Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kościół św. Piotra i Pawła w warszawskich Pyrach

Po upadku Powstania Warszawskiego w Pyrach schronił się bezdomny ks. Henryk Kałczyński i zaczął się angażować duszpastersko. Tak powstała decyzja o budowie kościoła. Parafia erygowana została 10 marca 1946. 
 
Pyry to obecnie warszawska dzielnica ale po wojnie była to miejscowość podwarszawska, gdzie uprawiano ziemniaki i inne warzywa. Miejscowi rolnicy swoje warzywa zawozili do Warszawy na sprzedaż. Po sprzedaniu ziemniaków furmanki były puste, więc wybierali z gruzów i ruin cegły, i przywozili je na budowę kościoła parafialnego. Cegłę pozyskiwali z ruin kościoła MB Częstochowskiej, plebanii Wszystkich Świętych, z domu rodzinnego księdza proboszcza i innych gruzowisk. I tak był budowany kościół w Pyrach. Na niektórych cegłach były jeszcze ślady krwii...
 
Link do historii kościoła: https://parafiapyry.pl/parafia/historia/
 
1 sierpnia 2023 o godzinie 18:00 odbędzie się spacer z przewodnikiem śladami Powstania Warszawskiego. Spacer jest bezpłatny i trwa 2 godziny. Zbiórka przy Pomniku Powstania na Placu Krasińskich. Byłem dwa razy i polecam. Atmosfera w tym dniu jest szczególna a przewodnik ze Skarbów Warszawy profesjonalny!
 
Kościół w Pyrach
Link do historii kościoła: https://parafiapyry.pl/parafia/historia/

You have no rights to post comments