Palmy Wileńskie
Palmy wileńskie są szeroko znane także poza granicami Litwy i obecnie są prowadzone starania o ich wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Występują dwa rodzaje palm opartych na gałązkach jałowca i tradycyjnych "wałeczkowych". Do zrobienia palmy używa się nawet do kilkudziesięciu rodzajów roślin i kwiatów zbieranych o różnych porach roku. Pani Ania Kozłowska już rok wcześniej wysiewa nasiona kwiatów na palmy. O swojej pracy Palmiarki opowiada na ciekawym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=vYq0guyKKhA
Po prawej stronie palma zrobiona z wierzby mandżurskiej, palma po litewsku nazywa się właśnie verba czyli wierzba. W środku palmy wałeczkowe.
Jak widać fantazja palmiarek nie ma granic.
W Niedzielę Palmową na wileńskich klombach pojawiają się już pierwsze wiosenne kwiatki.
Ulicy Giedymina (przedwojenna Mickiewicza) pełna straganów z palmami i rękodziełem ludowym. W głębi widzimy Katedrę Wileńską.
Drugie miejsce gdzie jest dużo straganów z palmami jest przed wejściem do Ostrej Bramy, tutaj spotkamy miejscowych Polaków. Ceny palm od 0,5 do 3 EUR
Ostra Brama przed uroczystościami Niedzieli Palmowej.
Polski napis "MATKO MIŁOSIERDZIA POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ" został zamieniony po wojnie na napis łaciński "MATER MISERICORDIAE, SUB TUUM PRAESIDIUM CONFUGIMUS".
Uroczystości Niedzieli Palmowej przed Obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Informacje praktyczne o Wilnie znajdziemy tutaj