Taras widokowy Varso Tower
Latem 2025 roku zostanie otwarty dla turystów taras widokowy na najwyższym wieżowcu w Unii Europejskiej. Taras widokowy będzie na wysokości 230 metrów. Wieżowiec Varso Tower znajduje się blisko Dworca Centralnego. Do tej pory sporadycznie odbywały się dni otwarte tarasu widokowego. Szczęśliwcom udało się z niego sfotografować Łódź (!), która jest oddalona od Warszawy o 114 km. Miałem przyjemność obserwować nocną Warszawę z dachu Varso Tower i robi to duże wrażenie. Wielu turystów marzy aby "spojrzeć z góry na Pałac Kultury" i zapewne taras widokowy będzie się cieszył dużym powodzeniem.
Taras widokowy na 30 piętrze Pałacu Kultury
Obecnie najwyższy taras widokowy w Warszawie znajduje się na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki, na wysokości 114 metrów. Do końca wakacji 2024 Taras Widokowy czynny jest w piątek i sobotę w godz. 10:00 – 22:30 Okazja aby obejrzeć zachód słońca nad Warszawą oraz podziwiać nocną panoramę miasta. Bilet kosztuje 25 zł a ulgowy 20.
Ciekawostki o wieżowcu Varso Tower
Wracając do wieżowca Varso ma on wysokość 310 metrów (z anteną). Antena ma swoją wewnętrzną windę i waży 73 tony, i jest podgrzewana aby nie osadzał się na niej lód. Drugi co wysokości wieżowiec w UE Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem ma 300 metrów. Co ciekawe oba wieżowce zostały zaprojektowane przez to samo brytyjskie biuro projektowe Foster and Partners. Najwyższy budynek Wielkiej Brytanii to The Shard (wysokość 309,6 metra)
Taras widokowy w PKiN jest zabezpieczony metalową siatką aby uniemożliwić wyskoczenie i popełnienie samobójstwa. Metalowa siatka trochę przeszkadza przy robieniu zdjęć. Taras widokowy na dachu Varso Tower jest zabezpieczony taflami szkła i będzie tam działał bar. Na 49 piętrze Varso Tower rośnie 12 drzew o wysokości 10 metrów. Widać je z poziomu warszawskich ulic.
Wieżowiec Varso dostał się do finału konkursu architektonicznego International High-Rise Award 2024/25 i rywalizuje z 30 budynkami z całego świata o tytuł najpiękniejszego. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi 12 listopada 2024.
Jako ciekawostkę dopowiem, że nie było tak, że klient przyszedł i powiedział chce mieć najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej. To wyszło dopiero na etapie projektowania. Architekci testowali różne wysokości wieżowca i dobierali strzelistość budynku. Na wizualizacjach okazywało się, że operują na wysokości najwyższych budynków w EU, więc zaprojektowali najwyższy budynek w EU :) Polacy mają fantazję!
Nie jest też tak, że zaprojektowano iglicę aby tylko dodać wysokości budynkowi, bo tak naprawdę nie jest to iglica ale olbrzymia antena (o wadze 73 ton), która przynosi dodatkowy zysk właścicielowi budynku.
Po lewej stronie widzimy wieżowiec Varso Tower, który jest najwyższy w Unii Europejskiej. Po prawej wieżowiec mieszkalny "Złota 44" który, został zaprojektowany przez Daniela Libeskinda i jest bardzo ciekawy pod względem architektonicznym. Architekt inspirował się skrzydłem orła z polskiego godła. Wieżowiec "Złota 44" jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Unii Europejskiej.
Widok na Pałac Kultury z dachu Varso Tower - najwyższego wieżowca w Polsce ale też w Unii Europejskiej. Jako że Varso projektowany był przed Brexitem, jest też wyższy niż londyńskie wieżowce.
Ciekawy architektonicznie jest też hol wieżowca Varso Tower. Jest on otwarty dla wszystkich i można wejść do środka i sobie pooglądać. W holu rosną wysokie prawie 10 metrowe drzewa bucida buseras, nazywane „czarną oliwką” (widoczne na zdjęciu). Mamy tam kawiarnie, restauracje, sklep Rossmanna, bezpłatną toaletę. Nawet czekając na przesiadkę na Dworcu Centralnym można przejść się do wieżowca i zobaczyć ciekawą architekturę. Jest to bardzo blisko.
Zachód słońca nad Warszawą widoczny z 30 piętra Pałacu Kultury Wieżowiec Varso Tower
Parter wieżowca też jest ciekawy architektonicznie. Można już teraz wejść tam i sobie zobaczyć czy wypić kawę w restauracji, która tam się znajduje.