Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki, po kilku latach przerwy, otworzyło 1 lutego 2022 swoje podwoje dla zwiedzających. Muzeum możemy zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 20:00. Ostatnie wejście o godzinie 19:15. Adres: Plac Defilad 1.

Bilet kosztuje 16 a ulgowy 12 złotych. We wtorki wstęp bezpłatny.  

W Muzeum Techniki zobaczymy bardzo ciekawą wystawę opowiadającą o historii komputerów. 

Polski komputer Meritum z lat 80-tych.Polski komputer 8 bitowy z roku 1983, produkowany przez "Mera-Elzab" z Zabrza i monitor produkowany przez "Unimor". W komputerze wykorzystano procesor Zilog Z-80. 

Polskie komputery z lat osiemdziesiątych - Mazowia16 bitowy polski komputer Mazovia 1016 z roku 1986 produkowany przez FMIK "Era".

Jak widać polski przemysł w latach 80tych ubiegłego stulecia starał się nadążyć za światowym przemysłem komputerowym. Niestety po 1989 roku nastąpiła zagłada polskiej elektroniki. Zniesiono cła i kraj zalał import taniej azjatyckiej elektroniki. Polski nierynkowy i postkomunistyczny przemysł nie był na to przygotowany. Niestety nie dano czasu na dostosowanie się do nowych czasów. Lepszy los czekał polski przemysł motoryzacyjny, bo tutaj długo utrzymywano wysokie cła na import samochodów zagranicznych. Co prawda nie mamy obecnie polskiego samochodu ale za to dużo polskich firm produkujących podzespoły do samochodów i przez wiele lat Polska był znaczącym eksporterem aut. Cła nie zawsze to jest coś złego, jak twierdzą liberalni ekonomiści. Na początku lat 90tych dwukrotnie był premierem Waldemar Pawlak - absolwent Wydziału Samochodów i Maszyn Rolniczych Politechniki Warszawskiej. Premier jeździł służbowo polskim samochodem Polonez produkowanym przez FSO Warszawa. Przemysł elektroniczny nie miał tak wpływowego przedstawiciela w rządzie i może tu jest wyjaśnienie, dlaczego historia polskich komputerów tak się potoczyła.              

Macintosh LC II firmy Apple z 1992 rKomputer Macintosh LC II firmy Apple z 1992 roku. Jak widać Muzeum Techniki umieszcza przy eksponatach wyczerpujące informacje w języku polskim i angielskim

Komputer ZX Spectrum 48Komputer ZX Spectrum. Procesor Zilog Z80A taktowany zegarem 3,5 MHz. Pamięć  48 kB RAM / 16 kB ROM. Komputer odegrał bardzo dużą rolę w informatyzacji Polski w latach osiemdziesiątych, bo był stosunkowo tani. Nie wymagał specjalnego monitora i można było go podłączyć do PRLowskich telewizorów a gry i programy wgrywało się nie ze stacji dysków ale ze zwykłego magnetofonu kasetowego. Co prawda z rożnym skutkiem ale w końcu się udawało. Dużo późniejszych informatyków zaczynało od programowania w Sinclair BASIC. O twórcy tego komputera Clive Sinclarze możemy przeczytać w Muzeum, bo mamy tam dużo materiałów multimedialnych.      

Komputer Atari  Konkurent ZX Spectrum - komputer Atari 65 XE z 1985 roku, taktowany zegarem 1,792 MHz. Pamięć ROM 16 KB i interpreter języka BASIC 8 kB.

Komputer Commodore Amiga 500  i Amstrad16 bitowy komputer Amiga 500 firmy Commodore, z 1987 roku. Firmę Commodore stworzył amerykański biznesmen polskiego pochodzenia Jack Tramiel, który przeżył Auschwitz i w roku 1947 wyjechał z Polski. Na dole 8 bitowy Amstrad 464 z roku 1984. Posiadał zegar 4 MHZ i wbudowaną pamięć ROM 64 kB.

Jeden z pierwszych laptopow firmy SharpJeden z pierwszych laptopów firmy Sharp. Pojemność dysku twardego aż 20 MB.

Budowa komputera PCNa wystawie możemy także zobaczyć z czego jest zbudowany kpmputer PC.

Jacek Karpiński Muzeum Techniki w WarszawieW Muzeum Techniki znajdziemy też dużo informacji o historii komputerów i ważnych postaciach z informatycznego świata i o czasopismach komputerowych jak np. "Bajtek", które budowały polski świat informatyki.

Muzeum Techniki w WarszawieNa wystawie jest też kącik dla miłośników gier komputerowych, gdzie można zagrać w gry z lat 80tych.

Samochod Adler z 1901 rokuW Narodowym Muzeum Techniki w PKiN mamy też bardzo ciekawą wystawę na temat motoryzacji ale to już inna historia...

You have no rights to post comments