Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

3 sprawdzone miejsca gdzie kupimy prawdziwego oscypka z bacówki

Oscypki jeszcze ciepłe, prosto z wędzarni kupimy w bacówce przy Ścieżce po Reglami. Przy wejścia do Doliny Strążyska trzeba skręcić w lewo w czarny szlak i gdy przejdziemy mostek, po lewej stronie będzie bacówka. Do przejścia około 150 metrów. Baca rano wędzi oscypki i od godziny 10 można już kupić. Mały serek kosztuje 2,5 a duży oscypek 20 złotych. Waga dużego to około 400 g. Oscypki z mleka owcy i krowy. O tym jak sobie zrobić malowniczy spacer do Bacówki Pod Reglami przeczytamy tutaj

Ile kosztuje oscypek u bacy?

W pobliżu kolejki na Kasprowy Wierch jest również bacówka ze smacznymi oscypkami. Idąc od Zakopanego ulicą Przewodników Tatrzańskich będziemy mijać pomnik "Prometeusz Rozstrzelany" i właśnie na przeciwko pomnika jest bacówka. Będziemy słyszeć dzwonki pasących się krów.

Bardzo dobre oscypki są u bacy na Rusinowej Polanie ale to jest trochę dalej od Zakopanego. Szlak na Polanę wiedzie z parkingu Zazadnia. Na parking dojedziemy busami jadącymi z Zakopanego do Morskiego Oka albo własnym samochodem. Idziemy szlakiem niebieskim przez Dolinę Filipka i Wiktorówki. Czas przejścia 1 godzina i 20 minut. Po drodze na Wiktorówkach zakonnicy częstują smaczną herbatą o smaku owocowym. Można też sobie pieczątkę przystawić do książeczki GOT lub kartki pocztowej. Na Rusinowej Polanie nie tylko mamy smaczne oscypki ale piękne widoki na tatrzańskie szczyty jak widać na poniższym zdjęciu.

Rusinowa Polana

Ile kosztuje oscypek u bacy?

Mały serek kosztuje 2 złote a duży 15 złotych. Mały średnio waży 36 g czyli kg sera wychodzi około 55 złotych. Biorąc pod uwagę, że na kilogram sera trzeba 7 litrów mleka to cena jest uzasadniona szczególnie gdy serek jest z owczego mleka. Ale często jest to mieszanka mleka krowy i owcy, a zimą tylko krowy. Prawdziwy oscypek musi zawierać co najmniej 60 % mleka owczego a pozostała część mleka powinna pochodzić od krów rasy czerwonej. W maju i czerwcu owce dają dużo mleka, a więc wtedy jest największe prawdopodobieństwo, że trafimy na prawdziwego owczego oscypka. Zimą nie ma to szans. Oscypki się nie nadają do mrożenia. Za to można mrozić owczą bryndzę i zimą pierogi z bryndzą mogą się jak najbardziej trafić.

Najlepiej popytać górali. Jeśli baca ma 100 owiec i 2 krowy to wiadomo, że będzie miał owcze oscypki. Wiedzą sąsiedzi kto na czym siedzi!     

O tym gdzie zjeść dobrze i niedrogo w Zakopanem przeczytamy tutaj

Web Analytics