Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Z Bratysławy do Devina Dunajem  

Bratysława - stolica naszego południowego sąsiada jest rzadko odwiedzana przez polskich turystów. National Geographic w artykule: "W tych krajach nie spotkasz Polaków" wymienił południową Słowację i Bratysławę jako miejsce gdzie nie spotkamy Polaków (w przeciwieństwie do terenów przygranicznych z Polską). Cały artykuł: http://www.national-geographic.pl/traveler/. Inne miejsca nieodwiedzane przez Polaków to m.in. Mecedonia, Mołdawia, Bośnia i Hercegowina, Kosowo i Wyspy Owcze.   

Bratysława jest bardzo ładnie położona wśród wzgórz nad błękitnym Dunajem, w okolicach są malownicze zamki i winnice. Nasi rodacy robią błąd, że tam nie zaglądają.

Na peryferiach Bratysławy, już przy granicy z Austrią jest miasteczko Devin z ruinami Zamku. Jest on bardzo malowniczo ulokowany w rozwidleniu rzeki Morawy i Dunaju. Zamek w Devinie to ważny symbol państwowości dla Słowaków, ponieważ jego historia związana jest z księciem Rościsławem i państwem Wielkomorawskim. Tutaj jak wynika zachowanych materiałów pisanych bronił się książę Rościsław przed najazdem państwa Wschodniofrankońskiego w roku 864. W tym miejscu też krzyżowały się szlaki handlowe: Dunajski i Bursztynowy. Więcej informacji m.in o przebywaniu Cyryla i Metodego w Devinie przeczytamy na stronie: http://slovakia.travel/pl/

Historia zamku jest jednak jeszcze starsza niż państwo Wielkomorawskie, bo w starożytności istniał w tym miejscu rzymski posterunek graniczny. Zwiedzając wzgórze zamkowe można zobaczyć fundamenty z czasów rzymskich. 

Zamek w Devinie opisał Juliusz Verne w książce "Tajemnica Karpat" ale umieścił go w Transylwanii. 

Dunaj

Z Bratysławy do Devina pływają promy LOD, strona internetowa: www.lod.sk. Czas przejazdu 1,5 godziny, a z powrotem 30 minut. Do Devina prom płynie powoli żeby można było podziwiać piękne okoliczności przyrody. W drodze powrotnej płynie już 3 razy szybciej. Na promie jest bar, toaleta.

Cena biletu powrotnego (RT) dla dorosłej osoby 10 EUR. Dzieci 6 EUR. Opłata za rower 2 EUR.

Promy odpływają z nabrzeża w centrum Bratysławy. Prom wraca po 2 godzinach ale można wrócić następnym (oczywiście trzeba najpierw sprawdzić w rozkładzie jazdy czy jest następny prom). 

Z Bratysławy do Devina

Bratysława - Informacje praktyczne

Dojazd 

Do Bratysławy możemy dojechać z Warszawy, Częstochowy i Katowic autobusami Lux Expresu i Polskim Busem. Bywają bardzo dobre promocje na przejazdy autokarowe, bilety już można kupić za 19 złoty. Promocje autobusowe: Promocja Luxexpres . 

Uwaga: Gdy zarejestrujemy się w programie PINS Lux Expresu otrzymamy 15 % zniżki na bilety i 50 pkt na start. Zapisujemy się pod linkiem: Rejestracja w programie PINS . 

Wycieczka

Groupon proponuje niedrogą wycieczkę do Wiednia i Bratysławy, więcej informacji po tym linkiem: https://goo.gl/3DJHWE 

Noclegi

Ciekawy nocleg, na statku zacumowanym przy wybrzeżu Dunaju, znajdziemy tutaj . Po drugiej stronie rzeki znajdziemy niedrogi pensjonat w którym spałem, do zarezerwowania tutaj . Możemy też przeszukać Promocje hotelowe czy akurat w okresie naszego wyjazdu nie ma jakiejś okazji. 

 

Bardzo dobrze ulokowany, bo u podnóża wzgórza na którym jest Bratysławski Zamek i Parlament jest hotel Ibis, do zarezerwowania na stronie: IBIS.COM

Dunajem do Devina

 

 

Dunajem do Devina

 

Z Bratysławy do Devina Dunajem

 

Słowacja - Devin

 

Słowacja - Devin

 

Zamek Devin - Słowacja

 

Zamek Devin - Słowacja

 

Zamek w Devinie - Słowacja

 Widok na Zamek od strony zachodniej.

Devin Słowacja

 Widok na rzekę Morawę. 

Devin Slowacja

 

Devin Słowacja

Widok na Dunaj ze wzgórza zamkowego. 

Pozostałości najwyższej części Zamku w Devinie.  

Devin Słowacja

 Widok na miasteczko Devin. Z Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Dev%C3%ADn ):  "Zamek Devín (słow. hrad Devín, też Devínsky hrad, węg. Dévény, niem. Burg Theben/Thebener Burg) ? ruiny średniowiecznego zamku Devín położone na potężnej skale u ujścia rzeki Morawy do Dunaju, w bratysławskiej dzielnicy Devín na Słowacji; oddział Muzeum Miasta Bratysławy.

  Devin Słowacja

 

Devin Słowacja

 

Devin Słowacja

 Widok na rzekę Morawę. Na pierwszym planie: fundamenty murowanego kościoła chrześcijańskiego, odkryte na terenie Zamku w Devinie. 

Bratysława-Devin

 

Brama Wolności

Brama Wolności w Devinie - symbol walki o wolność Słowaków i podziału Europy. Brama znajduje się u podnóża zamku, na granicy z Austrią, gdzie w czasach komunizmu istniała żelazna kurtyna. Miejsce bardzo ważne dla Słowaków i nie przypadkowo to tutaj prezydent Andrzej Duda i wraz z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską złożyli wieńce i wygłosili przemówienie 30 czerwca 2016 roku.

 

Komentarze   

+2 #1 Marcin BWZ 2019-05-19 04:35
Niestety ale podczas mojej wizyty tak się rozpadało, że na Devin już nie było szans. Szkoda, bo bardzo urokliwe miejsce...

You have no rights to post comments