Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jak wyszukać dobry nocleg, w dobrej cenie?

W czasach gdy świat stał się globalną wioską mamy dużo narzędzi i sposobów na to aby taki niedrogi i dobry nocleg samodzielnie wyszukać i wcale nie musimy korzystać z biur podróży aby mieć udane wakacje.

Udany nocleg jest jednym z najważniejszych elementów wycieczki, którą sobie sami organizujemy. Sympatyczne miejsce noclegowe będziemy długo wspominać, natomiast złe miejsce potrafi nam zepsuć całą wyprawę. Nocleg u miłych gospodarzy, którzy opowiedzą nam o okolicach i ze smacznym regionalnym śniadaniem (np. we włoskim stylu) sam w sobie już będzie dużą atrakcją turystyczną, a nie tylko miejscem do spania.

Na przykładach portalu rezerwacji hotelowych Booking, portalu grupy hotelowej Accor prześledzimy jak łatwo i bez ryzyka możemy zarezerwować pokój w dowolnym miejscu na świecie. Korzystałem różnych portali rezerwacyjnych ale z tych trzech Accor, Booking i HRS jestem zadowolony i je polecam. Niestety też zdarzają się problemy z portalami takie jak np. trudność z kontaktem w języku polskim w sytuacji awaryjnej, brak personelu w weekendy (jedynie słyszymy automatyczną sekretarka u pośrednika). Bądźmy ostrożni i nie kierujmy się tylko najniższą ceną przy wyborze portalu rezerwacji hotelowych, wybierajmy sprawdzone.

Zacznijmy od popularnego Booking - jest to portal rezerwacji hotelowych. Dlaczego warto korzystać z takich portali? Wydawałoby się, że gdy bezpośrednio skontaktujemy się z hotelem, hostelem wtedy otrzymamy najniższą cenę, przecież portal pośredniczący między klientem, a hotelem musi pobierać prowizję i o tę prowizję będzie drożej. Tak nie jest. Dlatego, że portale rezerwacji hotelowych dbają o to żeby cena jaka jest u nich na stronie była niewyższa niż bezpośrednio w hotelu. Nawet często piszą, że zwrócą nam różnicę w cenie jeśli gdzieś w internecie znajdziemy taniej. W niektórych przypadkach nawet możemy otrzymać 20 EUR extra, gdy znajdziemy niższą cenę.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z portali rezerwacji hotelowych takich jak Booking ? Pewnie każdy słyszał o takich przypadkach, że ktoś zarezerwował nocleg i przyjechał na miejsce, a noclegu nie było. Zdarzają się takie sytuacje, że nocleg po prostu nie istnieje, a ktoś nieuczciwy próbuje nam go sprzedać przez internet. Gdy korzystamy z portalu rezerwacji takiej sytuacji nie będzie, ponieważ pośrednik wcześniej sprawdza hotel, który umieszcza na swojej stronie. Zdarza się też, że właściciel wynajął pokój komuś innemu, kto zapłacił lepiej albo jest częstym klientem i my "zostajemy na lodzie". Możemy wtedy iść do sądu ale w przypadku gdy rezerwujemy przez portal rezerwacji hotelowych wtedy dzwonimy do Booking i już wtedy pośrednik dogaduje się z hotelem jak sprawę załatwić. Miałem taki przypadek, że właściciel hotelu odwołał rezerwację dzień przed moim przyjazdem i pośrednik zajął się załatwianiem zastępczego miejsca na nocleg, który okazał się o wyższym standardzie. Nie dopłacałem do wyższego standardu tylko zrobił to właściciel hotelu. W takiej sytuacji prosimy o fakturę z zastępczego noclegu i wysyłamy do Booking i tak jak pisałem nas to nie interesuje, że zastępczy nocleg był droższy te sprawy wyjaśnia Booking z hotelem. Ważne żeby zabierać z sobą w podróż numer telefonu do Booking i w sytuacji awaryjnej dzwonić na infolinię. Numer tego telefonu będzie umieszczony na potwierdzeniu rezerwacji. Przed rozmową należy przygotować numer rezerwacji i kod PIN. Te informacje też mamy na naszym potwierdzeniu rezerwacji. Takie przypadki, że hotel odwoła rezerwację są naprawdę bardzo rzadkie. W 95 % przypadków wszystko działa bardzo dobrze.

Oczywiście istnieją gorsze i lepsze hotele, solidne i mniej solidne. Żeby wybrać dobry nocleg powinniśmy spędzić trochę czasu na czytaniu opinii poprzednich gości. Na portalu booking możemy przeczytać recenzje z pobytu naszych poprzedników w tym hotelu. Zwracamy też uwagę ile hotel ma opinii. Jeśli opinii jest dużo i są dobre to możemy spokojnie jechać. Gdy pojawiają się powtarzające opinie, że jest np. brudno to faktycznie tak jest. Gdy jest tylko jedna taka opinia to wtedy niekoniecznie tak być musi. Po prostu gość hotelowy zdenerwował się jakimś wydarzeniem w hotelu i całą opinię o hotelu bardzo zaniżył. Moim zdaniem, im więcej czasu spędzimy na czytaniu opinii tym większa szansa, że znajdziemy dla siebie naprawdę dobry nocleg i wrócimy zadowoleni. W opiniach przeczytamy czy jest daleko do autobusu, sklepu, czy jest głośna ulica, czy jest winda, a nie koniecznie dowiemy się tego ze strony hotelu. Opinie na stronie booking zamieszczają osoby, które naprawdę były w tym hotelu, a więc są bardziej wiarygodne od tych znalezionych gdzieś w internecie. Warto poświęcić swój czas na sprawdzenie opinii na stronie. Nie będzie to stracony czas.

Poniżej wyszukiwarka noclegów booking:

Booking

Booking.com

Żeby znaleźć nocleg w powyższej wyszukiwarce wpisujemy miejsce gdzie chcemy się zatrzymać, daty noclegu i klikamy szukaj, a otrzymamy listę ofert, które możemy sortować np. od najniższej do najwyższej ceny. Gdy wybierzemy już konkretny nocleg wtedy w górnym prawym rogu obiektu będą do przeczytania opinie. Klikamy w "Doświadczenia naszych gości" i czytamy co napisali poprzedni goście, tak jak pisałem jest to ważne przy rezerwacji. Trzeba też sprawdzić czy rezerwację możemy odwołać i na jakich warunkach, bo nasze plany przecież mogą się zmienić. Pamiętajmy też o sprawdzeniu na mapie czy lokalizacja noclegu nam odpowiada. Po zarezerwowaniu otrzymujemy na nasz adres mailowy potwierdzenie rezerwacji. Które pokazujemy przy przyjeździe do hotelu. Najczęściej płacimy za nocleg dopiero po przyjeździe do hotelu/hostelu/pensjonatu. Dla nas najwygodniej jest gdy nocleg możemy odwołać i płacimy dopiero po przyjeździe na miejscu.

Najtańsze miesiące wg Booking na podróż do popularnych miast, na rok 2018. Styczeń - Barcelona, luty - Amsterdam, marzec - Lizbona, kwiecień - San Francisco, maj - Kyoto, czerwiec - Bangkok, lipiec - Kolonia, sierpień - Bogota, wrzesień - Orlando, październik - Auckland, listopad - Budapeszt, grudzień - Los Angeles.

Okazyjnych noclegów możemy szukać także na Grouponie. Aktualne oferty z najniższymi cenami sprawdzimy tutaj

Norwegia to kraj bardzo drogi jeśli chodzi o noclegi ale za to z bardzo przyjaznym prawem odnośnie nocowania pod namiotem. Warto rozważyć i taką opcję. Mały objętościowo (łatwo mieszący się do bagażu) namiot kupimy za 99 złotych pod tym linkiem: https://goo.gl/VcE7Nz . Namiot jest zadziwiająco wytrzymały. Sprawdził się w ekstremalnych warunkach na Tasmanii, o czym możemy przeczytać tutaj

Przejdźmy teraz do Grupy Hotelowej Accor, której zależy na tym żebyśmy rezerwowali bezpośrednio u nich, a nie np. przez Booking. My jako klienci tylko na tym zyskujemy, że jest na rynku konkurencja!

Accor posiada hotele w 96 krajach od hoteli niskobudżetowych Ibis budget do hoteli luksusowych Sofitel. W Polsce nocleg znajdziemy za 39 złotych w Ibis budget za pokój 2 osobowy w Krakowie i również za 1980 złoty za apartament w Grand Hotelu w Sopocie (w gorących letnich miesiącach).

Grupa Accor jest większościowym udziałowcem w dobrze znanej wszystkim, bo jeszcze przedwojennej firmie Orbis.

Pierwszy raz z hotelami Accora zetknąłem się w czasie wyjazdu do Paryża w roku 2002. Zarezerwowaliśmy hotel Etap (teraz to jest Ibis budget). Pokój był wyposażony bardzo minimalistycznie ale było czysto i właściwie wszystko co potrzeba. Byliśmy zadowoleni, bo cena była rzeczywiście niewysoka. Zrobiło to na nas tym lepsze wrażenie, bo w Polsce jeszcze wtedy nie było takich niskobudżetowych hoteli. Były hotele luksusowe albo wcale.

Kilka lat temu hotele Ibis budget zawitały do Polski. Teraz systematycznie pojawiają się pokoje w promocyjnych cenach 39 złoty za pokój dla dwóch osób dorosłych i dziecka. Pokoje są minimalistycznie wyposażone ale z klimatyzacją, łazienką i tv. Jeśli rezerwujemy z wyprzedzeniem to możemy rzeczywiście nocować w dobrych warunkach za niewielką opłatą. Hotele Ibis budget są w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu i Szczecinie. Hotele możemy zarezerwować na stronie: hotele Ibis

Noclegi za 39 złoty w hotelu Ibis budget Kraków Bronowice. Rezerwujemy pod linkiem: hotele Ibis 

Noclegi za 39 złotych w hotelu Ibis Budget Warszawa Reduta. Rezerwujemy pod linkiem: hotele Ibis

Warty polecenia jest nocleg w hostelu w Warszawie: http://www.niebieskaplaneta.pl/index.php/61-tani-nocleg-w-warszawie

 

Oczywiście nie tylko jednogwiazdkowe hotele budget Accoru mamy do dyspozycji w Polsce i na świecie. Jest duży wybór hoteli Ibis, Mercury, Novoteli (niektórzy je jeszcze będą pamiętać pod szyldem Orbisu). Teraz pojawia się pytanie jak znaleźć w nich pokój w dobrej cenie. Odpowiedzią jest udział w programie lojalnościowym Accora i korzystanie z  promocji. Nie jest tajemnicą, że hotele mają takie okresy działalności kiedy jest mało gości. Wtedy wychodzą z założenia, że lepiej wynająć pokój za przysłowiową złotówkę niż ma stać pusty. W czasie wakacji nad Morzem Egejskim, zauważyłem, że prywatni właściciele małych hotelików w Turcji sprzedają pokoje po kilkanaście złotych oby tylko nie stały puste. Jeśli są kliencie to wtedy zamówią drinka w barze, zjedzą coś w restauracji i interes się kręci. Przypuszczam, że takim samym tokiem rozumowania kierują się także takie giganty hotelowe jak opisywany tutaj Accor.

Jeśli jesteśmy elastyczni z naszymi terminami wakacyjnymi to możemy w bardzo dobrych warunkach i za niewielkie pieniądze spędzić urlop albo weekend. Zwykle ceny są najniższe gdy rezerwujemy z co najmniej 30 dniowym wyprzedzeniem. Wadą noclegów z najniższą ceną jest to, że nie możemy ich odwołać gdy zmienią się nasze plany. Sprawdzajmy przy rezerwacji czy możliwa  jest anulacja noclegu.

Wracamy jednak do programu lojalnościowego, co to jest?

Hotele chcą mieć długookresowych klientów, którzy do nich wracają. Można idee takich programów opisać tak: "my Ci damy teraz pokój w dobrej cenie ale pod warunkiem, że do nas wrócisz, a jak wrócisz to Ci damy jeszcze lepsze warunki."

Aktualizacja: Kolejna promocja 6000 punktów Accor kończy się 7 października 2018. 

Po zapisaniu się do programu lojalnościowego otrzymujemy punkty. Za każde uzbierane 2000 pkt dostajemy punkty za 40 EUR. W jaki sposób możemy szybko uzbierać dużo punktów? Co pewien czas pojawiają się promocje punktowe i taka trwa do 7 października 2018. Jeśli odbędziemy trzy noclegi po co najmniej 2 dni i noclegi te nie będą następowały po sobie to wtedy otrzymamy 6 000 pkt czyli 120 EUR na kolejne noclegi. Noclegi muszą być zrealizowane do 14 stycznia 2019. Zarezerwować pokoje musimy do 7 października 2018.

  • Oferta jest ważna w hotelach uczestniczących w programie Le Club AccorHotels (Sofitel, MGallery, Pullman, Grand Mercure, The Sebel, Novotel, Mercure, Mama Shelter, Adagio, ibis, ibis Styles i Adagio Access). 
  • Uwaga hotele Ibis budget nie biorą udziału w promocji.

Ibis Kielce

Na przykładzie hotelu Ibis w Kielcach prześledzimy jak działa promocja punktowa. Najtańsze noclegi w Kielcach, kosztują 89 złotych za pokój dwuosobowy (czyli 45,50 złotych za osobę, dziecko do 12 roku życia ma pobyt bezpłatny). Gdybyśmy odbyli 3 pobyty po 2 dwa noclegi zapłacimy w sumie 534 złotych. W zamian otrzymamy 6 000 punktów co daje nam 120 EUR czyli wobec aktualnego kursu około 516 złotych. Czyli otrzymamy w prezencie na następne noclegi prawie tyle i wydaliśmy. Kolejne 6 noclegów odbędziemy nieomal bezpłatnie!

Pobyty po dwa noclegi nie mogą następować po sobie. Nie możemy się ostatniego dnia wymeldować i tego samego dnia zameldować na następny pobyt. Musi być co najmniej jeden dzień przerwy.  Oczywiście poszczególne pobyty mogą być dłuższe niż 2 dni. Gdy odbędziemy trzy pobyty z promocji punktowej otrzymamy 6000 punktów czyli 120 EUR, gdy tylko dwa pobyty będzie to 3000 pkt czyli 60 EUR, gdy tylko jeden pobyt dwudniowy będzie to 500 pkt. czyli 10 EUR. Oczywiście nie musimy realizować wszystkich pobytów w Kielcach mamy do wyboru kilkadziesiąt hoteli w Polsce i kilka tysięcy na świecie. Żeby brać udział w promocji punktowej należy wcześniej się zapisać do programu po linkiem: Le Club Accorhotels , po kliknięciu w link, w prawym górnym rogu znajduje się odnośnik do rejestracji w Le Club Accorhotels Loyalty Program. Gdy już jesteśmy uczestnikami Le Club musimy się jeszcze zarejestrować do promocji 6 000 pkt, robimy to pod tym linkiem Accor (po prawej stronie klikamy "połącz" i teraz jesteśmy zapisani). Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy robić rezerwacje klikając link: hotele Ibis. Gdy się wcześniej nie zapiszemy do Le Club i następnie nie zapiszemy do promocji przez "połącz" nasze noclegi nie będą się liczyły do promocji.      

Jak widać programy lojalnościowe grup hotelowych nie jest to wiedza tajemna dla wybranych, każdy może w nich brać udział i przy inteligentnym korzystaniu dużo zyskać.

Na deser propozycja dwóch wycieczek z Kielc: Wycieczka z Kielc na Łysą Górę i Wycieczka z Kielc na Łysicę.

Okazyjnych noclegów możemy szukać na Grouponie. Aktualne oferty sprawdzimy tutaj

Hilton Kraków

Na powyższym obrazku możemy zobaczyć, że w hotelu Hampton by Hilton możemy nocować za 5000 punktów, które jako członkowie programu lojalnościowego kupimy w promocji za 25 USD czyli około 100 złotych. Gdy tymczasem "klient z ulicy" zapłaci 460 złotych za taki sam pokój. Ceny z ostatniej majówki. Różnica aż 360 złotych. Tak duże różnice są w długie weekendy i wakacje. Warto korzystać z programów lojalnościowych grup hotelowych.  

 

Hotele *** dla tych którzy szukają większego komfortu np. na wakacje:

 

IBIS Styles Nowy Sącz 

Jest to nowy hotel, którego otwarcie nastąpiło w czerwcu 2016 roku. Motywem przewodnim wystroju jest historia Nowego Sącza i Michał Sędziwój - podróżnik i alchemik sądecki. Projekt hotelu okazał się bardzo udany.

IBIS Styles Nowy Sącz

Dobre strony:

+ bardzo ładny stylowy wystrój pokoi

+ nowoczesne wyposażenie pokoju: panel dotykowy z menu i ustawieniem klimatyzacji, lampka z regulowanym dotykiem natężeniem światła, święcąca kolumna ledowa

+ klimatyzacja

+ sejf

+ suszarka kaloryfer w łazience

+ okno otwierane

+ blisko przystanek komunikacji miejskiej, autobus 41 dojazd do centrum (bilet normalny 2,50 złotych)

+ blisko Biedronka

+ czajnik w pokoju, torebki z kawą i herbatą

+ żelazko dostępne w recepcji 

+ bardzo uprzejmy personel w recepcji i restauracji

Wady

- brak licencji na mocniejsze alkohole jest tylko piwo

- brak maszyny do czyszczenia butów 

Śniadanie:

Zamawia się indywidualnie dania na ciepło, do wyboru jajecznica, omlet lub kiełbaski. Do jajecznicy zamawiamy dodatki np. pomidory, pieczarki coś jak w pizzerii. Duży wybór dobrych ciast, rogalików a także przekąsek na zimno w postaci stołu szwedzkiego, sałatka rosyjska dobra. Napoje do w wyboru kawa, herbata, sok.      

Dobry pomysł z serwetką śniadaniową która jednocześnie jest przewodnikiem po okolicznych zabytkach i atrakcjach, można zabrać ze sobą. Jako drink powitalny piwo.

Dojazd komunikacją miejską z  dworca PKS i PKP i Ratusza autobusem nr 41 (cena biletu 2,50). W okolicach Ratusza jest przystanek autobusu nr 24 którym możemy dojechać do Starego Sącza.   

P403

Hotel możemy zarezerwować na stronie: Hotele Ibis  

 

Hotel Mercury Wisła Patria 

Hotel jest położony w dolinie Kopydło, około 2 km od centrum Wisły, przy trasie do Istebnej.

Mercure Wisła Patria

Dobre strony: 

+ ładny pokój w stylu retro

+ dodatkowy rozkładany fotel w pokoju

+ pokój do zabaw dla dzieci (dodatkowo płatne: bilard 10 zł/h, sauna i jacuzi 20zł/h)

+ sejf

+ dobry dojazd samochodem

+ pokój dobrze przewietrzony i posprzątany

+ czajnik w pokoju, herbata, kawa uzupełniana w czasie sprzątania pokoju

Wady

- brak klimatyzacji

- rzadko kursujące autobusy do centrum ale nie jest daleko i można iść pieszo (niestety chodniki w Wiśle są zaniedbane)

- brak maszyny do czyszczenia butów

- brak mapek Wisły i okolicy 

Śniadanie bardzo dobre. Zasmażana kiełbasa z cebulą, smażone pieczarki, jajecznica. Duży wybór serów, sałatek z jajkiem i wędlin na zimno. Duży plus za świeże owoce cytrusowe. Ładna restauracja.

Jako drink powitalny wino i ciasto (sernik)

P310

Z Wisły możemy sobie zrobić bardzo ładną wycieczkę na Baranią Górę. Więcej informacji: Wycieczka na Baranią Górę

Hotel możemy zarezerwować tutaj   

   

IBIS Styles Bielsko Biała

IBIS Styles Bielsko Biała

Dobre strony:

+ pokój w jednolitym ładnym stylu

+ dobry dojazd samochodem ale też komunikacją miejską, przystanek jest dosłownie przed hotelem

+ maszyna do czyszczenia butów na korytarzu  

+ komplet do szycia i czyszczenia butów w biurku

+ ładny widok z okna

+ pokój dobrze przewietrzony i posprzątany, okno otwierane

+ bezpłatne mapki w recepcji

+ blisko do Lidla i Adli

Wady:

- brak czajnika w pokoju, jest w holu przy wejściu (tam też bezpłatna kawa i herbata)

- brak klimatyzacji

- mała łazienka, brak uchwytu na papier toaletowy w łazience, słabe i źle dobrane materiały na płytki w łazience

- pokoje od strony ulicy są głośne (blisko ulicy)

Śniadanie dobre. Jajecznica, kiełbaski dużo przekąsek na zimno. Dla osób które lubią śniadanie na słodko duży wybór: szarlotka, naleśniki z różnymi dodatkami. Właściwie te naleśnik to mają smak gofrów. Owoce cytrusowe, jabłka (jedno na wynos). Duży wybór pieczywa, bardzo dobry chleb kminkowy. Słaba sałatka rosyjska, mało warzyw.

Dobry dojazd samochodem ale też komunikacją miejską. Przystanek jest dosłownie przed hotelem, do dworca PKP i PKS autobusy m.in. 2 i 23. Zatrzymują się tam też autobusy do Szczyrku i Żywca   

Jako drink powitalny lampka wina lub piwo. 

P705 

Z Bielska Białej możemy sobie zrobić bardzo ładną wycieczkę w Dolinę Wapienicy. Więcej informacji: Dolina Wapienicy

Podsumowanie:

Z trzech powyższych najlepiej wypada hotel w Nowym Sączu, później hotel w Wiśle i na końcu hotel w Bielsku Białej. Właściwie ma to też odzwierciedlenie w cenach. Wszystkie te hotele mają 3 gwiazdki ale różnice między nimi są duże. Hotel Ibis w Nowym Sączu jest dopracowany w szczegółach, a w Bielsku Białej właśnie w szczegółach są braki i robi to dużą różnicę. Jednak wszystkie powyższe hotele są godne polecenia.

Koszty:

Za noclegi płaciłem: IBIS Styles Nowy Sącz: 8,50 złotych + voucher,  Wisła Patria: 81 złotych, IBIS Slyles Bielsko Biała: 69 złotych. Wszystkie ceny za noc ze śniadaniem.  

Hotele możemy zarezerwować na stronie: Hotele Ibis  

 

Komentarze   

-2 #5 Julita 2016-07-28 14:33
A ja polecam też podpytać znajomych ;) Ja tak trafiłam do Hotelu Dana w Szczecinie i jestem bardzo zadowolona z wyboru.
#4 Administrator 2016-07-13 16:29
Cytat:
Zamiast samego HRSu lepiej skorzystać z porównywarki takiej, jak HotelsCombined albo Trivago :)
Szansa znalezienia tańszej cenny w wyszukiwarkach jest bardzo mała, bo gdy ktoś znajdzie dostaje 20 EUR od HRS. Szukaczy chętnych na 20 EUR jest dużo.

Na stronie HRS.COM czytamy: "Hotele HRS z ofertą Exclusive Price oferują ceny zawsze o 10% niższe niż we wszystkich innych serwisach internetowych zajmujących się obsługą podróży i zapewniających identyczne warunki rezerwacji. Jeśli tak nie jest, na miejscu w hotelu otrzymasz zwrot 20 ? za pokój/noc. Szczegóły w sekcji ?Warunki Exclusive Price?."
#3 Góry i Ludzie 2016-07-12 19:39
Zamiast samego HRSu lepiej skorzystać z porównywarki takiej, jak HotelsCombined albo Trivago :)
+1 #2 Bogumiła 2016-06-14 01:23
Pokój z jedynym dużym łóżkiem,kwatera może być w prywatnym domu starszej osoby proszę aby było przytulnie i miło
+1 #1 Ernest 2016-05-12 06:52
Polecam Jaskinie Raj ale trzeba wcześniej rezerwować bilety.

You have no rights to post comments