Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wbrew obiegowej opinii, że w Zakopanem za każdym rogiem czają się "zbójcy", którzy chcą od nas wyciągnąć ostatnie dudki, jest tam wiele darmowych atrakcji.  

Bezpłatny wstęp mamy do Centrum Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wejście na wystawę od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-14:00 (co 20 minut). Sala odkryć od wtorku do soboty w godzinach od 8:00-15:00. Jest to bardzo nowoczesne, multimedialne muzeum, które przybliża nam florę i faunę Tatr. Być może w szczycie sezonu będzie się trzeba wcześniej zapisać na konkretną godzinę ale byłem w czasie kwitnienia krokusów i bez zapisywania dołączyłem do grupy, która akurat zaczynała zwiedzanie. Muzeum jest zlokalizowane przy rondzie Jana Pawła II.Bezpłatne Atrakcje Zakopanego

Poniżej wystawa "łąka" w Centrum Edukacji TPN

Wyatwa łąka w Centrum Edukacji Przyrodnicznej Zakopane

Niżej wystawa w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem w niedzielę wstęp bezpłatny

Atrakcje Zakopanego

Bezpłatnie w niedzielę zwiedzimy Muzeum Tatrzańskie zlokalizowane w pobliżu Krupówek. Muzeum jest czynne od 9 do 15. Tematyka jest podobna do Centrum Edukacji TPN czyli flora i fauna Tatr ale przedstawiona w tradycyjnym muzealnym stylu i z bardziej naukowym podejściem. Dodatkowa na parterze jest rozbudowana wystawa o życiu i folklorze górali. Zobaczymy jak wyglądała izba góralska, przedmioty codziennego użytku, stroje góralskie, rzeźby, obrazy na szkle, formy do wyrobów oscypków itd. 

Będąc w weekend w Zakopanem możemy w sobotę bezpłatnie zwiedzić Centrum Edukacji TPN, a w niedzielę bezpłatnie Muzeum Tatrzańskie. I porównać jak ten sam temat jest przedstawiony w nowym stylu muzealnym i starym.

Opłata nie jest pobierana za zwiedzanie wystaw stałych w Zespole Dworsko-Parkowym w Kuźnicach. Czynne w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:30 do 15:30. Zwykle w Kuźnicach mamy najczystsze powietrze w Zakopanem, a więc oddychajmy pełną piersią :). Informacje o zanieczyszczeniu powietrza znajdziemy tutaj

Bezpłatnie można się zapisać na warsztaty rękodzieła zakopiańskiego: haftu białego i haftu kolorowego oraz zdobienia "serdaki, rękawice, czapki, kożuchy". Warsztaty odbywają się od 1 do 27 lutego 2019 r.  Zapisy pod nr telefonu 661 601 651. Zajęcia odbywają się w Czerwonym Dworze - pięknie odnowionej willi w stylu zakopiańskim. Adres to Kasprusie 27.

Bezpłatnie mamy wstęp do Miejskiej Galerii Sztuki, ul. Krupówki 41

Bezpłatne Atrakcje Zakopanego

 

W niedzielę możemy bezpłatnie zwiedzać Kolibę ale jest tam obecnie remont i zakończy się dopiero przed wakacjami 2019.

Zakopane Atrakcje

 

Również w niedzielę bezpłatnie możemy zwiedzać willę Atma, przy ulicy Kasprusie 19 (niedaleko od Koliby). Willa była przez kilka lat wynajmowana przez Karola Szymanowskiego, który leczył zdrowie w Zakopanem. Obecnie znajduje się tam Muzeum Karola Szymanowskiego i odbywają się koncerty. Więcej informacji na stronie: Muzeum-Karola-Szymanowskiego 

Zakopane Atracje

 

W niedzielę darmowe jest zwiedzanie Galerii Hasiora. Znajduje się przy ulicy Jagielońskiej 18b, po prawej stronie sklepu Biedronki. Władysława Hasior uczył się w zakopiańskim Liceum Technik Plastycznych pod kierunkiem Antoniego Kenara i ostatecznie zamieszkał w Zakopanem. Więcej informacji na stronie muzeum:Galeria Hasiora

Bezpłatne Atrakcje Zakopanego

W Zakopanem jest bezpłatny wstęp do kościołów, a są tam prawdziwe perły polskiej architektury jak np. Jaszczurówka. Dojedziemy autobusem komunikacji miejskiej nr 11. Jedenastką dojedziemy także do Sanktuarium na Krzeptówkach i innych zakopiańskich kościołów. Możemy kupić bilet 24 godzinny i na jednym bilecie zwiedzić prawie wszystkie kościoły w Zakopanem.  Nie jest pobierana opłata za wstęp do TPN jeśli idziemy najkrótszą drogą do miejsc kultu religijnego. Jednak trzeba pamiętać, że dotyczy to sytuacji gdy idziemy tam w celach religijnych. 

Jeśli zdarzy nam się deszczowa niedziela w Zakopanem to nie jest to powód do zmartwienia ale okazja żeby dużo zwiedzić nie wydając przy tym ani jednego dudka.

O tym gdzie zjeść dobrze i niedrogo w Zakopanem przeczytamy: tutaj

Proszę o informacje o bezpłatnych atrakcjach Zakopanego w komentarzach.

Web Analytics