Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wilno - Informacje praktyczne

Józef Piłsudski: "Wszystko co piękne w mej duszy — przez Wilno pieszczone. Tu — pierwsze słowa miłości, tu — pierwsze słowa mądrości, tu — wszystko, czem dziecko i młodzieniec żył, w pieszczocie z murami i pieszczocie z pagórkami. Jedno z najpiękniejszych miast w świecie."

Wilno - Widok z ulicy Ostra Brama

Dojazd 

Do Wilna możemy dojechać z Warszawy i innych miast autobusami Lux Expresu lub Ecolines. Podróż trwa około 8 godzin. Po sezonie turystycznym bywają bardzo dobre promocje na przejazdy autokarowe, bilety już można kupić za 9 złoty. Promocje autobusowe: Promocja Ecolines i Promocja Luxexpres .

Autobusy Ecolines i Lux Express wyposażone są w ekrany z zestawem filmów do obejrzenia, dlatego warto zabrać ze sobą słuchawki aby zapewnić sobie dźwięk w czasie odtwarzania filmów. 

Gdy zarejestrujemy się w programie PINS Lux Expresu otrzymamy 15 % zniżki na bilety i 50 pkt na start. Zapisujemy się pod linkiem: Rejestracja w programie PINS .

Tanimi liniami lotniczymi Wizzair dostaniemy się bezpośrednio z Warszawy, najtańszy bilet kosztuje 39 złotych za przelot w jedną stronę. Możemy też próbować szukać połączenia z Katowic i Warszawy przez Oslo, Malmo lub Sztokholm. Taka kombinowana podróż może trwać dłużej niż przejazd autobusem ale można połączyć zwiedzanie Wilna ze Skandynawią.  

Tradycyjne linie lotnicze jak np. LOT latają regularnie. Lot trwa 70 minut. W promocji do 20.01.2019 r. można kupić bilety za 219 złotych (przelot w dwie strony).

Bilety kupimy tutaj

Dojazd z lotniska w Wilnie

Z lotniska można dojechać autobusami miejskimi m.in. nr 1 i 2. Autobus nr 1 jedzie do dworca kolejowego (który jest blisko dworca autobusowego) i tam ma przystanek końcowy. Cena biletu 1 EUR.     

Z lotniska do dworca kolejowego i autobusowego można również dojechać busami TOKS Airport Express. Cena biletu jest taka sama jak autobusu miejskiego czyli 1 EUR, a jedzie szybciej. Bus jedzie do dworca autobusowego. Czas przejazdu niewiele ponad 10 minut, busy w szczycie kursują co 15 minut. Przystanek busów jest na parkingu i jest słabo widoczny po wyjściu z lotniska ale rozpoznamy busy przez charakterystyczne malowanie (takie jak na poniższym zdjęciu). Z kierowcami zarówno autobusów miejskich jak i busów dogadamy się bez problemu po polsku. Płynnie przechodzą z języka rosyjskiego na polski czy litewski. Ta wielojęzyczność to charakterystyczna cecha mieszkańców Wilna, która nas jeszcze wiele razy zaskoczy. 

Dojazd z lotniska w Wilnie

Z Lotniska jeżdżą też busy do Kłajpedy i Kowna, bilety kosztują odpowiednio 18,5 i 10 EUR .      

 

Noclegi

Wybór noclegów w Wilnie jest duży. Zakwaterowanie znajdziemy np.: przez Booking - w akademiku LEU.

Możemy jeszcze bardziej obniżyć koszt pobyty korzystając z linku promocyjnego: https://www.booking.com/s/44_6/793f672b Po wejściu z tego linku otrzymamy zwrot 15 funtów brytyjskich. Warunkiem jest zrobienie rezerwacji na kwotę wyższą niż podwójna wartość zwrotu czyli 30 funtów. W ustawieniach Booking trzeba najpierw wybrać walutę jako funt brytyjski i kraj Wielka Brytania. Łatwiej będzie sprawdzić czy przekraczamy kwotę 30 funtów za rezerwację. Po prawidłowej rezerwacji pojawi się na naszej tablicy zakładka "Kasa za darmo" i tam będzie informacja o 15 funtach do zwrotu. 

Bardziej wymagający turyści znajdą nocleg w 3* Ibisie, który zarezerwujemy tutaj lub w 4* Novotelu na reprezentacyjnej ulicy Giedymina.  

 

Zwiedzanie

W Ratuszu Miejskim znajduje się Biuro Informacji Turystycznej. Można tam zaopatrzyć się w bezpłatne mapki Wilna, przewodniki "24 godziny w Wilnie" lub "72 godzin w Wilnie" z propozycjami tras turystycznych. Wykupić 3 dniowy karnet na rower miejski, czy wreszcie kupić kartki. Przewodniki i broszurki z Informacji Turystycznej często nie piszą o polskiej historii wileńskich zabytków. Dlatego lepiej kupić przewodnik w Polsce, a litewskie przewodniki traktować jako uzupełnienie.

Informacja turystyczna znajduje się też na lotnisku.             

Dojazd do Ogrodu Botanicznego w Wilnie z dworca autobusowego z przesiadką w Nemencisnes Plentas: TR2 do Nemencisnes Plentas i 18,38 do Kairenai.

 

Pamiątki

Tradycyjnie przywozi się z Wilna alkohole: Starki 5 lub 15 letnie, nalewkę na ziołach 999, nalewki na miodzie itd. Ceny wahają się od 5 do 9 EUR za 0,5 litra. Litewskie produkty żywnościowe też są bardzo atrakcyjne dla Polaków np. kindziuk, litewska odmiana sękacza, kibiny, serki w czekoladzie i inne smakołyki. Nawet niektórzy przywożą do Polski litewski chleb i kwas chlebowy. Tradycyjnie polecam czekolady z wieleńskimi i litewskimi widoczkami (cena około 1 EUR). Ogólnie ceny artykułów są trochę wyższe niż w Polsce. Tak jest od czasu wprowadzenia Euro. 

Litewskie wyroby lniane też znajdują wielu zwolenników, można kupić ubrania lub różnokolorowe bele materiału. W Wilnie bardzo duży jest wybór bursztynowych drobiazgów.

Znaczek na kartkę do Polski kosztuje 0,75 EUR. Kartka pocztowa w urzędzie pocztowym 0,50 EUR. Można też kupić znaczki o zapachu ciasteczek imbirowych o nominale 0,81 EUR.   

 

Jedzenie

W najlepszych cenach litewskich smakołyków możemy spróbować w hipermarkecie RIMI Mylia (adres: Savanori? pr. 16). Hipermarket RIMI ze stołówką typu bistro i bardzo dużym działem gotowych dań jest blisko noclegu w akademiku LEU (opisanym wcześniej w dziale noclegi). Kilogram cepelinów kosztuje 4 EUR, inne potrawy na ciepło są w podobnych cenach. Jeden kibin kosztuje 0,65 EUR można zjeść na miejscu lub zabrać na wynos. Ogólnie dania bardzo dobre. Niestety w mniejszych RIMI na starym mieście nie ma bistro. Po tej stronie Wilejki jest tylko ten. W hipermarketach lidl też można kupić kibiny po 0,65 EUR ale lidle mają bardzo podobne produkty jak w Polsce. Jeśli chcemy kupić lokalne specjały to dużo lepszy będzie IKI przy dworcu autobusowym, czy wspomniany RIMI. 

W pobliżu hotelu Novotel na ulicy Giedymina, jest kawiarnia z różnymi rodzajami kibinów, ceny będą co najmniej dwa razy wyższe niż w hipermarkecie ale miejsce ładne i sympatyczne. Strona internetowa: www.kibinas.lt Ceny za kibina od 1,15 do 2,10 EUR. 

Blisko dworca autobusowego na ulicy Szopena 3 jest stołówka Kavine Ceburekine: www.kavineceburekine.lt Miejsce również godne polecenia, ze względu na rewelacyjne cepeliny. Jeden kosztuje 1,60  a dwa 2,90 EUR. Stołują się tam głównie miejscowi. Miejsce trochę obskurne w porównaniu z restauracjami dla turystów. Toaleta bezpłatna. 

Gdzie zjeść w Wilnie

W pobliżu Ostrej Bramy, po prawej stronie gdy idziemy w kierunku Starego Miasta, przy ulicy Aušros Vart? g. 6 , znajduje się restauracja Gusto Blynine (strona: www.gusto.lt/ ). Duży wybór dań, ceny trochę wyższe niż w Kavine Ceburekine. Toaleta bezpłatna ale zamykana na kluczyk, który jest do odebrania u kelnera.

Na koniec coś dla wegetarian GYVAS BARAS, na ulicy Odminiu 15https://www.facebook.com/GYVAS.baras

 

Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Informacje o kaplicy i godzinach nabożeństw można znaleźć na stronie parafii: Ostra Brama.

Godziny nabożeństw w wileńskich kościołach znajdziemy na stronie: Godziny Mszy Św. w Wilnie jest tam też adnotacja które Msze są w języku polskim. Z okazji Roku Miłosierdzia w Wilnie są 4 Bramy Miłosierdzia, m. in. w Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie znajduje się oryginał obrazu Miłosierdzia Bożego, namalowany w 1934 roku, wg wskazówek Siostry Faustyny, przez Eugeniusza Kazimirowskiego. 

You have no rights to post comments