Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Tallin białe noce

Najdłuższy dzień będzie 21 i 22 czerwca 2019 r. : Zachód Słońca 22:42, Wschód Słońca 4:02. Czyli dzień będzie trwał 18 godzin i 40 minut. W praktyce jeszcze dłużej, bo przecież ciemno nie robi się od razu po zachodzie Słońca. Nocy prawie nie będzie.

Jeszcze przed przesileniem letnim czyli na początku czerwca będą się odbywały Dni Starego Miasto. Impreza ma już długą tradycję, bo po raz pierwszy miała miejsce w roku 1982. W czasie tych 5 dni będą się odbywały koncerty, przedstawienie i konkurencje sportowe, w godzinach od 10 do 22. Motywem przewodnim będzie Stare Miasto i wpływy kultur różnych narodowości w rozwój miasta.      

Z kolei już po przesileniu na początku lipca odbędzie się kolejna ciekawa impreza będą to Dni Średniowiecza. W czasie tej imprezy zapoznamy się z czasami świetności Tallina, gdy należał do Związku Miast Hanzy. W godzinach od 12 do 16 na Rynku Ratuszowym będą występowali tancerze i muzycy, będzie też średniowieczna procesja i kupcy.

Jarmark Świąteczny w Tallinie 

Pierwsza choinka w Europie (na placu miejskim) została ustawiona w roku 1441 w Tallinie, tak zapewniają w mieszkańcy miasta. Mieszkańcy Rygi mają jednak inne zdanie. W każdym razie w tym roku choinka w Tallinie będzie wcześniej niż w Rydze, bo już 16 listopada 2018. Jarmark Bożonarodzeniowy będzie trwał do 7 stycznia 2019.  Program znajdziemy tutaj: www.christmasmarket.ee/eng/

Jarmark ŚwiątecznyTalliński jarmark wieczorem

Przez ten czas na scenie wystąpi 1700 wokalistów i tancerzy, również jest przewidziany specjalny koncert na Sylwestra. 

Mikołajkowy występ można zobaczyć na kanale youtube (proszę zwrócić uwagę jak ciepło są ubrane estońskie dzieci): 

  

Występy artystyczne odbywają się od godziny 17 do 19 w piątki. W soboty, niedziele i święta od 12 do 14.   

Święty Mikołaj będzie czekał na dzieci każdego dnia od godziny 12 do 19. Sam Jarmark będzie już czynny od godziny 10 rano. Można zakupić estońskie potrawy świąteczne i miejscowe specjały: pierniki, kiszoną kapustę, kaszankę, a także rozgrzewające napoje. 

Nieodłącznym elementem Jarmarków Świątecznych jest grzane wino. Możemy je sobie sami przyrządzić w domu.  

Przepis na grzane wino

Estońskie ciekawostki:

Estończycy uchodzą za prekursorów we wdrażaniu internetu w życiu społecznym. Był to pierwszy (!) kraj na świecie, który wprowadził głosowanie w wyborach przez  internet. Głosowanie zajmuje pół minuty,  tak twierdziła nasza przewodniczka. W Estonii wymyślono też komunikator internetowy Skype. Wiele osób uważa, że Estonia stała się internetowym tygrysem dlatego, że miała bardzo młody rząd, składający się z trzydziestolatków (średnia wieku 35 lat). W roku 2018 Estonia otworzy pierwszą na świecie ambasadę danych w Luksemburgu, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich danych informatycznych. Tallin jest też centrum cyberbezpieczeństwa NATO. Widać tam też wpływ skandynawskiego myślenia socjalnego np.: komunikacja autobusowa w Tallinie (dla mieszkańców) jest bezpłatna. Prezydentem Estonii jest kobieta - pani Kersti Kaljulaid.

Jeśli ktoś jest zainteresowany tym jak Estonia stała się liderem w branży technologicznej. polecam artykuł w The Economist: www.economist.com/ . Oby estoński przykład był inspirujący dla polskiego rządu.    

Tallin najważniejsze zabytki

W Tallinie zachowała się duża część średniowiecznego muru obronnego, bo aż 1850 metrów muru i 26 baszt, wież strażniczych. Budowę murów rozpoczęto w roku 1265 i kontynuowano przez kolejne wieki. W sumie mur miał 4 km długości i wysokość 15 metrów.

Tallin TallinnWidok na Stare Miasto w Tallinie 

Warto zobaczyć jeszcze:

Zamek Toompea i wieżę Długi Herman,

Ratusz Miejski, który ma już ponad 600 lat i przetrwał w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego,   

Sobór Aleksandra Newskiego,

Kościół św. Olafa., Kościół św. Mikołaja,

Kościół św. Piotra i Pawła (świątynia katolicka z polskimi mszami),

Dom Bractwa Czarnogłowych,

Muzeum Miejskie,

Skansen Budownictwa Drewnianego Rocca Al Mare,

Kadriorg - barokowy pałac z kompleksem parkowym. 

