Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ruch bezwizowy do białoruskiej części Puszczy Białowieskiej

Aby dostać się do białoruskiej części Puszczy Białowieskiej należy zamówić przepustkę pod linkiem: bezvizy.npbp.by Przy okazji zamawiania przepustki będzie nam zaproponowane wykupienie usług turystycznych (np. noclegów). Usługi te nie są obowiązkowe z wyjątkiem jednej, która kosztuje 10 rubli białoruskich, czyli około 20 złotych. Po wypełnieniu wniosku o przepustkę i opłaceniu usługi otrzymujemy na podany adres mailowy przepustkę. Cała procedura jest prosta i trwa krótko. Trzeba pamiętać o starannym wypełnieniu wniosku i wpisaniu wszystkich imion z paszportu, bez błędów i zdrobnień.

Następnie należy wykupić ubezpieczenie w jednej z czterech firm wymienionych na stronie Ambasady Białoruskiej. Zamówiłem ubezpieczenie w AXA, które kosztowało 5 złotych i 80 groszy.

Z przepustką, ubezpieczeniem i ważnym paszportem udajemy się na granicę z Białorusią w Pererów (4 km od Białowieży). Jest to przejście dla pieszych i rowerzystów.

Białorusini poproszą nas o wypełnienie karty migracyjnej i będziemy mogli wejść na stronę białoruską Puszczy. Max czas pobytu to 72 godziny. O godzinie 11 czasu białoruskiego, z granicy mamy autobus do Kamieniuk. Wraca o 18 z tego miasteczka. Autobus bezpłatny ale wcześniej musimy się zarejestrować w Informacji Turystycznej na granicy. Więcej informacji na stronie Ambasady Białorusi: npbp.by           

Do Grodna bez wizy 

Szczegółowo o tym jak wjechać do Grodna bez wizy przeczytamy na http://www.niebieskaplaneta.pl/index.php/81-grodno-bez-wizy

Natomiast o cenach na Białorusi przeczytamy na http://www.niebieskaplaneta.pl/index.php/80-grodno-na-bialorusi-ceny 

O wycieczce kajakowej przeczytamy tutaj

Białoruska część Puszczy Białowieskiej została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1992 roku, polska część już w 1979 roku.

Obszar Puszczy Białowieskiej po stronie białoruskiej jest bardzo duży, bo aż 150 070 ha. Dlatego najlepiej poruszać po niej rowerem. Oczywiście korzystając z ww. autobusu turyści piesi również dużo mogą zobaczyć, nawet w ciągu jednego dnia. Rower możemy pożyczyć w Białowieży za 30 złotych na dzień. Do granicy z Białowieży jest 4 km więc pożyczenie roweru w tym miasteczku jest sensowne. Rowery można pożyczyć też na Białorusi. Pieniądze możemy wymienić w bankach w Kamieniukach ale korzystniejszy kurs jest w Polsce w kantorze niż białoruskim banku. W Kamieniukach jest sklep, poczta, restauracje, cerkiew. Trasy rowerowe dobrze przygotowane, wc co pewien czas wzdłuż ścieżek.

W sklepie spożywczym ceny są podobne do polskich, choć alkohol jest tańszy. Cena benzyny na Białorusi jest dużo niższa niż w Polsce i litr kosztuje 1,10 rubla czyli około 2,30 złotych za litr. 

Do Białowieży i Hajnówki dojedziemy najwygodniej samochodem ale możemy również dostać się tam autobusem. Autobus z Warszawy do Białowieży jedzie 4 i pół godziny. Bilety można zarezerwować na stronie Polskiego Busa klikając tutaj  

Wybór noclegów w Białowieży i Hajnówce jest bardzo duży, bez trudu znajdziemy kwaterę dla siebie. Hotel w Hajnówce można zarezerwować np.: tutaj 

Bardzo sympatyczne miejsce noclegowe w Białowieży znajdziemy tutaj Jest to bardzo uprzejme małżeństwo polsko-kanadyjskie. Gospodarz zaproponował, że podwiezie mnie grzecznościowo na granicę Polsko-Białoruską co bardzo mi ułatwiło wycieczkę na Białoruś.  

O tym jak szukać noclegu przeczytamy tutaj

W Puszczy Białowieskiej (po stronie białoruskiej) corocznie jest rejestrowanych 20 -30 wilków. Jednakże można je spotkać na terytorium całego kraju.

 

Puszcza Białowieska to prawdziwy skarb Europy, twierdzi francuski reżyser: macie-najcenniejsze-miejsce-w-europie

 

 

 

 

 

 

 

 

Puszcza Białowieska to prawdziwy skarb Europy. Konsultant naukowy filmu Królestwo - Gilbert Cochet : "To unikat w skali świata. Jedyny las zbliżony do naturalnego, jaki zachował się na Niżu Europejskim. Biały kruk." macie-najcenniejsze-miejsce-w-europie

Ruch bezwizowy na Białoruś dla przylatujących na lotnisko w Mińsku 

Na stronie poland.mfa.gov.by/pl Ambasady Białorusi czytamy:

"Informujemy, że na mocy Dekretu Prezydenta Republiki Białoruś z dnia 9 stycznia 2017 roku Nr.8 ?O wprowadzeniu bezwizowego trybu wjazdu i wyjazdu cudzoziemców? z dniem 12 lutego 2017 roku wprowadza się możliwość bezwizowego wjazdu na terytorium Republiki Białoruś na termin nie więcej niż pięć dób wyłącznie przez przejście graniczne ?Lotnisko Narodowe ?Mińsk? dla obywateli 80 państw, w tym Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowe przepisy dotyczą tylko osób, podróżujących samolotami w obie strony (przylot i odlot z lotniska ?Mińsk?).

Ruch bezwizowy nie obejmuje:

- osób, przylatujących do Białorusi samolotami z Rosji, oraz osób, planujących wylecieć na teren Rosji (te loty są traktowane, jako wewnętrzne, nie są objęte kontrolą graniczną);

- posiadaczy paszportów dyplomatycznych, służbowych i specjalnych.

Dla przekroczenia granicy Republiki Białoruś obcokrajowiec powinien posiadać:

- ważny paszport;

ubezpieczenie zdrowotne;

- środki płatnicze (co najmniej 46 Rubli białoruskich, co w przeliczeniu wynosi 23 EURO (na 11.01.2017) na każdy dzień pobytu);

- kartę migracyjną (może być wypełniona w trakcie lotu w samolocie, lub bezpośrednio po przylocie na lotnisko ?Mińsk?).

Nie są wymagane żadne zaproszenia, potwierdzenie rezerwacji hotelu, podanie adresu zamieszkania, zameldowanie i inne formalności.

Dzień przylotu i dzień odlotu zaliczane są do dni bezwizowego pobytu.

Ilość wjazdów do Białorusi w ramach regulowanych przez Dekret Nr.8 nie jest ograniczona, jednak ilość dni pobytu nie może przekraczać 90 dni w ciągu półrocza dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i 90 dni w ciągu roku dla obywateli innych państw. "

Web Analytics