Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Szlak na Sarnią Skałę

Z Polany Strążyska możemy iść czarnym szlakiem na Sarnią Skałę (1377 metrów), z której mamy piękny widok na masyw Giewontu (1894 metrów n.p.m.). Czas przejścia to tylko 55 minut ale szlak jest stromy i kamienisty. Na Sarniej Skale rośnie wiele roślin reliktowych.

Na koniec opowieść o jednej z nich. Dawno, dawno temu w Polsce było bardzo, bardzo zimno. Była tundra: rosły tylko mchy, porosty, karłowate krzewy i drzewa. Nad Wisłą biegały renifery. Rosły też białe kwiatki z ośmioma płatkami i liśćmi podobnymi do dębu. Później zaczęło się ocieplać. Renifery poszły sobie na północ. Zaczęły rosnąć duże drzewa i lasy. Ośmiopłatkowe kwiatki ostały się jedynie tam gdzie nadal było zimno czyli wysoko w Tatrach. I sobie rosną do dziś np. na Sarniej Skale. Kwiatek nazywa się po polsku dębik ośmiopłatkowy. Skąd wiadomo, że około 12 tysięcy lat temu rosły takie białe kwiatki? Naukowcy znajdowali w osadach z tego okresu w dużej ilości pyłki dębika (który po łacinie nazywa się dryas). Pyłki kwiatka dryas okazały się bardzo przydatne w określaniu okresu zlodowaceń i naukowcy nazwali całą epokę Dryas. W ten sposób kwiatek z epoki lodowcowej, który rośnie naturalnie w polskich Tatrach do dziś, ma swoją własną epokę w historii planety Ziemia. Kwitnie w czerwcu i lipcu na Sarniej Skale. Dębik kwitnie również w pobliżu Upłaziańskiej Kopy. Dojdziemy tam szlakiem prowadzącym z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak.

Dębik ośmiopłatkowy i inne reliktowe rośliny są oddzielone od szlaku linką TPN. Niestety turyści wchodzą za linkę aby zrobić sobie zdjęcie. Rośliny te przetrwały 12 tysięcy lat i pozwólmy im rosnąć dalej. Z innego miejsca też można zrobić super zdjęcie aby pokazać na instagramie jaka jestem ładna. Poza okresem kwitnienia nie widać, że tam są jakieś cenne kwiatki ale TPN nieprzypadkowo umieszcza linki zakazujące wstępu w określone miejsca.

Sarnia Skała Dębik Ośmiopłatkowy

Ochrona Przyrody w Tatrach

A long, long time ago in Poland it was very, very cold. There was a tundra: only mosses, lichens and very small trees grew. There were reindeer in Poland. There were also such white flowers with eight petals and leaves similar to oak, as in the photo.
Later it started to warm up. The reindeer went north. Large trees and forests began to grow. The eight-petalled flowers remained only in places where it was still cold, i.e. in the high Tatras. And they still grow there to this day, for example on Sarnia Skala. The flower is called dryas octopetala. How do we know that such flowers grew 12,000 years ago? Scientists found pollen from dryas octopetal flowers in large amounts of sediments from this period. For this reason they called the Dryas Ice Age. Thus the flower has its own Ice Age in the history of the Planet Earth.

You have no rights to post comments