Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dolina Chochołowska cennik

Bilet do Doliny Chochołowskiej od 1 marca 2024 kosztuje 10 zł, a ulgowy 5 zł. Opłaty za bilety są pobierane przez Wspólnotę 8 Wsi Podhalańskich. Bilety kupujemy w kasie przy wejściu do Doliny. Za rower płacimy tak jak za człowieka 10 zł lub ulgowo 5. Zwiedzanie Doliny rowerem jest dobrym pomysłem, ze względu asfaltową ścieżkę i dość duże odległości (szlak w obie strony ma prawie 15 km). Koszt wypożyczenia roweru na dzień to 45 złotych.

#raportkrokusowy 2024

W weekend 23-24 marca 2024 w nasłonecznionych częściach Doliny mogliśmy zobaczyć łąki krokusów i będzie coraz lepiej. Można się wybrać na Wielkanoc 2024 lub kolejny kwietniowy weekend. Jeśli jednak ktoś ma możliwość to lepszym wyborem będzie dzień powszedni, wtedy jest mało turystów w Dolinie. W Dolinie Chochołowskiej byłem w poniedziałek rano i krokusów mnóstwo a turystów nie było. Jedynie wycieczka szkolna. Można sobie przedłużyć weekend o poniedziałek i w spokoju podziwiać krokusy.

Dolina Chochołowska jak dojechać?

Do Doliny Chochołowskiej dojedziemy z Zakopanego prywatnymi busami, które startują z zakopiańskiego dworca autobusowego (stanowisko nr 2). Dworzec autobusowy jest przy dworcu PKP. Bilet kosztuje 6 lub 7 złotych (cena z marca 2022 r.). W jedną stronę zapłaciłem 6 zł a za powrót 7 zł. Rozkład jazdy busów znajdziemy tutaj i tutaj a legenda tutaj. Czas przejazdu z Zakopanego około 30 minut.

Możemy też dojechać prywatnym samochodem. Odległość od Zakopanego 15 km, jedziemy przez Kiry i Witów. Gdy jedziemy samochodem z Krakowa to najlepiej w Rabce skręcić w drogę 958 i jechać przez Rabę Wyżną i Czarny Dunajec żeby ominąć zatłoczoną "Zakopiankę" i Zakopane.

Parking

Przed wejściem do Doliny znajduje się kilka parkingów dla samochodów w cenie od 15 złotych za dzień.

Schronisko w Dolinie Chochołowskiej - cennik

Nocleg w schronisku w Dolinie Chochołowskiej to wydatek 110 złotych od osoby, w pokoju dwuosobowym, z umywalką i pościelą. Taniej będzie w pokojach wieloosobowych. Najtaniej w pokoju 14 osobowym za 60 złotych. Ceny z roku 2023. W sezonie może być problem z miejscami ale w przeglądarce internetowej mamy 6 innych ofert noclegów w Chochołowie, więcej informacji tutaj

Kolejka Rakoń

W sezonie można tez jechać kolejką Rakoń do Polany Huciska (3,5 km), koszt 8 złotych. Cena za przejazd w jedną stronę, z kwietnia 2023. Kursuje od godziny 8:00 do 18:00, co pół godziny. Gdy jest mały ruch turystyczny jeździ tylko do 16:00. Kolejką można podróżować z pieskiem. Kolejka wznowi działalność na majówkę 2024 i będzie kursowała do października 2024 r.

Kolejka Rakoń w Dolinie Chochołowskiej

Dolina Chochołowska - krokusyChochołowskie krokusy w pełnej okazałości.

Przy Polanie Huciska mamy bezpłatne toalety typu toi toi i punkt dezynfekcji rąk.

Pieszo od Siwej Polany (czyli wejścia do Doliny) do Polany Chochołowskiej pójdziemy około 2 godziny. Jeśli ktoś jest wygodny to może zamówić bryczkę aż do samego schroniska. Cena od 170 do 200 złotych za 4 osoby. Cena do negocjacji.

