Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Test czym lepiej dostać się na plaże Świnoujścia i Międzyzdrojów z Warszawy, pociągiem czy tanimi liniami lotniczymi?

Odległość jest duża, bo 602 km pociągiem i 570 km korzystając z przelotu do Szczecina Goleniów. Podroż pociągiem wyniosła 7 godzin i 15 minut, a z udziałem samolotu 3 godziny i 15 minut. Do tych czasów nie wliczyłem oczekiwania na przesiadkę na pociąg w Szczecin Dąbie (pół godziny) i czasów oczekiwania między transferami lotnisko Szczecin Dąbie i pociąg ze Szczecina Dąbie do Świnoujścia. Podróż gdy korzystamy z samolotu jest aż 4 godziny krótsza ale musimy doliczyć do tego kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku, odprawę i czasy oczekiwania na transfery.

Porównanie kosztów: podróż samolotem wypadła taniej, bo w sumie z dojazdami na lotnisko i do Świnoujścia 49,50 złotych. Pociągiem w sumie 89,50 złotych. Bilet na samolot kupiłem 3 tygodnie przed wyjazdem, tak samo transfer na lotnisko. Bilety na pociąg kupiłem w kasie przed wyjazdem. Kupując wcześniej jest szansa na zniżki od 30 do 10 %, dzień przed wyjazdem już żadnych zniżek nie było tylko ceny takie same jak w kasie PKP.

Pociągi przyjeżdżały punktualnie, a samolot przyleciał z opóźnieniem 35 minut. W przypadku samolotu Ryanair istnieją ograniczenia co do bagażu max. wymiary 55 x 40 x 20 cm i mała torebka. Duży bagaż jest dodatkowo płatny. Jeśli chodzi o inne ograniczenia podróży samolotem to musimy być przed odlotem około 60-90 minut. Nie możemy przewozić w bagażu butelek z napojami i niebezpiecznych przedmiotów. Dochodzą jeszcze transfery z lotniska w Goleniowie do Świnoujścia, które są trochę kłopotliwe. Gdyby istniał bezpośredni transfer z lotniska Goleniów do Świnoujścia byłoby łatwiej. Jeśli chodzi o PKP to zarówno Warszawie jak i Świnoujściu natknąłem się na duże kolejki do kasy biletowej, więc też musimy być co najmniej pół godziny przed odjazdem pociągu. Nawet w Świnoujściu była tak duża kolejką, że wybuchła awantura. Nie spodziewam się żeby w wakacje było lepiej. 

Podsumowanie

Podróż samolotem była zdecydowanie mniej męcząca, jednak 4 godziny więcej spędzone w pociągu robi różnicę. W moim przypadku cena za przelot wyniosła 25 złotych i po prostu samolotem było dużo taniej niż pociągiem. Przypuszczam, że w środku sezonu urlopowego ceny przelotów zdrożeją, a kolej wpuści na tory droższe typy pociągów. Efekt będzie taki, że ceny się wyrównają. Wszystko ma swoje plusy i minusy ale moim zdaniem jednak wygodniej będzie polecieć samolotem do Szczecina i później dojechać do Świnoujścia, Międzyzdrojów i innych kurortów na zachodnim wybrzeżu Bałtyku, niż pokonać całą długą trasę pociągiem. Gdyby istniał bezpośredni transfer autobusowy z lotniska w Szczecinie do Międzyzdrojów i Świnoujścia przewaga samolotu byłaby jeszcze większa. Niestety obecnie musimy przesiadać się na PKP Szczecin Dąbie.

Niedzielny lot Ryanaira do Szczecina jest dobrze skomunikowany do Świnoujścia i Międzyzdrojów. Samolot wylatuje z Warszawy o 12:55, przylot o 14:10. Transfer z lotniska jest o 14:30, przyjazd do Szczecina Dąbie PKP o 15:00 i stamtąd pociąg o 15:40. W Międzyzdrojach jesteśmy o 16:55, a w Świnoujściu o 17:11. Bilety na samolot kupiłem 2 tygodnie przed wylotem i kosztowały po 12 złotych. Samolot jest jednak bezkonkurencyjny w stosunku do innych środków transportu. Biorąc pod uwagę trwające remonty na kolei, opłaty na autostradach i planowane podwyżki podatków na benzynę, perspektywy dla krajowych podróży samolotowych są bardzo dobre.            

Plaża nad Bałtykiem, na granicy Polsko - Niemieckiej

Plaża pomiędzy Świnoujściem a Ahlbeck, na granicy polsko-niemieckiej. 

Odłegłość PKP:

Warszawa Centralna - Szczecin Dąbie: 503 km

Szczecin Dąbie - Świnoujście: 99 km

W sumie 602 km w pociągu

Odległość samolotem:

Warszawa Okęcie - Szczecin Goleniów: 441 km (w linii prostej)

Szczecin Goleniow - Szczecin Dąbie: 30 km

Szczecin Dąbie - Świnoujście: 99 km

W sumie 570 km

Czas przejazdu PKP:

Warszawa Centralna - Szczecin Dąbie: 5 godzin 45 minut

Szczecin Dąbie - Świnoujście: 1 godzina 30 minut

W sumie 7 godzin i 15 minut

Czas przelotu i dojazdu z lotniska do Świnoujścia: 

Warszawa Okęcie - Szczecin Goleniów: 1 godzina 15 minut

Szczecin Goleniow - Szczecin Dąbie: 30 minut

Szczecin Dąbie - Świnoujście: 99 km: 1 godzina 30 minut 

Cena biletów PKP

Warszawa Centralna - Szczecin Dąbie: 72 złotych

Szczecin Dąbie - Świnoujście: 17,50 złotych

W sumie 89,50 złotych

Cena przelotu i dojazdu z lotniska do Świnoujścia: 

Warszawa Okęcie - Szczecin Goleniów: Ryanair 25 złotych

Szczecin Goleniow - Szczecin Dąbie: transfer InterGlobus 7 złotych

Szczecin Dąbie - Świnoujście: PKP 17,50 złotych

W sumie 49,50 złotych

Centrum Świnoujścia

Centrum Świnoujścia

Praktyczne informacje: 

Transfer z lotniska Szczecin Goleniów do Szczecin Dąbie PKP: https://www.interglobus.pl

Bilety samolot: ryanair.com

Z Warszawy do Świnoujścia

Bilety pociąg i rozkład: rozklad-pkp.pl/ 

Z Warszawy do Świnoujścia

Noclegi w Świnoujściu:

Jeśli ktoś lubi luksus to może nocować w nowym 5* gwiazdkowym hotelu, oferta pod tym linkiem: https://goo.gl/eaNshk

Korzystną ofertę (38 % taniej) na nocleg w Międzyzdrojach znajdziemy tutaj 

Dla mniej wymagających polecam ośrodek w którym spałem i jestem zadowolony czyli Bryza. Rezerwowałem w booking i korzystałem z linku polecającego: https://www.booking.com/s/35_6/4afb7b93 Po wejściu z tego linku otrzymamy zwrot 15 funtów brytyjskich. Warunkiem jest zrobienie rezerwacji na kwotę wyższą niż podwójna wartość zwrotu czyli 30 funtów. Po prawidłowej rezerwacji pojawi się na naszej tablicy zakładka "Kasa za darmo" i tam będzie informacja o 15 funtach do zwrotu.

Czasem za pierwszym razem nie pojawia się zakładka "kasa za darmo" ale warto próbować jeszcze raz. Oczywiście sprawdźmy czy wszystko działa na rezerwacji, którą można odwołać. Po skorzystaniu z linku promocyjnego przyszedł do mnie mail z kolejnym linkiem, który za pobyt powyżej 20 USD powoduje zwrot na naszą kartę 10 USD. Czyli nocleg, który zarezerwowałem za 80 złotych kosztował mnie w sumie 40 złotych. Zwrot jest dokonywany na kartę bankową, którą mamy zapisaną w ustawieniach konta Booking. Przyjemna oferta ale limitowana do 10 rezerwacji.

Propozycję wycieczki z Międzyzdrojów do Wisełki, znajdziemy tutaj

Komentarze   

#1 Zbyszek 2018-05-21 08:22
Tylko samolotem....
http://przejazdy-nad-morze.szczecin.pl/

You have no rights to post comments