Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Bursztynowa Komnata

Jedna z największych tajemnic XX wieku, skarb wartości pół miliarda dolarów czyli Bursztynowa Komnata została wykonana w roku 1701 na zamówienie króla pruskiego Fryderyka I, u gdańskich mistrzów sztuki bursztyniarskiej. W czasie wizyty w Berlinie car Piotr I, zachwycił się bursztynowym cudem, czego efektem było podarowanie komnaty jako dyplomatycznego upominku Rosji przez Prusy. W 1716 roku komnata trafiła do Petersburga, a następnie za sprawą carycy Elżbiety (w 1755 roku) została przeniesiona właśnie do Pałacu w Carskim Siole i była tutaj do roku 1941, czyli 186 lat. Przez ten czas wystrój komnaty był uzupełniany. Jak piszą Rosjanie, na stronie muzeum, znajdowała się tam najbardziej znacząca kolekcja w Europie wyrobów bursztyniarskich z XVII i XVIII wieku, wykonanych przez mistrzów niemieckich, polskich i rosyjskich. Od 12 lat perfekcyjnie wykonana kopia znowu znajduje się właśnie w tym Pałacu w Carskim Siole    

Carskie Sioło

Co się stało z oryginalną Bursztynową Komnatą? W 1941 roku Niemcy zbliżyli się do ówczesnego Leningradu (dziś Petersburga) i zajęli znajdujące się 25 km od miasta Carskie Sioło. Samego Leningradu nigdy nie udało im się zdobyć ale w zajętym Carskim Siole dokonali ogromnych zniszczeń i dewastacji, a samą Bursztynową Komnatę zapakowali w skrzynie i wywieźli do Królewca. Komnata była wystawiana na Zamku w Królewcu przez hitlerowców do roku 1944. Do czasu gdy front Armii Czerwonej zbliżył się do miasta i właśnie wtedy urywają się wszelkie pewne wiadomości o komnacie i pojawiają się tylko spekulację co stało się dalej. Niektórzy Niemcy twierdzili, że spłonęła w czasie bombardowania Zamku w Królewcu ale żadnego śladu po spaleniu tak dużej ilości bursztynu nie znaleziono. Istnieją hipotezy, że była ewakuowana przez Bałtyk i zatonęła w czasie bombardowania. Mnóstwo hipotez, że została ukryta w podziemnych tunelach. Hitlerowcy rzeczywiście wiele zrabowanych skarbów w ten sposób właśnie ukrywali z myślą, że kiedyś je wydobędą na własne potrzeby czy odbudowanego państwa faszystowskiego. Miejsc typowanych na skrytki Bursztynowej Komnaty jest kilkaset! 70 % z nich znajduje się na terenie Polski. Kilkadziesiąt było badanych! Również mówiło się, że jest własnie w Złotym Pociągu zasypanym w podziemnym tunelu. Hipotez tak dużo, że sam Bogusław Wołoszański by się pogubił.

Tymczasem obecnie możemy się cieszyć doskonale wykonaną kopią w Pałacu Jekateryninskim. Tak perfekcyjnie wykonaną, że pojawiła jeszcze jedna hipoteza, że w Carskim Siole jest właśnie zaginiona Bursztynowa Komnata...

            

Pałac Katarzyny

Złoty przepych Pałacu Katarzyny. W czasie ostatniej renowacji zużyto 100 kg dukatowego złota aby odnowić elewację. Widoczne kopuły cerkwi św Katarzyny, jednej z pierwszych budowli kompleksu pałacowo-parkowego w Carskim Siole.

 

Carskie Sioło

 Widok na 300 metrową fasadę Pałacu, od strony Ogrodu Francuskiego.

 

Sala Balowa Carskie Sioło

 Wielka Sala Balowa - główne pomieszczenie Pałacu Jekatyreńskiego.  

 

Sala Balowa Carskie Sioło

 Sala ma powierzchnię prawie 900 metrów kwadratowych, ukończona w 1756 roku.

 

Sala Balowa Carskie Sioło

Ściany pokryte są lustrami co daje poczucie jeszcze większej przestrzeni i tak już ogromnej sali. Dodatkowo 696 pięknie zdobionych lamp dekoruje i oświetla ściany, co dawało niesamowity efekt w nocy.    

 

 

 Carskie Sioło

 Jadalnia Pałacu w Carskim Siole

 

Carskie Sioło

 Przepiękne sceny alegoryczne zdobią sufity sal pałacowych. 

 

Carskie Sioło

 Również leżące na podłogach dywany są pełne dynamicznych i różnobarwnych scen alegorycznych.

 

 Carskie Sioło Pokój Zielony

 Znakomicie odrestaurowana, po niemieckich zniszczeniach wojennych, Jadalnia Zielona. 

Carskie Sioło Pokój Zielony

Jadalnia została zaprojektowana w 1780 roku, przez architekta Ch. Camerona, który bardzo zasłużył się w upiększaniu Pałacu w Carskim Siole.

 

 Carskie Sioło Petersburg

Gabinet cara Aleksandra I. Jego ulubione miejsce w Carskim Siole, które to przedkładał nad przebywanie w Petersburgu. Może dlatego, że własnie w Carskim Siole spędził swoje dzieciństwo. Wg innych opinii dlatego nie lubił Petersburga, bo tam zamordowano jego ojca. W Polsce został zapamiętany z utworzenia Królestwa Polskiego i ogłoszenia się królem.  