Dolina Chochołowska krokusy

Krokusy znajdziemy nie tylko w Dolinie Chochołowskiej ale również w Dolinie Kościeliska, Polanie Kalatówki, Polanie Kopieniec, Drodze pod Reglami, Kościelisku, Witowie i innych miejscach. Jednak najpiękniejsze łąki krokusów i pierwiosnków są właśnie w Dolinie Chochołowskiej. Nie jest tak zatłoczona jak donoszą media ale jeśli ktoś może to lepiej unikać weekendów. Dodatkowo kwiecień i listopad należą do miesięcy gdy jest mało turystów w Zakopanem i ceny noclegów spadają.

Krokusy najchętniej kwitną w miejscach gdzie są wypasy owiec, które użyźniają łąki. I właśnie tak jest w Dolinie Chochołowskiej gdzie corocznie zakwita 14 milionów tych kwiatów. 

#raportkrokusowy 2024

W weekend 23-24 marca 2024 w nasłonecznionych częściach Doliny mogliśmy zobaczyć łąki krokusów i będzie coraz lepiej. Można się wybrać na Wielkanoc 2024 lub kolejny kwietniowy weekend. Jeśli jednak ktoś ma możliwość to lepszym wyborem będzie dzień powszedni, wtedy jest mało turystów w Dolinie. W Dolinie Chochołowskiej byłem w poniedziałek rano i krokusów mnóstwo a turystów nie było. Jedynie wycieczka szkolna. Można sobie przedłużyć weekend o poniedziałek i w spokoju podziwiać krokusy.

W ubiegłym roku pierwsze krokusy zakwitły na Kalatówkach już w marcu później przyszedł mróz i dużo śniegu, i dywanów fioletowych kwiatów nie było w ogóle. Lepiej niech krokusy zakwitają tradycyjnie w kwietniu.

Kulig w Dolinie Chochołowskiej - cennik

Kulig z pochodniami kosztuje 150 złotych. W cenie godzinny przejazd saniami w Dolinie. Następnie występ kapeli góralskiej i poczęstunek przy ognisku. Bardzo polecam imprezę ale tylko wtedy gdy jest dużo śniegu w Dolinie i odbywa się saniami, bo co to za kulig bez śniegu i bryczką.  Scena kuligu w filmie "Potop" została nakręcona właśnie w Dolinie Chochołowskiej. Możemy się poczuć jak Oleńka z Kmicicem ;)

Ceny ze stycznia 2022 r.

Bilety do Doliny kupimy online tutaj.

W Dolinie Chochołowskiej wolno spacerować z psem szlakiem do schroniska, czego nie wolno robić na terenie TPN.

Dolina Chochołowska - Potok Chocholowski

Potok Chochołowski i odsłonięte skały osadowe.

Krokusy i pierwiosnki w Dolinie ChochołowskiejŻółte pierwiosnki i fioletowe krokusy tworzą barwne kompozycje w Dolinie Chochołowskiej.  Pierwiosnki nie są tak sławne jak krokusy ale równie piękne :).

Drogę umila nam Chochołowski Potok. Nad potokiem kaczeńce mają bardzo dobre warunki do wzrostu. Kwiat ten jest spotykany w niższych partiach gór a jego oficjalna nazwa to knieć błotna.

Tablice edukacyjne w Dolinie Chochołowskiej

Spacerując Doliną Chochołowską możemy poszerzyć swoją wiedzę, czytając tablice edukacyjne rozmieszczone wzdłuż trasy.

Skąd się bierze halny?

Co to jest halny?

Godziny odjazdów busów do Doliny Chochołowskiej z Dworca PKP Zakopane

Rozkład jazdy autobusów z Zakopanego do Doliny Chochołowskiej i Kościeliskiej

Scena kuligu w filmie "Potop" została nakręcona właśnie w Dolinie Chochołowskiej.

O roślinach spotykanych w Tatrach możemy dużo się dowiedzieć w zakopiańskim Centrum Edukacji Przyrodniczej. Wstęp bezpłatny, więcej informacji tutaj

O tym gdzie zjeść dobrze i niedrogo w Zakopanem przeczytamy: tutaj

Opis wycieczki do Morskiego Oka znajdziemy tutaj

You have no rights to post comments