Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Peterhof (Pietrodworiec)

Peterhof to podmiejska rezydencja Piotra I, niedaleko Petersburga nad Zatoką Fińską. Pałac miał podkreślać morskie ambicje cara i pokazywać światu, że stać go na równie wystawną rezydencję jaką mają władcy zachodnich mocarstw. Budowę rozpoczęto w 1714 roku. Piotr I aktywnie uczestniczył w powstawaniu Pałacu, tworzył szkice, instrukcje dot. fontann i wskazówki dla budowniczych zespołu pałacowo-parkowego. Nad rezydencją pracował najpierw architekt francuski Jean Leblond, a później Johan Braunstein.

PeterhofWidok na Wielką Kaskadę u podnóża Pałacu. Kaskada została ozdobiona rzeźbami wg projektu Bartolomeo Rastrelliego (architekta carycy Elżbiety). Kaskada ma 42 metry szerokości i składa się 3 wodospadów, które mają po 20 metrów wysokości. Kaskada i fontanny są uruchamiana wiosną (w tym roku było to 23 kwietnia). 

 

Petersburg - Peterhof

Perspektywa z Parku Górnego na: prawe skrzydło pałacu - cerkiew z 5 kopułami.

  

Peterhof

Widok na centralną część Pałacu z Parku Górnego (zwanego też przez Rosjan Górnym Sadem, dlatego że wg pierwotnego założenia był tam sad owocowy).

 

Peterhof

Górny Park w Peterhofie w stylu francuskim. Na zdjęciu widzimy prawe skrzydło Pałacu z pawilonem cerkiewnym.

 

Peterhof

Lewe skrzydło Pałacu czyli pawilon herbowy, na szczycie kopuły umieszczono dwugłowego orła.

 

Peterhof

Kanał Morski, który odprowadza wodę z Wielkiej Kaskady do Bałtyku. Kanał był także drogą przyjazdu gości cara do Pałacu. Gondolami z Petersburga wpływano do kanału i na końcu drogi goście byli witani przez fontanny Wielkiej Kaskady. Kanał zwany też Samsonowskim ma 600 metrów długości.

     

Peterhof

Widok z Dolnego Parku na Carską Cerkiew.

 

 Peterhof

Na pierwszym planie widzimy rzeźbę "Samson rozdzierający paszczę lwa", alegoria zwycięstwo Rosji nad Szwecją, które to dało Rosji dostęp do Bałtyku.

   

Peterhof

Widok na Palac z perspektywy kanału. W samym Pałacu warte szczególnej uwagi są: Sala Tronowa, Sala Audiencyjna, Biała Jadalnia i Główne Schody.

Niestety nie wolno robić zdjęć we wnętrzach Pałacu.

 

Park Peterhof

Dolny Park w rezydencji Peterhof. Rosjanie zgodnie twierdzą, że jest tam bardzo dobrze powietrze, co potwierdzam.

 

Zatoka Fińska

Widzimy zamarzniętą w marcu Zatokę Fińską. Jeszcze trzeba trochę poczekać aż będzie można dopłynąć do Petersburga. Po prawej stronie widać biało-czerwone budynki Pałacyku MonPlaisir - Moja przyjemność. Ulubione miejsce odpoczynku Piotra I.

 

Widok na Petersburg z Peterhofu

Na horyzoncie za skutą lodem Zatoką Fińską widać budynki Petersburga.

Bardzo ciekawy film o Peterhofie w języku rosyjskim: https://vimeo.com/132798147 

Informacje praktyczne 

Do Petersburga możemy bezpośrednio dolecieć LOTem. Ceny przelotu w ostatniej promocji LOtu trwającej do 7 czerwca 2016 wynosi 499 złotych. Tego typu promocje powtarzają się regularnie. Loty do Moskwy są zdecydowanie tańsze więc można polecieć do Moskwy i stamtąd super szybkim pociągiem (600 km pokonuje w 4 godziny) przejechać do Petersburga i przy okazji podróży do starej stolicy Rosji zwiedzić nową stolicę -  Moskwę.  

Można też dojechać z Warszawy i innych miast autokarami Lux Expressu, Ecolines . Podróż jest dość długa (około 23 godzin) ale można sobie zrobić przerwy na nocleg i zwiedzanie Rygi lub Tallina. Oba miasta bardzo ciekawe. Bywają bardzo dobre promocje na przejazdy autokarowe i do Petersburga dojedziemy nawet za kilkadziesiąt złotych(ale z przesiadkami ww. miastach). Promocje autobusowe: Promocja Ecolines i Promocja Luxexpres .

Uwaga: Gdy zarejestrujemy się w programie PINS Lux Expresu otrzymamy 15 % zniżki na bilety i 50 pkt na start. Zapisujemy się pod linkiem: Rejestracja w programie PINS .

Dojazd z Petersburga:

Ze stacji metra Awtowo kursują marszrutki do Peterhofu (przez Strielną, gdzie też jest ciekawy Pałac) cena biletu 70 rubli. Kursują co kilka minut. W Peterhofie po prawej stronie zobaczymy cerkiew i wtedy należy wysiadać.

Z Petersburga można dopłynąć również statkiem wycieczkowym

Bilet wstępu do Wielkiego Pałacu - Peterhof kosztuje 600 rubli, ulgowy 300 rubli.

Bilet do carskiej Cerkwi: 500 rubli, a ulgowy 250.

Istnieją również bilety łączone wstępu do kilku obiektów. 

21 maja 2016 w Peterhofie odbędzie się Wiosenne Święto Fontann, więcej informacji na stronie Muzeum: Muzeum Peterhof . 

Żeton na metro kosztuje 35 rubli i można na jednym żetonie jeździć wszystkimi liniami aż do czasu wyjścia z metra.

Rozmowy do Polski w roamingu T-mobile: odebranie smsa 0 złoty, wysłanie 1,97 , połączenie odebrane: 6,05 złotych za minute, połączenie wykonane 18,14 za minute.

Znaczek na kartkę do Polski 35 rubli.    

Nocleg w Petersburgu w korzystnej cenie znajdziemy tutaj , hotel ten wystawi nam bezpłatnie voucher potrzebny do wizy.

Informacja jak samodzielnie załatwić wizę do Rosji: wiza-do-rosji

  

Komentarze   

+2 #2 www.TarcieChrzanu.PL 2019-05-24 13:14
Dużo praktycznego info. Konkretnie napisane! :-)
+3 #1 Marczello 2016-07-03 18:46
Ten znak wodny to jakaś porażka. Odbiera kompletnie przyjemność oglądania zdjęć. Nie polecam.

You have no rights to post comments