 

Tallin - Informacje praktyczne

Dojazd 

Do Tallina możemy dojechać z Warszawy Lux Expresem, Ecolines . Podróż jest dość długa ale można sobie zrobić przerwy na zwiedzanie Wilna lub Rygi. Oba miasta bardzo ciekawe. Bywają bardzo dobre promocje na przejazdy autokarowe np. w lutowej promocji Ecolines bilet kosztował tylko 16 złotych! W promocji 11.03.2016 bilety będą kosztowały 45 złotych. Promocje autobusowe: Promocja Ecolines i Promocja Luxexpres .

Uwaga: Gdy zarejestrujemy się w programie PINS Lux Expresu otrzymamy 15 % zniżki na bilety i 50 pkt na start. Zapisujemy się pod linkiem: Rejestracja w programie PINS .

Tanimi liniami lotniczymi nie dostaniemy się bezpośrednio z Polski ale możemy próbować szukać połączenia np. przez Oslo. Tradycyjne linie lotnicze jak np. LOT latają regularnie. W promocji do 16.11.2016 można było kupić bilety za 349 złotych: http://www.lot.com

 

Noclegi

Nocleg znajdziemy już od 50 złotych za osobę w pokoju dwuosobowym. Blisko Starego Miasta i Dworca Autobusowego jest Guest House, który zarezerwujemy tutaj Możemy sami sobie przygotowywać posiłki, bo kuchnia jest dobrze wyposażona. Pół godziny przed przyjazdem trzeba wysłać smsa lub zadzwonić do hotelu żeby na nas czekał recepcjonista. 

  

Zwiedzanie z przewodnikiem

Codziennie odbywają się wycieczki z przewodnikiem po Tallinie. Zbiórka przy Biurze Informacji Turystycznej o godzinie 12. Wycieczka trwa około 2 godziny. Jest bezpłatna ale należy przewodnikowi na koniec wręczyć napiwek, najniższe były 5 EUR.

       

Pamiątki

W dzielnicy handlowej Rotermann znajduje się sklep z estońskimi czekoladami z słynnej fabryki Kalev, założonej w 1806 roku, przez Szwajcara. Czekolada to z pewnością dobry pomysł na prezent. Albert Einstein (też obywatel Szwajcarii) w rozmowie z producentem czekoladek powiedział, że żeby zdobyć uznanie ludzi trzeba karmić w pierwszej kolejności ich ciała, a dopiero później doceniamy karmienie umysłu i duszy. http://www.kalev.ee/en/kalev-chocolate-shops  Można tam zakupić np. czekolady z widoczkami z Tallina. Fabryka (obchodząca w tym roku 210 rocznicę założenia) ma także kawiarnię i muzeum pod adresem: Pikk tn 16, Tallinn (jest to blisko Ratusza). Czynne codziennie od 10:00 do 20:00. Dokładne informacje pod adresem www: http://www.kalev.ee/en/maiasmokk-cafe

 

Jedzenie

Niedaleko Ratusza jest popularny pub z naleśnikami: http://www.kompressorpub.ee cena 4,90 EUR za sztukę ale jednym naleśnikiem można się najeść. Bardzo popularny jest też pub: http://www.kolmasdraakon.ee . Na Placu Vabaduse jest (polecany przez Informację Turystyczną) SquareKebab https://www.facebook.com/SquareKebab

Przy ulicy: Pikk tn 16 (jest to blisko Ratusza i Pubu Kompressor) znajduje się kawiarnia fabryki czekolady Kalev. Kawiarnia Maiasmokk ("Słodki Ząb") działa w tym samym miejscu od roku 1864 i jest najstarszą w Tallinie.

 

Polski kościół

W katedrze Św. Piotra i Pawła w Tallinie odprawiane są Msze Św. po polsku w czwartek o 18 i niedzielę o 10. http://www.katoliku.ee/ Do katedry przyjeżdżają Polacy nawet z Helsinek, czy estońskiej wyspy Sarema gdzie również jest Polonia.

 

Tallin Tallinn

Baszta "kuchenna", bo pozwalała wartownikom podglądać co robią Tallińczycy w swoich kuchniach. Wysokość 44,5 metra, z XV wieku. Pełniła ważne funkcje obronne w czasie wojen inflanckich.  

 

Tallin

 W Tallinie zachowało się aż 2 kilometry murów obronnych.

Konrad Sadkowski

 Jedna z charakterystycznych dla Tallina wąskich uliczek. Najwęższa jest tak wąska, że dwie damy w strojach z epoki nie były w stanie przejść jednocześnie.  

 

Web Analytics