Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Powszechnie uważa się, że Rzym to drogie miasto, nie jest to do końca prawda, bo jest tam dużo atrakcji, które są bezpłatne.

W pierwszą niedzielę miesiąca wejdziemy bezpłatnie do wszystkich państwowych muzeów w Rzymie.

Do tych muzeów jest wstęp bezpłatny zawsze: Museo BilottiMuseo BarraccoMuseo NapoleonicoMuseo CanonicaMuseo della Repubblica romana, Museo delle Mura, Casal de’ Pazzi, Villa di Massenzio, Casa Museo Alberto Moravia.

21 kwietnia 2022 r. Rzym obchodzi urodziny, z tej okazji wstęp do muzeów miejskich jest bezpłatny. Organizowane też są liczne atrakcje dla turystów od 20 do 24 kwietnia, więcej informacji: en.museiincomuneroma.it Urodziny Rzymu to coroczna impreza i można w tym czasie zaplanować sobie wycieczkę do Rzymu.

1 maja 2022 jest pierwszą niedzielą miesiąca i wstęp do państwowych muzeów w Rzymie jest bezpłatny. 14 maja 2022 w godzinach 20:00 - 2:00 będzie Noc Muzeów.

Wstęp do kościołów w Rzymie jest za darmo, a znajdują się tam prawdziwe arcydzieła malarstwa i rzeźby.

Na przykład pierwszy kościół jaki witał pielgrzymów przybywających do Rzymu to sanktuarium maryjne Santa Maria del Popolo. Obecnie jest to tytularny kościół kardynała Stanisława Dziwisza. Sanktuarium ozdobione jest dziełami Rafaela (w kaplicy Chigi), Caravaggia i Pinturicchia. Dwa obrazy Caravagiia "Nawrócenie św. Pawła" i "Ukrzyżowanie Św. Piotra" to arcydzieła sztuki włoskiej tej klasy jakie trudno spotkać w polskich muzeach. Wstęp jest bezpłatny, nie jest zamykany po mszy św. jak to niestety często dzieje się w Polsce, można swobodnie zwiedzać. Lokalizacja to Stacja metra Flaminia. Dodatkowo to początek Via del Corso - historycznej arterii Rzymu, czyli świetny start do rozpoczęcia zwiedzania miasta nad Tybrem.

Kościół tytularny kardynała Dziwisza

Na zdjęciu widzimy właśnie kościół tytularny kardynała Dziwisza - Santa Maria del Popolo 

Inny przykład to kościół San Pietro di Vincoli z wspaniałymi dziełami Michała Anioła - rzeźbami Mojżesza i żon Jakuba: Racheli i Lei.  

To tylko dwa przykłady, a kościołów w Rzymie jest około 250. Gdy zwiedzając Wieczne Miasto przechodzimy obok kościoła warto zajrzeć do środka. Nawiasem mówiąc pewnie zobaczymy tam też obraz Jana Pawła II i obrazki z Naszym Świętym.

W okresie Bożego Narodzenia dużą atrakcją są ruchowe szopki w rzymskich kościołach. Szopki często są wzbogacone o efekty dźwiękowe i świetlne. Cały rok jest czynna watykańska szopka: Il presepe dei netturbini. 

Szopka w kościele Karmelitów:

  

Strona internetowa: Kościoły i Bazyliki w Rzymie.

Wstęp do Bazyliki Św. Piotra w Watykanie jest bezpłatny. Płatny jest tylko wstęp do Skarbca w Bazylice i audio przewodnik w języku polskim. Wstęp i przewodnik kosztują po 5 EUR, ale oczywiście nie musimy z nich korzystać i możemy zwiedzać Bazylikę bezpłatnie, czynna już od godziny 7:00 do 19:00 w okresie letnim (do 18:30 w zimowym).

Muzea 

W pierwszą niedzielę miesiąca wejdziemy bezpłatnie do wszystkich państwowych muzeów w Rzymie. Dla odmiany w ostatnią niedzielę miesiąca od 9 do 14 wejdziemy bezpłatnie do Muzeów Watykańskich. W większości muzeów jest bezpłatny wstęp dla osób poniżej 18 roku życia i powyżej 65 roku życia (czasem wystarczy mieć 60 lat). Studenci mają zniżki w muzeach.

