Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Uwaga: Od 23 września 2019 można wnioskować o bezpłatną wizę elektroniczną do Petersburga. Procedura jest bardzo uproszczona w porównaniu z wcześniejszymi zasadami. Aplikować można już teraz na stronie : http://electronic-visa.kdmid.ru/spb_home_en.html
Czas oczekiwania na wizę 4 dni. Wjazd do Rosji od 1 października 2019.

 

Jak samodzielnie załatwić wizę turystyczną do Rosji? 

1. Po pierwsze potrzebujemy voucher turystyczny. Gdzie można otrzymać taki voucher? Najprościej poprosić hotel w którym się zatrzymamy w Rosji o wystawienie vouchera. Nie wszystkie hotele w Rosji wystawiają vouchery potrzebne do wizy ale część to robi i w dodatku bezpłatnie. Hotel taki voucher przyśle nam emailem więc jest to prosty i szybki sposób. Hotel w Petersburgu, który bezpłatnie wystawi nam voucher znajdziemy np.  tutaj .

Jeśli nasz hotel, hostel w Rosji nie wystawia voucherów to wtedy możemy go zakupić w biurze podróży. Jest dużo biur w Polsce i w Rosji w których możemy kupić voucher, bez trudu znajdziemy je w internecie (ceny od 50 do 100 złotych).

2. Następnie na stronie Ambasady Rosji wypełniamy wniosek elektroniczny. Na stronie Ambasady czytamy: ?Rosyjskie urzędy konsularne w Polsce przyjmują wnioski wizowe wypełnione wyłącznie elektronicznie w języku rosyjskim bądź angielskim i wydrukowane za pomocą specjalnej strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji: http://visa.kdmid.ru."

3. Wypełniając wniosek wizowy ważne żebyśmy uważnie czytali instrukcje wypełniania i się stosowali do zaleceń, i przede wszystkim wniosek wypełnili starannie i dokładnie. Błędy w imionach, nazwiskach, numerach dokumentów, datach spowodują problemy przy uzyskiwaniu wizy. Gdy już zakończymy wypełnianie wniosku wizowego to go drukujemy, przyklejamy zdjęcie i składamy podpis.

4. Następnie umawiamy się przez stronę internetową na wizytę w Konsulacie Rosji, (który konsulat jest dla nas odpowiedni zależy od tego gdzie jesteśmy zameldowani w Polsce). W szczycie sezonu turystycznego czas oczekiwania na wizytę w konsulacie może być długi. Gdy wizę załatwiałem poza sezonem to za pierwszym razem pierwszy wolny termin był za dwa dni, za drugim razem za trzy dni. Trzeba pamiętać że w Rosji istnieją święta, których w Polsce nie obchodzimy i wtedy konsulat nie pracuje. Za to w Rosji tak samo jak w Polsce są długie weekendy i tak samo jak w Polsce w długie weekendy urzędy nie pracują. Radzę nie czekać do ostatniej chwili za załatwianiem wizy tylko zabrać się za to z dużym wyprzedzeniem. Słyszałem, że w szczycie sezonie ktoś czekał na wizytę w konsulacie miesiąc czasu ale tak jak pisałem w moim przypadku było to max 3 dni.

5. Kolejną rzeczą jaką potrzebujemy do uzyskania wizy jest ubezpieczenie. Polisy nie wszystkich firm ubezpieczeniowych są honorowane przez konsulat. Osobiście przedstawiłem ubezpieczenie PZU i było ok. Tak samo ubezpieczenie, które możemy wykupić do karty ISIC jest akceptowane przez konsulat. Jeśli mamy wątpliwości czy nasze ubezpieczenie będzie odpowiednie to najlepiej ubezpieczenie wykupić w jakimś biurze pośredniczącym w załatwianiu w wiz. Ubezpieczenie musimy opiewać na kwotę podaną na stronie Ambasady Rosji ( http://warsaw.kdmid.ru/pl ).

6. Na wizytę w konsulacie zabieramy: paszport, wypełniony wniosek z naklejonym zdjęciem, oryginał i kopię ubezpieczenia, voucher i pieniądze na opłacenie wizy.

7. W konsulacie sprawdzą nasze dokumenty i jeśli wszystko będzie w porządku to zostanie nam wyznaczona data odbioru paszportu z wizą. Dostaniemy też kwitek na opłacenie kosztów wydania wizy. Z kwitkiem idziemy do biura, które jest naprzeciwko konsulatu i tam wpłacamy pieniądze i wracamy z pokwitowaniem do konsulatu. W konsulacie dostajemy karteczkę z datą i godziną odbioru paszportu z wizą. Są to godziny popołudniowe, (w Warszawie pracował konsulat do 16, a później przedłużyli do 17).

Z moich obserwacji wynika, że obsługa w konsulacie jest grzeczna (na urzędniczy sposób), a gdy występują jakieś wątpliwości sprawa jest załatwiana na korzyść turysty, który chce zwiedzać Rosję.

Ile kosztuje wiza do Rosji?

Jeśli samodzielnie załatwimy sprawę to wtedy wiza turystyczna będzie nas kosztowała 152 złotych + około 10 złotych za przelew tej kwoty.

Jeśli hotel nam wystawi bezpłatnie voucher wtedy będą to wszystkie koszty, bo przecież ubezpieczenie i tak powinniśmy wykupić jadąc za granicę. 

Jeśli ktoś nie ma czasu (albo też ma skomplikowaną sprawę) na samodzielne załatwianie wizy do Rosji to może skorzystać z pomocy biur podróży, centrów wizowych. Związane jest to z dodatkowymi kosztami ale mamy wtedy komfort, że ktoś za nas załatwi formalności. Adresy biur pośredniczących w załatwianiu wiz bez problemu znajdziemy w internecie. 

Podsumowując: wiza turystyczna do Rosji cena 152 złotych, gdy sami załatwiamy formalności (cena wizy na rok 2019 ).

Bezpłatnie wizy są wydawane: dla osób, biorących udział w działaniach naukowych, kulturalnych i artystycznych (nie komercyjnych), sportowych (dotyczy zawodów młodzieżowych), oraz wymianach młodzieżowych i samorządów partnerskich, - dla wyjeżdżających na studia, - dla osób niepełnosprawnych (wszystkie kategorie) 

Szczegółowe i aktualne wymogi odnośnie uzyskiwania wizy są na stronie Ambasady Rosji: http://warsaw.kdmid.ru/pl  Polecam w pierwszej kolejności zapoznać się z tymi wymogami i się do nich stosować w trakcie ubiegania się o wizę.  

Warto przebyć formalności wizowe, bo Rosja to ciekawy kraj. Fotorelacja z okolic Petersburga: Carskie Sioło i Peterhof

Ceny w Rosji i koszty wyjazdu: Zestawienie kosztów i cen w Petersburgu

Wiza do Rosji

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież