Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Audiencja u Papieża. Jak się dostać?

Wejściówki (nazywane też biletami) na audiencje z Papieżem można zamówić bezpośrednio w Prefekturze Apostolskiej, wypełniając formularz umieszczony tutaj: www.vatican.va  

Zamawia się za pomocą faxu: +39 06 6988 5863 lub poczty tradycyjnej: Prefecture of the Papal Household,  00120 Vatican City State. Jeśli w formularzu podamy adres mailowy to wtedy na niego otrzymamy wiadomość z numerem naszej rezerwacji. Z tym numerem idziemy po odbiór wejściówek. Jeśli audiencja ( lub Msza Św.) z Papieżem odbywa się w Auli Pawła VI lub Bazylice Św. Piotra doradzam żeby wejściówki odebrać dzień przed uroczystością. Jeśli pójdziemy po wejściówki w ostatniej chwili (przed samymi uroczystościami) może już wolnych miejsc nie być. Wejściówki odbiera się przy Spiżowej Bramie (ang. Bronze Gate). Trzeba wcześniej przejść kontrolę bezpieczeństwa i następnie powiedzieć szwajcarskiemu gwardziście stojącemu przy Spiżowej Bramie, że idziemy po wejściówki na audiencję z Papieżem. Gdy już odbierzemy wejściówki to możemy iść do Bazyliki Św. Piotra, aby pomodlić się przy grobie Jana Pawła II, bez powtórnego stania w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Zaoszczędzimy sporo czasu, bo kolejki do Bazyliki Św. Piotra bywają naprawdę długie. W Bazylice jest zakrystia i tam można zamówić Mszę św.. 

Wszystkie wejściówki na uroczystości z Papieżem są bezpłatne.

Jeśli chodzi o fax w Watykanie to czasem numer może być przez dłuższy czas zajęty, nie należy się zrażać tylko próbować dalej. Gdy nie mamy dostępu do tradycyjnego faxu, można też wysłać fax online z internetu. Jest kilka stron, które to zapewniają taką usługę . Wejściówki same w sobie są miłą pamiątką z Watykanu, bo są zaprojektowane i wykonane bardzo ładnie. Odbiera się przy Spiżowej Bramie (jak wyżej opisałem) lub w biurze w Auli Audiencyjnej Pawła VI. Generalnie wejściówki odbiera się od godziny 15 do 19 dnia poprzedzającego lub od 7 rano w dniu audiencji. W potwierdzeniu z Watykanu będziemy mieć opisane godziny odbioru i miejsce gdzie się po nie udać. 

Można również przy załatwianiu wejściówek skorzystać z pomocy Biura Duszpasterstwa Polaków w Rzymie, przy kościele Św. Stanisława. Strona internetowa: www.duszpasterstwopolakowwrzymie.com  

Na audiencje podczas: Modlitwy Anioł Pański, Modlitwy Królowa Niebios, Czuwania Modlitewne, Drogę Krzyżową w Wielki Piątek, Procesję Bożego Ciała wejściówki nie są potrzebne.

Pomysł na prezent: Rower miejski przeceniony o 30% 

Pytania odnośnie wejściówek można zadawać w komentarzach.

Audiencja w Watykanie jak się dostać?

Audiencje Generalne w Watykanie zwykle rozpoczynają się o godzinie 10, ale w ostatnią środę Papież Franciszek przyszedł już za kwadrans dziesiąta. Idąc przez Aulę Ojciec Święty przez kilkanaście minut rozmawiał i witał się z pielgrzymami. Audiencja zakończyła się błogosławieństwem o godzinie 10:50. Po zakończeniu Papież jeszcze podchodził do gości z pierwszego sektora. Warto przyjść wcześniej na audiencję żeby być w bliższych sektorach, a i kolejka do kontroli bezpieczeństwa jest spora. 

Bilet na Audiencję w WatykanieWejściówka na Mszę Św. Wielkanocną.

Zachęcam pielgrzymów do zwiedzania rzymskich kościołów, pomocna strona internetowa to: Kościoły i bezpłatne atrakcje Rzymu  

Taniego noclegu możemy poszukać w hostelu. Sale wieloosobowe to dobry sposób na poznanie ludzi z innych krajów ale czasem mogą być przydatne zatyczki do uszu (chrapanie). Blisko Watykanu, bo 1,5 km od Pałacu Apostolskiego jest hostel Comcs. Ten hostel znajdziemy tutaj . W hostelu jest mała kuchenka, bezpłatna kawa, herbata, zamykane na kłódkę szafki. Co najważniejsze do Watykanu i przystanku autobusu z lotniska dojdziemy bez problemu pieszo. Obecnie (styczeń 2019) nocleg w tym hostelu znajdziemy już za 70 złotych. Jeśli ktoś woli większy komfort to dwa przystanki metra od Muzeów Watykańskich znajduje się hotel rodzinny, u sympatycznych Włochów, z bardzo dobrym śniadaniem w stylu włoskim. Dostępność pokoi można sprawdzić tutaj.  Porady jak szukać tanich noclegów znajdziemy tutaj  

Możemy jeszcze bardziej obniżyć koszt pobyty korzystając z linku promocyjnego: https://www.booking.com/s/44_6/793f672b Po wejściu z tego linku otrzymamy zwrot 15 funtów brytyjskich. Warunkiem jest zrobienie rezerwacji na kwotę wyższą niż podwójna wartość zwrotu czyli 30 funtów. W ustawieniach Booking trzeba najpierw wybrać walutę jako funt brytyjski i kraj Wielka Brytania. Łatwiej będzie sprawdzić czy przekraczamy kwotę 30 funtów za rezerwację. Po prawidłowej rezerwacji pojawi się na naszej tablicy zakładka "Kasa za darmo" i tam będzie informacja o 15 funtach do zwrotu.  

Dalej od centrum można znaleźć hotel w korzystnej cenie na stronie: IBIS (np. w pobliżu lotniska Fiumicino jest Ibis Roma Fiera). W pobliżu Watykanu jest 4 * Aparthotel Adagio Rome Vatican do zarezerwowania tutaj. Te hotele najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem. 

Duży wybór przecenionej biżuterii sakralnej na I Komunię Św. znajdziemy tutaj

Z Lotniska Fiumicino dostaniemy się do Watykanu najprościej autobusem SITBus (przystanek Vaticano jest niedaleko Zamku Św. Anioła). Zamawiamy bilety na stronie: www.sitbusshuttle.com , do przystanku: Vaticano via Crescenzio 2. Z tego przystanku do Placu Św. Piotra jest około pół kilometra. Cena biletu w dwie strony 11 EUR. Trzeba być 15 minut przed odjazdem autobusu. Gdy posiadamy bilety zakupiony przez internet nie stoimy już w kolejce do autobusu. Pokazujemy bilet i wsiadamy.  

Z Warszawy, Katowic i Gdańska do Rzymu Fiumicino dolecimy tanimi liniami Wizz Air . Dobre ceny na przeloty do Rzymu oferuje też Alitalia (bilet w dwie strony od 328 zł), oferta tutaj.

Kurs języka włoskiego w Warszawie, za połowę ceny, znajdziemy tutaj   

Bezpłatne toalety znajdują się na Placu Św Piotra przy poczcie, w Auli Pawła VI i po prawej stronie wejścia do Bazyliki Św. Piotra. Jest tam też przechowalnia bagażu i szatnia. 

Przydatne informacje o Watykanie: w2.vatican.va/content/vatican/en/ 

Zapis dźwiękowy z ostatnich audiencji Papieża można odsłuchać na stronie: Radio Watykańskie Szczegóły audiencji w poniższym kalendarzu.

Uroczystości Wielkanocne do zobaczenia na stronie: Wielkanoc w Watykanie 

 

Kalendarz Papieża Franciszka 2020

Uwaga: Jako, że kalendarz jest na pół roku do przodu wskazane jest sprawdzenie z oryginalną wersją włoską: www.vatican.va/various/prefettura/it/udienze_it.html czy nie zaszły zmiany.

W lipcu i na początku września nie będzie audiencji generalnych. 

Czerwiec 2020

 

Anioł Pański

Niedziele 7, 14, 21 i 28 Poniedziałek 29

 

Plac Św. Piotra o 12:00 (wejściówki nie wymagane)

 Celebracje Liturgiczne

Poniedziałek 29 o godzinie 10:00, Uroczystość św. Piotra i Pawła, bazylika św. Piotra (wejściówki wymagane)

 

 

Audiencje Generalne

Środy 3, 10, 17 i 24 o 9:30 (wejściówki wymagane)

* Wszystkie wejściówki na uroczystości z Papieżem są bezpłatne

 

* * *  

Lipiec 2020

 

Anioł Pański

Niedziele 5, 12, 19 i 26

 

Plac Św. Piotra o 12:00 (wejściówki nie wymagane)

 

 

Audiencje Generalne

W lipcu nie ma audiencji generalnych

Celebracje Liturgiczne

W lipcu nie ma celebracji liturgicznych

 * Wszystkie wejściówki na uroczystości z Papieżem są bezpłatne

* * *  

SIERPIEŃ 2020

 

Anioł Pański

Niedziele 2, 9, 16, 23 i 30  i sobota 15

 

Plac Św. Piotra o 12:00 (wejściówki nie wymagane)

 

 

Audiencje Generalne

Środy 5, 12, 19 i 26 o 9:30

 

(wejściówki nie wymagane)

 Celebracje Liturgiczne

W sierpniu nie ma celebracji liturgicznych

* Wszystkie wejściówki na uroczystości z Papieżem są bezpłatne

 

WRZESIEŃ 2020

 
 
Anioł Pański

Niedziela 13, 20, 27

 

Plac św. Piotra o 12:00 (wejściówki nie wymagane)

   
Audiencja Generalna

Środa 16, 23 i 30, godzina 9:30

  (wejściówki wymagane)

 * Wszystkie wejściówki na uroczystości z Papieżem są bezpłatne 

 

W youtube.com możemy zobaczyć relacje z audiencji:

 

Zamach na Jana PawłaMiejsce z którego strzelał Mehmet Ali Agca do Papieża Jana Pawła II. Na płycie wmurowanej w chodnik Placu Św. Piotra mamy datę zamachu 13 maja 1981 zapisaną cyframi rzymskimi. Płyta ta znajduje się po prawej stronie Placu, niedaleko Spiżowej Bramy.

Na zakończenie warto przypomnieć komunikat Prefektury Domu Papieskiego:

"Bilety przyznawane przez Prefekturę Domu Papieskiego z okazji Ceremonii Papieskich oraz Audiencji Generalnych są zawsze bezpłatne i żadna osoba fizyczna lub instytucja nie może domagać się za nie jakiejkolwiek zapłaty."

Przepis na zdrowe włoskie danie znajdziemy tutaj

Komentarze   

+1 #19 Administrator 2019-03-07 07:40
Od 5 do 10 marca 2019 we Włoszech obowiązuje "tydzień darmowych muzeów". Bezpłatnie będzie można zwiedzać ponad 300 muzeów i galerii w całym kraju. Akcja obejmuje również obcokrajowców i będzie powtarzana corocznie ale w różnych terminach. Bezpłatny wstęp dotyczy muzeów państwowych.
#18 Administrator 2018-08-06 14:49
Cytuję wojtek:
Witaj,

ile zazwyczaj trwa oczekiwanie na wejściówki ? wysłałem rezerwacje wczoraj, nie oczekuję odpowiedzi dziś :), ale ile zazwyczaj należy na nie czekać ?
pozdrawiam,
w

W sobote wyslalem fax, w poniedzialek byl email z odpowiedzia.
#17 Administrator 2017-11-20 19:52
Wszystko zależy od tego kiedy się wybierasz do Watykanu. Gdy jest to w czasie gdy jest mało turystów w Rzymie to bez problemu odbierzesz wejściówkę rano. Gdy przyjdziesz wcześniej na audiencję do Auli Pawła VI i ustawisz się przy środkowym przejściu to jest szansa nawet na "przybicie piątki" z Papieżem. Papież Franciszek jest bardzo kontaktową osobą co chwilę się zatrzymuje, przyjmuje prezenty, rozmawia. Jeśli jedziesz w okresie Wielkanocy, Bożego Narodzenia to wtedy lepiej odebrać wejściówki dzień przed. Sam maiłem taki przypadek, że w dniu uroczystości już nie było dla mnie wejściówki. Dlatego w teście radziłem odebrać dzień wcześniej.

A jak jest z tym odbiorem w środę rano? Jak przed 7mą będe filował to nie powinno być problemu, zeby jeszcze odebrać zamówioną wejściówkę? Czy to jednak loteria?
+1 #16 wiesiek 2017-11-20 17:39
Cytuję Admini:
Tak, wejściówki na audiencję środową odbiera się we wtorki od 15 do 19. Natomiast jeśli chodzi o Msze św. i inne uroczystości z Papieżem to wejściówki odbiera się dnia poprzedzającego od 9 do 19. Przy okazji odbierania wejściówek przy Spiżowej Bramie można bez kolejki wejść do Bazyliki Św. Piotra.
]


A jak jest z tym odbiorem w środę rano? Jak przed 7mą będe filował to nie powinno być problemu, zeby jeszcze odebrać zamówioną wejściówkę? Czy to jednak loteria?
+2 #15 Paulina 2017-11-16 18:43
Przydatne informacje, korzystałam z tej strony planując swój udział w audiencji generalnej w listopadzie 2017. Ze swojego doświadczenia mogę dodać wskazówki jak zrobić to sprytniej, aby mieć jak największe szanse zobaczenia papieża z bliska i nawet uściśnięcia mu dłoni. Nie zdążyłeś zamówić wejściówki? Nie martw się, może wcale nie będziesz jej potrzebować? Wszystko w poście https://wp.me/p8X2DV-ff. Zapraszam i pozdrawiam autora!:)
+2 #14 Admini 2017-11-16 14:01
Tak, wejściówki na audiencję środową odbiera się we wtorki od 15 do 19. Natomiast jeśli chodzi o Msze św. i inne uroczystości z Papieżem to wejściówki odbiera się dnia poprzedzającego od 9 do 19. Przy okazji odbierania wejściówek przy Spiżowej Bramie można bez kolejki wejść do Bazyliki Św. Piotra.
Cytuję wiesiek:
Czy nadal aktualne jest to, ze wejściówki odbiera się we wtorek między 15 a 19? Bo swego czasu mi się gdzieś migło, że najlepiej je odbierać we wtorek między 9 a 12 ... może to głupie ale takie coś kojarze. Dopytuje bo planuje podróż i nie ukrywam, ze między 15 a 19 idealnie by mi pasowalo. Czy jest gdzies kalendarz papieza na 2018 rok? choc pewnie jak tylko bedzie w Rzymie to audiencja na pewno bedzie.
Pozdrawiam autora, swego czasu juz podpytywalem o rzym na pewnym forum. Klaniam sie

[quote name="wiesiek"]
#13 wiesiek 2017-11-15 20:25
Czy nadal aktualne jest to, ze wejściówki odbiera się we wtorek między 15 a 19? Bo swego czasu mi się gdzieś migło, że najlepiej je odbierać we wtorek między 9 a 12 ... może to głupie ale takie coś kojarze. Dopytuje bo planuje podróż i nie ukrywam, ze między 15 a 19 idealnie by mi pasowalo. Czy jest gdzies kalendarz papieza na 2018 rok? choc pewnie jak tylko bedzie w Rzymie to audiencja na pewno bedzie.
Pozdrawiam autora, swego czasu juz podpytywalem o rzym na pewnym forum. Klaniam sie
+1 #12 Admini 2017-08-24 09:34
Inna sprawa gdy audiencja odbywa się na Placu Św Piotra. wtedy nie ma takich ograniczeń jak w budynku. Plac jest bardzo pojemny. W takiej sytuacji wejściówki otrzymamy bez problemu bez wcześniejszego zamawiania. Może też udać się wejść bez wejściówek ale moim zdaniem lepiej je wcześniej uzyskać np. przy Spiżowej Bramie, trzeba się o nie zapytać gwardzistów szwajcarskich .
Na placu św. Piotra po lewej stronie jest poczta i tam też jest punkt informacji, tam nam powiedzą gdzie iść po wejściówki i odpowiedzą chętnie na inne nasze pytania i wątpliwości.
+1 #11 Admini 2017-08-24 09:30
W szystko zależy od tego gdzie się audiencja (uroczystości) z Papieżem odbywają. Jeśli audiencja odbywa się Aulii Pawła VI to wtedy wejściówki trzeba wcześniej zamówić, bo aula mieści około 5000 osób i więcej pielgrzymów nie może być wpuszczone ze względów bezpieczeństwa. To samo dotyczy uroczystości które odbywają w Bazylice św. Piotra. Jeśli wybieramy się na takie wydarzenie z Papieżem najlepiej zamówić wejściówki wcześniej i odebrać je dzień przed. Na uroczystości z Papieżem np. w czasie Wielkanocy, Bożego Narodzenia jest więcej chętnych niż miejsc. Ściany Bazyliki Św. Piotra, Aulii Pawła VI nie są z gumy mówiąc kolokwialnie. Dlatego trzeba zamówić wejściówki z kilkutygodniowym wyprzedzeniem i odebrać je dzień wcześniej aby nie było nieprzyjemnej niespodzianki, że przyjedziemy tak daleko do Rzymu, a nie będziemy na uroczystościach z Papieżem.
+1 #10 Admini 2017-08-24 09:26
Cytuję Ela:
Witam, Czy to prawda, że w sierpniu wejściówki na audiencje nie są wymagane???Jeśli nie, to jak to wygląda, przechodzi się przez kontrolę i to tyle?? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

ciąg dalszy:.
Inna sprawa gdy audiencja odbywa się na Placu Św Piotra. wtedy nie ma takich ograniczeń jak w budynku. Plac jest bardzo pojemny. W takiej sytuacji wejściówki otrzymamy bez problemu bez wcześniejszego zamawiania. Może też udać się wejść bez wejściówek ale moim zdaniem lepiej je wcześniej uzyskać np. przy Spiżowej Bramie, trzeba się o nie zapytać gwardzistów szwajcarskich .
+1 #9 Admini 2017-08-24 09:23
Wszystko zależy od tego gdzie się audiencja (uroczystości) z Papieżem odbywają. Jeśli audiencja odbywa się Aulii Pawła VI to wtedy wejściówki trzeba wcześniej zamówić, bo aula mieści około 5000 osób i więcej pielgrzymów nie może być wpuszczone ze względów bezpieczeństwa. To samo dotyczy uroczystości które odbywają w Bazylice św. Piotra. Jeśli wybieramy się na takie wydarzenie z Papieżem najlepiej zamówić wejściówki wcześniej i odebrać je dzień przed. Na uroczystości z Papieżem np. w czasie Wielkanocy, Bożego Narodzenia jest więcej chętnych niż miejsc. Ściany Bazyliki Św. Piotra, Aulii Pawła VI nie są z gumy mówiąc kolokwialnie. Dlatego trzeba zamówić wejściówki z kilkutygodniowym wyprzedzeniem i odebrać je dzień wcześniej aby nie było nieprzyjemnej niespodzianki, że przyjedziemy tak daleko do Rzymu, a nie będziemy na uroczystościach z Papieżem.
-1 #8 Ela 2017-08-23 20:07
Witam, Czy to prawda, że w sierpniu wejściówki na audiencje nie są wymagane???Jeśli nie, to jak to wygląda, przechodzi się przez kontrolę i to tyle?? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
+1 #7 Admini 2017-08-21 19:13
Cytuję Paweł:
Jak długo czeka się na odpowiedź po wydaniu faxu?

W sobote wyslalem fax, w poniedzialek byl email z odpowiedzia.
#6 Paweł 2017-08-21 15:23
Jak długo czeka się na odpowiedź po wydaniu faxu?
#5 Aleks 2017-04-14 22:24
Czy na audencję generalną dnia 26 kwietnia potrzebne są wejściówki dla wszystkich czy tylko dla osób które chcą być blisko Papieża?
#4 Administrator 2016-10-21 17:27
Cytuję Ania:
Dzień dobry,
czy na uroczystość zamknięcia drzwi miłosierdzia 20.11.2016 wymagana jest wejściówka?
Czy w dniach 17-20 listopada będzie jeszcze jakaś dodatkowa audiencja?
Z góry dziękuję za odpowiedz
Pozdrawiam
Ania

Na Anioł Pański w dniu 20 listopada nie potrzeba wejściówek ale na Uroczystości Roku Miłosierdzia i przejście przez Drzwi Święte trzeba się zarejestrować na stronie: http://www.im.va/content/gdm/pl/partecipa/registrazione.html . Radziłbym się zarejestrować i sprawdzać pod tym linkiem czy nie nastąpiły jakieś zmiany w kalendarzu uroczystości.
#3 Ania 2016-10-21 10:37
Dzień dobry,
czy na uroczystość zamknięcia drzwi miłosierdzia 20.11.2016 wymagana jest wejściówka?
Czy w dniach 17-20 listopada będzie jeszcze jakaś dodatkowa audiencja?
Z góry dziękuję za odpowiedz
Pozdrawiam
Ania
#2 Administrator 2016-08-25 05:22
Cytuję Hubert:
Witam,
czy w środę 7.09.2016 wymagana jest wejściówka?
Czy wejściówka wymagana jest tylko na audiencji Generalnej w sobotę 10.09.2016 Rok Miłosierdzia o godzinie 10?

Pozdrawiam Hubert


Tak, na audiencję 7.09 obowiązują wejściówki.
#1 Hubert 2016-08-23 18:44
Witam,
czy w środę 7.09.2016 wymagana jest wejściówka?
Czy wejściówka wymagana jest tylko na audiencji Generalnej w sobotę 10.09.2016 Rok Miłosierdzia o godzinie 10?

Pozdrawiam Hubert

You have no rights to post comments