Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Białoruś posiada ogromne zasoby leśne. Pewnie wiele osób będzie zaskoczonych ale powierzchnia lasów naszego wschodniego sąsiada jest większa niż lasów Polski. Białoruś posiada 9,6 milionów ha lasów a Polska 9,2 milionów ha. Przy czym Białoruś ma tylko 9,5 miliona mieszkańców czyli każdy Białorusin jest 4 razy bogatszy w lasy niż Polak. Białorusini na przestrzeni wieków nauczyli się umiejętnie korzystać z leśnego bogactwa i widać to w białoruskich potrawach i tez na półkach sklepowych. Będziemy zaskoczeni ilością różnego rodzaju nalewek i balsamów na ziołach leśnych, pędach i pąkach drzew. Bogactwem ziołowych kosmetyków, kosmetykami z dziegciem brzozowym, popularnością soku z brzozy. Pozytywnie też zaskoczą nas ceny.

Co warto kupić? W pierwszej kolejności Polacy kupują białoruskie alkohole: wódkę orzeszek, nalewki, balsamy, starki, krupniki. Ceny są bardzo korzystne, bo np. białoruskie brandy 40 % kupimy za 4,20 rubla za 0,5 litra. Jest to około 8 złotych. Starkę pół litrową za 7,99 rubla, balsam syberyjski jest w podobnej cenie, krupnik trochę droższy. 1 rubel białoruski to 1,79 złotego (kurs z marca 2019 roku). Nasi rodacy czasem mówią, że na Białorusi nalewki robią z trawy :) Nie jest to prawdą, po prostu rosyjskie słowo trawa znaczy zioło. Możemy tylko przywieźć 1 litr mocnego (powyżej 22 %) alkoholu do Polski.

Co jeszcze? Ziołowe kosmetyki znanej białoruskiej firmy Vitex: lecznicze szampony i mydła z dodatkiem dziegciu brzozowego, kremy, ziołowe pasty do zębów, mydła "do bani" czyli do kąpieli. Ciekawostką jest pasta do zębów z kawą, w sam raz na poranne przebudzenie :). Sklep firmowy w Grodnie znajduje się na ulicy Elizy Orzeszkowej 36, w Brześciu na ulicy Konsomolskiej 3. Oba sklepy są dogodnie zlokalizowane w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego.

Co warto kupić na Białorusi?

Ze spożywczych artykułów: serki w czekoladzie o nazwie "swoja krowa" (bardzo dobre ale nabiału nie wolno przywozić do Polski), czekoladę Aleńka, soki brzozowe, z granatów, żurawiny i kwas chlebowy. Ze względu na chorobę zwierząt ASF istnieją ograniczenia w wozie do Polski artykułów spożywczych pochodzenia zwierzęcego z Białorusi, czyli kiełbasy białoruskie i serki odpadają z listy co kupić do Polski.

Białoruś nie ma dostępu do morza ale w sklepach jest bardzo duży wybór ryb, także suszonych, bardzo dużo rodzajów kawioru, marynowanych glonów morskich zwanych "kapustą morską". Wynika to z tego, że Białoruś jest w unii celnej z Rosją, a to duży kraj i ma dostęp do wielu mórz. Jadąc na Białoruś warto zabrać ze sobą otwieracz do konserw, bo dużo puszek jest zrobione z grubej blachy. Takie konserwy były u nas w czasach PRLu i były wtedy nazywane pancernikami. Jeśli chodzi o przywóz kawioru do Polski to są obostrzenia celne i trzeba się zapoznać z przepisami jeśli ktoś chce zakupić do domu.  

Co warto kupić w Grodnie i Brześciu?  

Jeśli ktoś jest pasjonatem zegarków warto wybrać się do sklepu firmowego "Łucz" w Brześciu lub Grodnie. W Brześciu sklep jest na ulicy Sowieckiej 80, a w Grodnie na Sowieckiej 6. To główne ulice tych miast więc łatwo odszukać. "Łucz" to słynna białoruska fabryka zegarków z czasów ZSRR. Obecnie została kupiona przez Szwajcarów. Produkują tam zegarki jednowskazówkowe lubiane przez koneserów. Także zegarki nakręcane z mechanizmem opracowanym w Związku Radzieckim. Jest też duży wybór zegarków kwarcowych z niezawodnym japońskim mechanizmem. Ceny zaczynają się od 40 rubli. Sensowniejsze modele to wydatek 100 - 200 rubli.

Gdy już zawitaliśmy do sklepu firmowego "Łucz" w Brześciu to idąc w kierunku dworca kolejowego, pierwsza ulica w prawo to Будённого. Przy tej ulicy pod nr 49 znajdziemy coś dla koneserów nie zegarków ale alkoholi czyli sklep Mińskiej Wytwórni Win Musujących. Mamy tam bardzo duży asortyment nie tylko szampanów ale też koniaków, nalewek i balsamów. Na Białorusi jest trochę jak w PRLu jeśli chcemy mieć duży wybór towarów to jedziemy do sklepu zakładowego.

Warto też zakupić wyroby z lnu, słomy, gliny, kryształu. Wszystko zależy od zainteresowań i potrzeb konkretnego turysty. Osoby palące pewnie skorzystają z niskich cen papierosów.

O cenach na Białorusi przeczytamy we wcześniejszym artykule, który znajdziemy tutaj

   

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież