Stefan Żeromski pisał: "Marzę tylko o tym, bym mógł podróżować. Jest to mój złoty sen. Podróżować, czytać i pisać."
Z Kielc na Łysicę
Łysica jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich (612 m n.p.m.), powszechnie kojarzy się z sabatami czarownic, które wg legend miały tam się odbywać. Górę porastają lasy jodłowe, o których tak pięknie pisał Stefan Żeromski. Spotykamy też charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich gołoborza. Na terenie Świętokrzyskiego Parku żyje 3 i pół tysiąca różnych gatunków zwierząt.
Wycieczka ze Św. Katarzyny na Łysicę należy do najciekawszych w Górach Świętokrzyskich. Z Kielc do Św. Katarzyny możemy dojechać PKSem (kierunek Budzentyn Starachowice) lub busami prywatnych przewodników (z Kielc wg Stefana Żeromskiego są 3 mile czyli około 22 km).
Na stronie https://swietokrzyskie.travel/bus/rezerwacje czytamy "Już od 1 lipca 2024 możesz dojechać naszym autobusem z Kielc na Święty Krzyż i z powrotem. Co więcej, autobus zatrzymuje się w ważnych turystycznie miejscach regionu, m. in. w Świętej Katarzynie, Nowej Słupi i Ciekotach. Autobus będzie jeździł w każdy weekend (sobota i niedziela) 2 razy dziennie."
Szlak ze Św. Katarzyny na Łysicę zaliczany jest do szlaków o średnim stopniu trudności i jego przejście zajmuje około godziny. Łysica jest najniższym szczytem z Korony Gór Polskich ale wejście na nią nie jest niedzielnym spacerem po miejskim deptaku i powinniśmy pamiętać o odpowiednim obuwiu. Ścieżka jest kamienista, a erozja gleby doprowadziła do wystawania korzeni drzew z ziemi.
Wycieczkę zaczynamy od Kościoła i Klasztoru Św. Katarzyny, które znajdują się niedaleko przystanku PKS.
Następnie skręcamy w lewo i idziemy w kierunku wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Za wstęp do Parku należy uiścić opłatę w wysokości 6 zł 50 gr. (bilet normalny). Szlakiem czerwonym idziemy do Kapliczki Św. Franciszka z XIX wieku. Po drodze będziemy mijać mogiły ofiar niemieckiej okupacji i tablice pamiątkową poświęconą partyzantom AK. Przed kapliczką Św. Franciszka jest źródełko, w którym woda nigdy nie zamarza. Jest też rynienka z wodą ze źródełka, gdy jesteśmy zmęczeni wędrówką to dobre miejsce żeby przemyć twarz, podobno woda ma moc leczenia oczu.
Warto w tym miejscu przytoczyć poetycką retrospekcję Stefana Żeromskiego znad źródełka: "Tamten ja, miniony i nie istniejący, z bronią na ramieniu, nachyla się nad burzliwą, kipiącą wieczyście wodą źródła świętego Franciszka i przegląda się w jego czystej powierzchni, czystej jak łza, ażeby ze swego odbicia czynić wnet przedmiot baśni, bohatera, postać nie istniejącą, a najbardziej bliźnią, quidam tajemnicze, byt dwunogi, godny wieloaktowego dramatu albo godny epopei w dziesięciu pieśniach. Tamten siaduje nad brzegiem wartkiego strumienia, co ze źródła świętego Franciszka wybiega, co śmiga w dół i snuje się po kamieniach."
Dalej wspinamy się lasem bukowo-jodłowym, a wyżej już tylko jodłowym.
Stefan Żeromski tak pisał o tutejszych lasach:
"Puszcza królewska, książęca, biskupia, świętokrzyska, chłopska ma zostać na wieki wieków, jako las nietykalny, siedlisko bożyszcz starych, po którym święty jeleń chodzi- jako ucieczka anachoretów, wielki oddech ziemi i żywa pieśń wieczności.
Puszcza jest niczyja - nie moja ani twoja, ani nasza, jeno boża, święta!"
Mniej więcej w połowie drogi na Łysicę znajduje się ładna altanka, w której możemy odpocząć w drodze na szczyt:
Dalej będzie trudniejsza kamienista część szlaku aż dotrzemy do gołoborzy które są w pobliżu szczytu góry.
Powyżej zdjęcie gołoborzy na szczycie Łysicy.
Ze szczytu Łysicy będziemy mogli iść dalej czerwonym szlakiem do Łysej Góry, czas przejścia około 6,5 godziny albo wrócić się na dół do Św. Katarzyny i stamtąd pojechać do Kielc. Przystanki busów znajdują się naprzeciwko sklepu wyrobami z kamieni ozdobnych.
W miejscowości Św. Katarzyna, przy ulicy Kieleckiej 20 znajduje się Muzeum Minerałów, gdzie możemy sobie zakupić na pamiątkę piękne kryształy górskie.
O wycieczce na Św. Krzyż przeczytamy wycieczka-na-lysa-gore
Jeśli ktoś ma ochotę na tureckie specjały: Kebaby w Kielcach
Na deser kieleckie drożdżówki (adres cukierni: ul. Mała 4) z kanału Pasjonaci Tv na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=sfBR7KteZDE