21 kwietnia 2022 r. Rzym obchodzi urodziny, z tej okazji wstęp do muzeów miejskich jest bezpłatny. Organizowane też są liczne atrakcje dla turystów od 20 do 24 kwietnia, więcej informacji: en.museiincomuneroma.it    

Pełna lista rzymskich muzeów ze zniżkami: www.activitaly.it/musei

Być w Rzymie i Papieża nie widzieć? Jak otrzymać bezpłatne wejściówki na spotkanie z Papieżem dowiemy się tutaj

Muzea Watykańskie

Bilety do Muzeów Watykańskich możemy kupić bezpośrednio na oficjalnej stronie watykańskiej i nie musimy płacić pośrednikom. Oficjalna strona: https://tickets.museivaticani.va/home

Bezpłatne Atrakcje RzymuSztuka Nowoczesna w zbiorach Watykańskich. Salwadora Dali i jego "Anielski Świat" jest to prezent dla Papieża Jana Pawła II 

Zwiedzanie porady

Czasem opłacalne jest zakupienie Roma Pass: www.romapass.it.   

Bezpłatne oprowadzanie po Rzymie w języku angielskim Rome free walking tour , na koniec wycieczki wypada dać napiwek np.: 5 EUR.  

Dzięki staraniom ambasady można wypożyczyć w muzeach polskie audio przewodniki. Niestety wypożyczenie jest płatne 5,5 EUR. Więcej info pod linkiem: Audio przewodnik po Rzymie    

Bezpłatnie możemy przeglądać artykuły archiwalne o Włoszech w miesięczniku Poznaj Świat: https://www.poznaj-swiat.pl/kraj,Wlochy,276

Kurs włoskiego bezpłatnie możemy kontynuować na platformie edX, prowadzony jest przez amerykański koledż. Jest to bardzo dobra uczelnia, której absolwentkami są m.in. Madeleine Albright i Hillary Clinton. Tradycyjny kurs języka włoskiego w Warszawie, za połowę ceny, znajdziemy tutaj  

Zakupy

Jeśli chodzi o zakupy spożywcze wystarczy odejść kilkaset metrów od głównych atrakcji turystycznych i ceny w supermarkecie będą tylko trochę wyższe niż w Polsce. Wody nie musimy kupować, bo w wielu miejscach w Rzymie znajdują się źródełka z pitną wodą. Wystarczy mieć przygotowaną butelkę. Choć woda mineralna w supermarkecie jest tańsza niż w Polsce to w miejscach turystycznych może kosztować tyle co na lotnisku.

Bezpłatne toalety znajdują się na Placu Św Piotra przy poczcie, w Auli Pawła VI i po prawej stronie wejścia do Bazyliki Św. Piotra. Jest tam też przechowalnia bagażu i szatnia. 

Noclegi

Taniego noclegu możemy poszukać w hostelu. Sale wieloosobowe to dobry sposób na poznanie ludzi z innych krajów ale czasem mogą być przydatne zatyczki do uszu (chrapanie). Blisko Watykanu, bo 1,5 km od Pałacu Apostolskiego jest hostel Comcs. Ten hostel znajdziemy tutaj . W hostelu jest mała kuchenka, bezpłatna kawa, herbata, zamykane na kłódkę szafki. Co najważniejsze do Watykanu i przystanku autobusu z lotniska dojdziemy bez problemu pieszo. Obecnie (styczeń 2017) nocleg w tym hostelu znajdziemy już za 70 złotych. Jeśli ktoś woli większy komfort to dwa przystanki metra od Muzeów Watykańskich znajduje się hotel rodzinny, u sympatycznych Włochów, z bardzo dobrym śniadaniem w stylu włoskim. Dostępność pokoi można sprawdzić tutaj.  Porady jak szukać tanich noclegów znajdziemy tutaj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież