Ranking atrakcji Rygi - wybór subiektywny 

1. Pierwsze miejsce i absolutny hit Rygi to secesyjne kamienice przy ulicy Alberta (The Art Nouveau Quarter), część kamienic niestety jest obecnie remontowanych (styczeń 2017). 

2. Drugie miejsce to Dom Bractwa Czarnogłowych, Dom Wagi i Plac z pomnikiem Rolanda (zdjęcie poniżej).

Świąteczna Ryga

3. Na podium ulokowałem jeszcze targ rybny w halach koło dworca autobusowego. Wysoka pozycja jak najbardziej zasłużona, to trzeba zobaczyć.     

4. Sobór Narodzenia Pańskiego. Dużą zaletą jest to, że sobór żyje, a nie jest to muzeum. Możemy trafić na nabożeństwa, że wschodnimi śpiewami chóralnymi.

5. Katedra Ryska (największa w krajach bałtyckich) i Kościół św. Piotra z wieżą widokową.

6. Opera i park przed operą. Jeśli będziemy mieli czas to wieczór w operze.

7. Spacer ulicą Kalku od brzegu Dźwiny do Pomnika Wolności i dalej Soboru Narodzenia Chrystusa. W trakcie spaceru wstępujemy do stołówki Pelmeni XL na rosyjskie pierożki i soljanke, a idąc dalej koniecznie robimy zdjęcie kamienicy z kotem. Możemy też skusić się na zakupy w sklepie firmowym fabryki czekolady Laima.

Jeśli mamy mało czasu na zwiedzanie Starego Miasta to spacer ulicą Kalku (Kalku Iela) jest najlepszym wyborem, bo w pobliżu niej są najważniejsze atrakcje. Idąc tą ulicą (bądź odchodząc o zaledwie kilkaset metrów w boczne uliczki) zobaczymy atrakcje nr 2, 5, 6, 4 i kilka nie wymienionych wyżej jak np. kościół św. Jana, czy Baszta Prochowa.  

Promocja hotelowa: rabat 50 % na nocleg w Rydze. Rezerwujemy tutaj 

Ryga - Zamek Królewski

Zamek Ryski wzniesiony przez Zakon Inflancki. Obecnie zamek jest siedzibą Prezydenta Łotwy. W Zamku w 1582 roku mieszkał Król Polski Stefan Batory.

Ryga w Rzeczypospolitej

Ryga znajdowała się w Rzeczpospolitej od roku 1561, do roku 1621 (kiedy to miasto nad Dźwiną po trwającym miesiąc oblężeniu zostało zdobyte przez Szwedów). Wcześniej, bo w roku 1605 we wsi Kircholm (leżącej 25 km Rygi) wojska polskie pokonały Szwedów. Dzisiaj w miejscu bitwy znajduje się obelisk.

Król Stefan Batory uroczyście wjechał do miasta w roku 1582. W tym samym czasie założono w Rydze Kolegium Jezuickie, a Król zwrócił katolikom kościoły św. Jakuba i św. Marii Magdaleny. W kościele Św. Jakuba kazania głosił Piotr Skarga i organizował szkolnictwo na Inflantach . Po tym jak Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził nowe przywileje handlowe dla miasta, Ryga dynamicznie rozwijało się pod panowaniem kolejnego polskiego króla Zygmunta III Wazy. Minęło 100 lat, kiedy ostatecznie polskie panowanie w Rydze zakończył pokój w Oliwie z roku 1660. Po pokoju w Oliwie w Rzeczpospolitej została tylko część dzisiejszej Łotwy - Łatgalia. W Rydze Szwedzi zabronili odprawiania Mszy Św. katolickich i dopiero po opuszczeniu przez nich Łotwy katolicy mogli jawnie się modlić w Rydze.  

Polskie akcenty w Rydze za wikipedią:  

  • W katedrze w jednej z kaplic został pochowany podkomorzy króla Zygmunta III Wazy rotmistrz wojsk polskich Kacper Tyzenhaus z małżonką.
  • W kościele św. Jakuba posługę sprawował i wygłaszał kazania Piotr Skarga. W 1582 roku król Stefan Batory ze swej rezydencji na zamku przychodził do tego kościoła na msze. W 1993 w tej katedrze mszę św. odprawił Papież Jan Paweł II.
  • W kościele św. Franciszka (Sv. Franciska Romas katolu baznica) z 1889 roku pod ołtarzem głównym został pochowany Stanisław Sołtan marszałek nadworny Wielkiego Księstwa Litewskiego i późniejszy zesłaniec syberyjski. Pierwotnie grób znajdował się w kaplicy na której postawiono obecny kościół. Na terenie dawnego cmentarza przykościelnego (od 1908 roku Ogrodu Pokoju) byli pochowani pisarz hrabia Leon Potocki (1799-1864) oraz założyciel akademickiej korporacji ?Arkonia? Karol Gąsowski (zm. 1879)
  • przy uliczce Polska Brama (Po?u Gate) znajduje się kościół Matki Boskiej Bolesnej z 1784 roku, który został wzniesiony w związku z obecnością w mieście polskojęzycznej ludności katolickiej.
  • Zamek w Rydze był rezydencją polskich namiestników m.in. Jana Hieronima Chodkiewicza i księcia Jerzego Radziwiłła.
  • Na Politechnice Ryskiej (obecnie Uniwersytet Techniczny, łot. R?gas Tehnisk? Universit?te) studiował Ignacy Mościcki (prezydent Rzeczypospolitej w latach 1926-1939), fakt ten upamiętnia dwujęzyczna tablica umieszczona przy wejściu do budynku dawnego Wydziału Chemii.
  • "W latach 1918?1940 stolica Republiki Łotewskiej. W dniu 11 listopada 1919 roku pod Rygą wojska łotewsko-estońskie pokonały białą Zachodnią Armię Ochotniczą generała Bermondta-Awałowa. 18 marca 1921 podpisano tu traktat pokojowy między Polską a Rosją. W 1935 roku Łotysze stanowili ok. 65% mieszkańców."

Ryga - Dom Bractwa Czarnogłowych

Dom Wagi i Dom Bractwa Czarnogłowych (tutaj podpisano traktat ryski, w dniu 18 marca 1921).

 

Ryga - wieża telewizyjna

Widok na wieżę telewizyjną ze Starego Miasta.

 

Ryga - Pomnik Wolności - Warta

Pomnik Wolności odsłonięty 18 listopada 1935 roku, w rocznicę odzyskania niepodległości przez Łotwę. 42 metrową statuę wieńczy 9 metrowy pomnik kobiety. Napis na pomniku to "Ojczyzna i Wolność".

 

Ryga - Cerkiew

Sobór Narodzenia Pańskiego. W czasach ZSRR urządzono w katedrze planetarium, po uzyskaniu niepodległości przez Łotwę pełni funkcję świątyni.  

 

Ryga - Kamienica z kotem

Koci Dom - secesyjna kamienica przy ulicy Meistaru 10. Jeden z symboli Rygi.  

Ryga Katedra

Plac Katedralny z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym i Katedra Najświętszej Marii Panny (podobno największa w krajach Bałtyckich).

 

Ryga - Bractwo Czarnogłowych

Pomnik rycerza Rolanda na tle Domu Wagi i Domu Bractwa Czarnogłowych.

 

Ryga - Bractwo Czarnogłowych

Błękitno - złoty zegar w szczycie Domu Bractwa Czarnogłowych. Jak głosi napis renowację przeprowadzono w roku 1999.

 

Ryga - Bractwo Czarnogłowych

Postać św. Maurycego na Domu Bractwa.

 

Ryga - Pierwsza choinka

Miejsce gdzie ustawiono pierwszą choinkę w Rydze w roku 1510

 

Opera - Ryga

Rzeźba tancerki przed ryską operą.

 

Ryga - Statua Wolności

Statua Wolności. Trzy gwiazdy symbolizują: Inflanty, Kurlandię i Łatgalię. 

 

Pałac Kultury Ryga

Ryski "Pałac Kultury" - pamiątka po ZSRR.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy - Ryga

Koci Dom z perspektywy Jarmarku Świątecznego.

 

Ryga Jarmark Świąteczny

Jarmark Świąteczny.

 

Ryga - Jarmark Bożonarodzeniowy

Rycerz Roland z choinką.

 

Ryga Boże Narodzenie

Świąteczny Rynek Ratuszowy.

 

Świąteczna Ryga

Wieża Kościoła św Piotra, Roland i Dom Bractwa.

 

Świąteczna Ryga

Choinka na Ratuszu (pierwsza była postawiona w tym miejscu, w 1510 roku).

 

Ryga

Wieża kościoła św Piotra góruje nad Rygą. Obecnie jest to konstrukcja stalowa ale najwyższa, bo 122 metrowa była konstrukcja drewniana z XVII wieku, która runęła w czasie burzy.

 

Ryga - Opera

Opera w Rydze. 

 

Ryga Targ Rybny

Suszona ryba. Przy dworcu autobusowym znajdują się hale handlowe. Jedna z nich to hala wyłącznie z rybami. Polecam!

Ryga - Informacje praktyczne

Dojazd 

Do Rygi możemy dojechać z Warszawy i innych miast autobusami Lux Expresu lub Ecolines. Podróż ze stolicy trwa około 12 godzin. Bywają bardzo dobre promocje na przejazdy autokarowe, bilety już można kupić za 19 złoty. Promocje autobusowe: Promocja Ecolines i Promocja Luxexpres . 

Uwaga: Gdy zarejestrujemy się w programie PINS Lux Expresu otrzymamy 15 % zniżki na bilety i 50 pkt na start. Zapisujemy się pod linkiem: Rejestracja w programie PINS .

Tanimi liniami lotniczymi (Wizzair, Ryanair) nie dostaniemy się bezpośrednio z Polski ale możemy próbować szukać połączenia z Katowic i Warszawy np. przez Oslo. Taka kombinowana podróż może trwać dłużej niż przejazd autobusem ale można połączyć zwiedzanie Rygi ze Skandynawią.  

Tradycyjne linie lotnicze jak np. LOT latają regularnie. Lot trwa 70 minut. W promocji do 16.01.2017 można było kupić bilety za 299 złotych (bilet w dwie strony): http://www.lot.com

Dojazd z lotniska w Rydze

Z lotniska do miasta dojedziemy autobusem miejskim 22. 

Noclegi

Wybór noclegów w Rydze jest duży. Zakwaterowanie znajdziemy w sieci Accor, które zarezerwujemy tutaj . Najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem.

   

Zwiedzanie

Na dworcu autobusowym i na Placu Ratuszowym w Domu Bractwa Czarnogłowych znajduje się Biuro Informacji Turystycznej. Można tam zaopatrzyć się w bezpłatne mapki, broszurki o Rydze, są nawet wydawnictwa w języku polskim. 

Bezpłatne, wolnostojące, nowoczesne toalety znajdują się w kilku turystycznych miejscach w Rydze np. w parku przy dzielnicy secesyjnych kamienic. Na Starym Mieście w centrum handlowym jest toaleta płatna: 20 centów.

Dojazd do plaż Jurmali pociągiem, zajmuje około pół godziny. Wsiadamy do pociągów, które jadą do Tukums lub Sloka. Bilet w jedną stronę kosztuje 1,40 EUR. (Zakupiłem bilet w dwie strony i otrzymałem zniżkę 25 % ale nie wiem czy to z powodu dnia świątecznego, czy też biletu powrotnego. Język łotewski nie jest łatwy do zrozumienia.) Wysiadamy na stacji Majori (nie ma stacji o nazwie Jurmala). Z dworca kolejowego mamy 300 metrów do plaży. Nazwy stacji się wyświetlają w wagonach więc nie przejdziemy przystanku. Niestety nie ma toalet w pociągu. W Jurmali jest ten sam system miejskich rowerów co w Rydze, więc możemy wypożyczyć sobie rower na miejscu. Wypożyczenie na pół godziny kosztuje 0,90 EUR, na 24 godziny 9 EUR. 

Z Rygi do Jurmały

Opera 

Jeśli na przedstawienie w operze nie ma biletów. Możemy godzinę przed rozpoczęciem spektaklu zakupić wejściówkę za 6 EUR. Jest to miejsce stojące!   

Pamiątki

Tradycyjnie przywozi się z Rygi nalewkę alkoholową zwaną balsamem, ceny od 6 do 10 EUR. Polecam suszone ryby, kawior. Czekolady z łotewskiej fabryki Laima. Lalki w strojach ludowych albo same kartki pocztowe z łotewskimi strojami ludowymi. 

Jedzenie

Proponuję bardzo popularne stołówki Pelmeni XL, jedna znajduje się na Starym Mieście (ul. Kalku), a druga na dworcu kolejowym. Cena 0,60 EUR za 100 g pierożków.

Hipermarkety RIMI z dużym działem gotowych dań, przykładowe ceny: płow - 5 EUR, makaron z mięsem i warzywami - 6 EUR, kapusta - 4,3 EUR, ziemniaki smażone - 4,2 EUR (wszystkie ceny za kg).    

Kościoły z polską mszą

W kościele Matki Bożej Bolesnej są odprawiane Msze Św. w języku polskim (w niedzielę i święta o godzinie 12:00). Nabożeństwa w naszym języku odprawiane są w tej świątyni nieustannie(!!!) od roku 1765 aż do dzisiaj. Kościół znajduje się na skrzyżowaniu ulic Pils i Polu Gate (Polu Gate czyli Polska Brama).

No comments

Clicky