Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Praga to miasta odwiedzane przez tłumy turystów, uważane za najpiękniejsze w Europie. Złota Praga ustrzegła się zniszczeń wojennych, a jednocześnie jest niedroga dla turystów zachodnich, co dodatkowo wzmacnia jej popularność.  

Proponuję ucieczkę od tłumu turystów, płynących mostem Karola, do praskich ogrodów, które mimo, że lezą przy najpopularniejszych trasach turystycznych są oazą spokoju. Zacznijmy zwiedzanie od ogrodu, który jest najbardziej znany, czyli od Valdstejnskiej Zahrady (Ogrody Wallensteina). Wejście do Ogrodu jest przy stacji metra Malostrańska (przy wejściu od strony metra jest bezpłatna toaleta). Wchodzimy przez budynek dawnej Ujeżdżalni (obecnie jest tam Senat Republiki Czeskiej).  Barokowe Ogrody Wallensteina powstawały wraz z kompleksem pałacowym w latach 1623-1630 i mają powierzchnie 1,7 ha.

Ogrody WallenstajnaZ ogrodów Wallensteina mamy bardzo ładny widok na Zamek na Hradczanach i Katedrę Św. Wita. Jest nawet tablica, która opisuje co widzimy spoglądając z perspektywy jak na powyższym zdjęciu.  

Praha - Ogrody WallenstainaGrota z fantazyjnymi stalagmitami i stalaktytami, która stanowi jedną ze ścian ogrodów generała Wallensteina. Genialnego dowódcę Albrechta von Wallenstein zgubiła nadmierna ambicja - marzył o tronie. Za uczestnictwo w spisku przeciw cesarzowi, prawdopodobnie Ferdynand II zlecił jego zabójstwo. Wcześniej Wallenstein odniósł wiele zwycięstw dla cesarza Ferdynanda II.

 

Valdstejnska zahradaWidok na salę terrena Pieroniego z trzema łukami arkadowymi i scenami bitewnymi. W alejce widzimy posągi z brązu, które są kopią zrabowanych rzeźb w 1648 roku, przez Szwedów. Rzeźby zostały zaprojektowane przez nadwornego rzeźbiarza Rudolfa II (kontrowersyjnego cesarza i jednocześnie króla Czech, to Rudolf II sprowadził do Pragi astronomów i alchemików). Pałac Wallensteina jest obecnie siedzibą Czeskiego Senatu.  

 

Praga Wiosna

Wokół fontanny Herkulesa w Ogrodach Wallensteina jest staw w którym można zobaczyć ryby, a po ogrodzie przechadzają się pawie, które chętnie pozują do zdjęć.

 

Praga - Polska AmbasadaW pobliżu Ogrodów Wallensteina znajduje się Fürstenberský palác, dzierżawiony przez polską ambasadę. Pałac jest bardzo ładnie położony u podnóża Zamku na Hradczanach. Przy budynku ambasady jest wejście do ogrodu zwanego: Velká Fürstenberská zahrada przekształconego z winnic. Wstęp niestety jest płatny, 50 koron. 

 

Praga - Vojanovy sady W odległości zaledwie 200 metrów od stacji metra Malostranska, niedaleko Ogrodów Wallensteina znajduje się prawdziwie ukryty ogród: Vojanovy Sady. Wejście jest tylko jedno, od ulicy Luzickeho seminare. Brama wejściowa nie jest w żaden sposób oznaczona informacją, że tam jest ogród. Dodatkowo mur otaczający Vojanovskie Sady sprawia, że jest cicho i spokojnie choć obok przepływa tłum turystów. świetne miejsce do odpoczynku w trakcie zwiedzania. Jak widać niektóre osoby leżą na ukwieconej trawie, choć regulamin zabrania wchodzenia na trawę. Jest dużo ławek do siedzenia, można zjeść kanapki, poczytać i odpocząć.

    

Praha - Vojanovy SadyVojanovskie Sady uważane są za najstarszy Ogród w Pradze, bo jego historia sięga roku 1248. Początkowo stanowiły one własność biskupów, później karmelitów z pobliskiego kościoła św. Józefa. W ogrodach znajdują się zabytkowe kaplice św. Eliasza i św. Teresy i rzeźba św. Jana Nepomucena.

 

Wojanowskie Sady - PragaObecna nazwa ogrodu pochodzi od nazwiska czechosłowackiego aktora. Jak widzimy jest tam wiele egzotycznych drzew. Również fontanna po renowacji. Ulubione miejsce spacerowe zakochanych i matek z wózkami. Więcej info po angielsku: Wojanowskie Ogrody

 

 Praga - Mala Strana Wnętrze kościoła Św. Tomasza. Przy dekoracji barokowych wnętrz pracowali najwybitniejsi prascy artyści. Ołtarz główny zdobią kopie obrazów Rubensa: św. Tomasz i św. Augustyn. Oryginały są w Galerii Narodowej. Wstęp do kościoła bezpłatny. 

 

Praga Mala - StranaWidok ze schodów kościoła Św. Mikołaja na Katedrę św. Wita i Hradczany. W środku zdjęcia kolumna św. Trójcy, dziękczynienie za ustanie zarazy. 

 

Praga - Kościół Św. MikołajaKościół św. Mikołaja

 

Vrtbovska Zahrada - PragaPod adresem Karmelitska 25, znajdziemy kolejny ukryty ogród: vrtbovska zahrada. Wstęp jest płatny i wynosi 65 koron. Na terenie ogrodów mamy dostęp do bezpłatnego wi-fi i otrzymujemy mapkę przewodnik, niestety nie ma w języku polskim ale pani która sprzedaje bilety chętnie uczy się polskich słów :).     

 

Vrtbovska Zahrada - PrahaOgód Vrtbovski, którego nazwa pochodzi od nazwiska hiszpańskiego arystokraty Sezima de Vtrba. Barokowy ogród tarasowy zachwyca i jest także świetnym punktem widokowym na Pragę. Jest to miejsce gdzie można spokojnie usiąść na jednej z ławek ukrytych w zieleni i odpocząć w trakcie zwiedzania Pragi. 

 

Vrtbovska Zahrada - PragaPiękne rzeźby Mathiasa Bernarda Brauna zdobią kolejne poziomy Vrtbovskiej Zahrady.  

 

Vrtbovska Zahrada - PragaZ Vrtbovskiej Zahrady widzimy kościół Matki Boskiej Zwycięskie (Panny Marie Viteżna), który jest obok Ogrodu. 

 

Praskie Jezulatko - PragaW kościele Matki Boskiej Zwycięskiej znajduje się cudowna figurka Praskiego Dzieciątka (Prazske Jezulatko). W okolicach jest dużo sklepików sprzedających figurkę Praskiego Dzieciątka. Tutaj możemy zakończyć wycieczkę lub podjechać jeden przystanek tramwajowy do kolejki na wzgórze Petrin. Kolejką wjedziemy na zielone wzgórze Petrin, gdzie mamy m.in. Ogród Różany.

 

Wzgórze Petrin - PragaWzgórze Petrinske Sady (Petrin)

Proponowana trasa wycieczki:

1. Valdstejnska Zahrada (Ogrody Wallensteina), wstęp bezpłatny, toaleta bezpłatna.

2. Fürstenberský palác, Velká Fürstenberská zahrada, wstęp płatny 50 koron.

3. Vojanovy Sady, wstęp bezpłatny, toaleta płatna.

Powyższe miejsca są w pobliżu stacji metra Malostrańska i sąsiadują ze sobą. Valdstejnska Zahrada sąsiaduje z Vojanovy Sady przez ulicę Leteńską, a z  Fürstenberský palác przez ulicę Valdstejnską.

4.  Kościoła Św. Tomasza, wstęp bezpłatny.

5.  Kościół Św. Mikołaja, wstęp płatny.

Powyższe miejsca są przy rynku Malostrańske Namesti. Możemy tam dojechać tramwajem od stacji Metra Malostrańska. Jest to tylko jeden przystanek więc równie dobrze możemy iść pieszo ulicą Leteńską.

6. Vrtbovska zahrada, wstęp płatny 65 koron.

7. Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej z cudowną figurką Praskiego Dzieciątka (Prazske Jezulatko), wstęp bezpłatny.

Powyższe miejsca znajdują się przy ulicy Karmelitska, która odchodzi od rynku Malostrańske Namesti.

8. Petrinske Sady, wstęp bezpłatny.

Idąc dalej ulicą Karmelitska i Ujezd dotrzemy do kolejki na wzgórze Petrinske Sady. Możemy podjechać też tramwajem, jest to jednak tylko jeden przystanek. Na kolejkę na wzgórze obowiązują takie same bilety jak na całą komunikację miejską w Pradze. Jeśli mamy bilet dobowy lub 3 dniowy nie płacimy, tylko pokazujemy bilet obsłudze i wchodzimy do wagonika. Wysiadamy na ostatnim przystanku, po drodze jest jeden przystanek pośredni. 

Wzdłuż trasy naszej wycieczki kursują tramwaje nr 12, 20, 22 ale odległości są tak małe, że lepiej się przespacerować, choć gdy nam się spieszy tramwaj będzie pomocny. Całodobowy bilet na komunikację w Pradze kosztuje 110 koron, a jednorazowy do 30 minut 24 koron (ceny dla biletów bez ulg). 

Pełny wykaz cen biletów na komunikację miejską w Pradze: 

90 minutowy - 32 koron (około 5,30 złoty), ulgowy 16 koron

30 minutowy - 24 koron (około 4 złoty) , ulgowy 12 koron

24 godziny - 110 koron  (około 18 złoty) , ulgowy 55 koron

72 godziny - 310 koron (około 51 złoty)

Ulgowy od 6-15 lat i 60-70 lat, bezpłatny od 0 do 6 lat i od 70 lat. Szczegóły na temat cen biletów i ulg na stronie: www.dpp.cz 

Uwaga: większość automatów biletowych przyjmuje tylko monety.  

Informacje na temat kolejki na wzgórze Petrin: The-Petrin-Funicular

Noclegi i obiady w Pradze

Niedrogi hostel koło lotniska zarezerwujemy tutaj

Możemy jeszcze bardziej obniżyć koszt noclegu korzystając z linku promocyjnego: www.booking.com/s/44_6/793f672b Po wejściu z tego linku otrzymamy zwrot 15 funtów brytyjskich. Warunkiem jest zrobienie rezerwacji na kwotę wyższą niż podwójna wartość zwrotu czyli 30 funtów. W ustawieniach Booking trzeba najpierw wybrać walutę jako funt brytyjski i kraj Wielka Brytania. Łatwiej będzie sprawdzić czy przekraczamy kwotę 30 funtów za rezerwację. Po prawidłowej rezerwacji pojawi się na naszej tablicy zakładka "Kasa za darmo" i tam będzie informacja o 15 funtach do zwrotu. 

Na Starym Mieście,  niedrogo czeskich dań zakosztujemy tutaj lub tutaj

Gotycka Katedra św. Wita to symbol duchowy narodu czeskiego i jedna z najpiękniejszych świątyń w Europie. Znajduje się na wzgórzu zamkowym Hradczany. 

Msze św. w Katedrze: 

Poniedziałek – Czwartek  7:00

Piątek                              7:00 i 18:00

Sobota                             7:00 

Niedziela                          8:30 i 10:00 (oraz nieszpory o 17:00 od października do czerwca)

Narodni Divadlo

Teatr Narodowy to piękne miejsce i szczególne dla Czechów. Teatr powstał ze składek obywateli co upamiętnia napis nad sceną: "NAROD SOBE!" (co znaczy "Naród Sobie!"). To tutaj odbyła się światowa premiera opery "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Śladów bytności w Pradze Mozarta jest wiele, kochał to miasto. Bardzo polecam wszelkie przedstawienia muzyczne, przy czeskich sztukach może być problem językowy, choć niby czeski język jest podobny do polskiego.  

Praga - Teatr Narodowy

 

Web Analytics