 

Carskie Sioło Petersburg

Suknia carycy Elżbiety to właśnie ona przeniosła Bursztynową Komnatę do Carskiego Sioła i wydatnie ozdobiła i rozbudowała Pałac. 

 

Carskie Sioło

Widok na dziedziniec Pałacu z Sali Balowej.

 

Niestety obowiązuje zakaz robienia zdjęć Bursztynowej Komnaty (można kupić bardzo ładne, wytłaczane kartki za 10 rubli). 

Zdjęcia Bursztynowej Komnaty i opis w języku angielskim znajduje się na stronie muzeum: Amber Room 

Tam też można odbyć wirtualny spacer po tym niezwykłym pokoju z bursztynu :)

Polecam obejrzeć: Film z kompleksu pałacowo-parkowego Carskie Sioło

Fotorelacja z Pałacu Piotra I w Peterhofie: Petersburg - Peterhof

Encyklopedia Polacy w Petersburgu: http://www.polskaipetersburg.pl/ 

 

Informacje praktyczne

Do Petersburga możemy bezpośrednio dolecieć LOTem. Ceny przelotu w ostatniej promocji LOtu trwającej do 20 stycznia 2019 r. wynosi 599 złotych. Tego typu promocje powtarzają się regularnie. Loty do Moskwy są zdecydowanie tańsze więc można polecieć do Moskwy i stamtąd super szybkim pociągiem (600 km pokonuje w 4 godziny) przejechać do Petersburga i przy okazji podróży do starej stolicy Rosji zwiedzić nową stolicę -  Moskwę.  

Do Petersburga możemy dojechać z Warszawy i innych miast autokarami Lux Expressu, Ecolines . Podróż jest dość długa (około 23 godzin) ale można sobie zrobić przerwy na nocleg i zwiedzanie Rygi lub Tallina. Oba miasta bardzo ciekawe. Bywają bardzo dobre promocje na przejazdy autokarowe i do Petersburga dojedziemy nawet za kilkadziesiąt złotych (raz udało mi się kupić bilet z Warszawy do Petersburga za 8 złotych (!) ). Promocje autobusowe: Promocja Ecolines i Promocja Luxexpres .

Uwaga: Gdy zarejestrujemy się w programie PINS Lux Expresu otrzymamy 15 % zniżki na bilety i 50 pkt na start. Zapisujemy się pod linkiem: Rejestracja w programie PINS .

Carskie Sioło jak dojechać?

Ze stacji metra Moskowskaja kursują marszrutki 342 i 545, cena biletu 35 rubli. Kursują co kilka minut. Carskie Sioło nie jest ostatni przystankiem więc trzeba się zapytać gdzie wysiąść.   

Żeton na metro kosztuje 35 rubli i można na jednym żetonie jeździć wszystkimi liniami aż do czasu wyjścia z metra.

Rozmowy do Polski w roamingu T-mobile: odebranie smsa 0 złoty, wysłanie 1,97 , połączenie odebrane: 6,05 złotych za minute, połączenie wykonane 18,14 za minute. Jeśli planujemy dużo dzwonić, najlepiej kupić w Petersburgu rosyjską kartę telefoniczną, kosztuje 300 rubli. 

Znaczek na kartkę do Polski 35 rubli.

Więcej cen na stronie: Ceny w Rosji

Godziny otwarcia Pałacu:

10:00 - 17:00 od środy do poniedziałku.

We wtorki zamknięte i w ostatni poniedziałek miesiąca

Cena biletów:

400 rubli

200 rubli dla studentów

bezpłatny wstęp dla dzieci do 16 roku życia

W cenie biletu jest również zwiedzanie Bursztynowej Komnaty 

Więcej aktualnych szczegółów tutaj: Godziny otwarcia i bilety 

Nocleg w Petersburgu w korzystnej cenie znajdziemy tutaj , co najważniejsze hotel ten wystawi nam bezpłatnie voucher potrzebny do wizy.

Możemy jeszcze bardziej obniżyć koszt pobyty korzystając z linku polecającego: www.booking.com/s/482096b Po wejściu z tego linku otrzymamy zwrot 15 funtów brytyjskich. Warunkiem jest zrobienie rezerwacji na kwotę wyższą niż podwójna wartość zwrotu czyli 30 funtów. W ustawieniach Booking trzeba najpierw wybrać walutę jako funt brytyjski i kraj Wielka Brytania. Łatwiej będzie sprawdzić czy przekraczamy kwotę 30 funtów za rezerwację. Po prawidłowej rezerwacji pojawi się na naszej tablicy zakładka "Kasa za darmo" i tam będzie informacja o 15 funtach do zwrotu.

noclegi kod promcyjny 

Informacja jak samodzielnie załatwić wizę do Rosji: wiza-do-rosji

Komentarze   

0 #2 Admininstrator 2017-06-26 17:45
Tak może Pani kupić w kasie w Carskim Siole bilet za 400 rubli czyli około 28 złotych (przy kursie 7 groszy za rubla). Do Carskiego Sioła z Petersburga jeżdżą marszrutki dosłownie za kilka złotych. Nie ma potrzeby wykupowania jakiejś ekstra drogiej wycieczki za 600 złotych.
Cytować
0 #1 Grażyna 2017-06-26 14:11
Czy możliwe jest kupienie biletu do carskiego sioła na miejscu??? ceny biletów proponowane prze biura to ponad 600 zł....
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Grażyna
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież