Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Audiencja u Papieża. Jak się dostać?

Wejściówki (nazywane też biletami) na audiencje z Papieżem można zamówić bezpośrednio w Prefekturze Apostolskiej, wypełniając formularz umieszczony tutaj: www.vatican.va  

Zamawia się za pomocą faxu: +39 06 6988 5863 lub poczty tradycyjnej: Prefecture of the Papal Household,  00120 Vatican City State. Jeśli w formularzu podamy adres mailowy to wtedy na niego otrzymamy wiadomość z numerem naszej rezerwacji. Z tym numerem idziemy po odbiór wejściówek. Jeśli audiencja ( lub Msza Św.) z Papieżem odbywa się w Auli Pawła VI lub Bazylice Św. Piotra doradzam żeby wejściówki odebrać dzień przed uroczystością. Jeśli pójdziemy po wejściówki w ostatniej chwili (przed samymi uroczystościami) może już wolnych miejsc nie być. Wejściówki odbiera się przy Spiżowej Bramie (ang. Bronze Gate). Trzeba wcześniej przejść kontrolę bezpieczeństwa i następnie powiedzieć szwajcarskiemu gwardziście stojącemu przy Spiżowej Bramie, że idziemy po wejściówki na audiencję z Papieżem. Gdy już odbierzemy wejściówki to możemy iść do Bazyliki Św. Piotra, aby pomodlić się przy grobie Jana Pawła II, bez powtórnego stania w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Zaoszczędzimy sporo czasu, bo kolejki do Bazyliki Św. Piotra bywają naprawdę długie. W Bazylice jest zakrystia i tam można zamówić Mszę św.. 

Wszystkie wejściówki na uroczystości z Papieżem są bezpłatne.

Jeśli chodzi o fax w Watykanie to czasem numer może być przez dłuższy czas zajęty, nie należy się zrażać tylko próbować dalej. Gdy nie mamy dostępu do tradycyjnego faxu, można też wysłać fax online z internetu. Jest kilka stron, które to zapewniają taką usługę . Wejściówki same w sobie są miłą pamiątką z Watykanu, bo są zaprojektowane i wykonane bardzo ładnie. Odbiera się przy Spiżowej Bramie (jak wyżej opisałem) lub w biurze w Auli Audiencyjnej Pawła VI. Generalnie wejściówki odbiera się od godziny 15 do 19 dnia poprzedzającego lub od 7 rano w dniu audiencji. W potwierdzeniu z Watykanu będziemy mieć opisane godziny odbioru i miejsce gdzie się po nie udać. 

Można również przy załatwianiu wejściówek skorzystać z pomocy Biura Duszpasterstwa Polaków w Rzymie, przy kościele Św. Stanisława. Strona internetowa: www.duszpasterstwopolakowwrzymie.com  

Na audiencje podczas: Modlitwy Anioł Pański, Modlitwy Królowa Niebios, Czuwania Modlitewne, Drogę Krzyżową w Wielki Piątek, Procesję Bożego Ciała wejściówki nie są potrzebne.

Pomysł na prezent: Rower miejski przeceniony o 30% 

Pytania odnośnie wejściówek można zadawać w komentarzach.

Audiencja w Watykanie jak się dostać?

Audiencje Generalne w Watykanie zwykle rozpoczynają się o godzinie 10, ale w ostatnią środę Papież Franciszek przyszedł już za kwadrans dziesiąta. Idąc przez Aulę Ojciec Święty przez kilkanaście minut rozmawiał i witał się z pielgrzymami. Audiencja zakończyła się błogosławieństwem o godzinie 10:50. Po zakończeniu Papież jeszcze podchodził do gości z pierwszego sektora. Warto przyjść wcześniej na audiencję żeby być w bliższych sektorach, a i kolejka do kontroli bezpieczeństwa jest spora. 

Bilet na Audiencję w WatykanieWejściówka na Mszę Św. Wielkanocną.

Zachęcam pielgrzymów do zwiedzania rzymskich kościołów, pomocna strona internetowa to: Kościoły i bezpłatne atrakcje Rzymu  

Taniego noclegu możemy poszukać w hostelu. Sale wieloosobowe to dobry sposób na poznanie ludzi z innych krajów ale czasem mogą być przydatne zatyczki do uszu (chrapanie). Blisko Watykanu, bo 1,5 km od Pałacu Apostolskiego jest hostel Comcs. Ten hostel znajdziemy tutaj . W hostelu jest mała kuchenka, bezpłatna kawa, herbata, zamykane na kłódkę szafki. Co najważniejsze do Watykanu i przystanku autobusu z lotniska dojdziemy bez problemu pieszo. Obecnie (styczeń 2019) nocleg w tym hostelu znajdziemy już za 70 złotych. Jeśli ktoś woli większy komfort to dwa przystanki metra od Muzeów Watykańskich znajduje się hotel rodzinny, u sympatycznych Włochów, z bardzo dobrym śniadaniem w stylu włoskim. Dostępność pokoi można sprawdzić tutaj.  Porady jak szukać tanich noclegów znajdziemy tutaj  

Możemy jeszcze bardziej obniżyć koszt pobyty korzystając z linku promocyjnego: https://www.booking.com/s/44_6/793f672b Po wejściu z tego linku otrzymamy zwrot 15 funtów brytyjskich. Warunkiem jest zrobienie rezerwacji na kwotę wyższą niż podwójna wartość zwrotu czyli 30 funtów. W ustawieniach Booking trzeba najpierw wybrać walutę jako funt brytyjski i kraj Wielka Brytania. Łatwiej będzie sprawdzić czy przekraczamy kwotę 30 funtów za rezerwację. Po prawidłowej rezerwacji pojawi się na naszej tablicy zakładka "Kasa za darmo" i tam będzie informacja o 15 funtach do zwrotu.  

Dalej od centrum można znaleźć hotel w korzystnej cenie na stronie: IBIS (np. w pobliżu lotniska Fiumicino jest Ibis Roma Fiera). W pobliżu Watykanu jest 4 * Aparthotel Adagio Rome Vatican do zarezerwowania tutaj. Te hotele najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem. 

Duży wybór przecenionej biżuterii sakralnej na I Komunię Św. znajdziemy tutaj

Z Lotniska Fiumicino dostaniemy się do Watykanu najprościej autobusem SITBus (przystanek Vaticano jest niedaleko Zamku Św. Anioła). Zamawiamy bilety na stronie: www.sitbusshuttle.com , do przystanku: Vaticano via Crescenzio 2. Z tego przystanku do Placu Św. Piotra jest około pół kilometra. Cena biletu w dwie strony 11 EUR. Trzeba być 15 minut przed odjazdem autobusu. Gdy posiadamy bilety zakupiony przez internet nie stoimy już w kolejce do autobusu. Pokazujemy bilet i wsiadamy.  

Z Warszawy, Katowic i Gdańska do Rzymu Fiumicino dolecimy tanimi liniami Wizz Air . Dobre ceny na przeloty do Rzymu oferuje też Alitalia (bilet w dwie strony od 328 zł), oferta tutaj.

Kurs języka włoskiego w Warszawie, za połowę ceny, znajdziemy tutaj   

Bezpłatne toalety znajdują się na Placu Św Piotra przy poczcie, w Auli Pawła VI i po prawej stronie wejścia do Bazyliki Św. Piotra. Jest tam też przechowalnia bagażu i szatnia. 

Przydatne informacje o Watykanie: w2.vatican.va/content/vatican/en/ 

Zapis dźwiękowy z ostatnich audiencji Papieża można odsłuchać na stronie: Radio Watykańskie Szczegóły audiencji w poniższym kalendarzu.

Uroczystości Wielkanocne do zobaczenia na stronie: Wielkanoc w Watykanie 

 

Kalendarz Papieża Franciszka 2020

Uwaga: Jako, że kalendarz jest na pół roku do przodu wskazane jest sprawdzenie z oryginalną wersją włoską: www.vatican.va/various/prefettura/it/udienze_it.html czy nie zaszły zmiany.

W lipcu i na początku września nie będzie audiencji generalnych. 

Czerwiec 2020

 

Anioł Pański

Niedziele 7, 14, 21 i 28 Poniedziałek 29

 

Plac Św. Piotra o 12:00 (wejściówki nie wymagane)

 Celebracje Liturgiczne

Poniedziałek 29 o godzinie 10:00, Uroczystość św. Piotra i Pawła, bazylika św. Piotra (wejściówki wymagane)

 

 

Audiencje Generalne

Środy 3, 10, 17 i 24 o 9:30 (wejściówki wymagane)

* Wszystkie wejściówki na uroczystości z Papieżem są bezpłatne

 

* * *  

Lipiec 2020

 

Anioł Pański

Niedziele 5, 12, 19 i 26

 

Plac Św. Piotra o 12:00 (wejściówki nie wymagane)

 

 

Audiencje Generalne

W lipcu nie ma audiencji generalnych

Celebracje Liturgiczne

W lipcu nie ma celebracji liturgicznych

 * Wszystkie wejściówki na uroczystości z Papieżem są bezpłatne

* * *  

SIERPIEŃ 2020

 

Anioł Pański

Niedziele 2, 9, 16, 23 i 30  i sobota 15

 

Plac Św. Piotra o 12:00 (wejściówki nie wymagane)

 

 

Audiencje Generalne

Środy 5, 12, 19 i 26 o 9:30

 

(wejściówki nie wymagane)

 Celebracje Liturgiczne

W sierpniu nie ma celebracji liturgicznych

* Wszystkie wejściówki na uroczystości z Papieżem są bezpłatne

 

WRZESIEŃ 2020

 
 
Anioł Pański

Niedziela 13, 20, 27

 

Plac św. Piotra o 12:00 (wejściówki nie wymagane)

   
Audiencja Generalna

Środa 16, 23 i 30, godzina 9:30

  (wejściówki wymagane)

 * Wszystkie wejściówki na uroczystości z Papieżem są bezpłatne 

 

W youtube.com możemy zobaczyć relacje z audiencji:

 

Zamach na Jana PawłaMiejsce z którego strzelał Mehmet Ali Agca do Papieża Jana Pawła II. Na płycie wmurowanej w chodnik Placu Św. Piotra mamy datę zamachu 13 maja 1981 zapisaną cyframi rzymskimi. Płyta ta znajduje się po prawej stronie Placu, niedaleko Spiżowej Bramy.

Na zakończenie warto przypomnieć komunikat Prefektury Domu Papieskiego:

"Bilety przyznawane przez Prefekturę Domu Papieskiego z okazji Ceremonii Papieskich oraz Audiencji Generalnych są zawsze bezpłatne i żadna osoba fizyczna lub instytucja nie może domagać się za nie jakiejkolwiek zapłaty."

Przepis na zdrowe włoskie danie znajdziemy tutaj

Web Analytics