Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dolina Chochołowska jak dojechać?

Do Doliny Chochołowskiej dojedziemy z Zakopanego prywatnymi busami, które startują z zakopiańskiego dworca autobusowego (stanowisko nr 2). Dworzec autobusowy jest przy dworcu PKP. Bilet kosztuje 6 lub 7 złotych (cena z marca 2022 r.). W jedną stronę zapłaciłem 6 zł a za powrót 7 zł.  Rozkład jazdy busów znajdziemy tutaj i tutaj a legenda tutaj. Zdjęcie rozkładu jest z 14 marca 2022 r. Czas przejazdu z Zakopanego około 30 minut.

Możemy też dojechać prywatnym samochodem. Odległość od Zakopanego 15 km, jedziemy przez Kiry i Witów. Gdy jedziemy samochodem z Krakowa to najlepiej w Rabce skręcić w drogę 958 i jechać przez Rabę Wyżną i Czarny Dunajec żeby ominąć zatłoczoną "Zakopiankę" i Zakopane. Przed wejściem do Doliny znajduje się kilka parkingów dla samochodów w cenie 15 złotych za dzień.

Nocleg w schronisku w Dolinie Chochołowskiej to wydatek 70 złotych od osoby, w pokoju dwuosobowym, z umywalką i pościelą. Taniej będzie w pokojach wieloosobowych. Najtaniej w pokoju 14 osobowym za 35 złotych. W sezonie może być problem z miejscami ale w przeglądarce internetowej mamy 6 innych ofert noclegów w Chochołowie, więcej informacji tutaj

Nocleg w Kościelisku z 50 % rabatem kupimy tutaj

Dolina Chochołowska krokusy

Krokusy znajdziemy nie tylko w Dolinie Chochołowskiej ale również w Dolinie Kościeliska, Polanie Kalatówki, Polanie Kopieniec, Drodze pod Reglami, Kościelisku, Witowie i innych miejscach. Jednak najpiękniejsze łąki krokusów i pierwiosnków są właśnie w Dolinie Chochołowskiej. Nie jest tak zatłoczona jak donoszą media ale jeśli ktoś może lepiej unikać weekendów. Dodatkowo kwiecień i listopad należą do miesięcy gdy jest mało turystów w Zakopanem i ceny noclegów spadają.

Krokusy najchętniej kwitną w miejscach gdzie są wypasy owiec, które użyźniają łąki. I właśnie tak jest w Dolinie Chochołowskiej gdzie corocznie zakwita 14 milionów tych kwiatów. 

W tym roku czyli 2022 śnieg się długo utrzymuje w górach i dzięki temu długi weekend majowy będzie z krokusami :) Prawdopodobnie nawet w weekend 7,8 maja 2022 krokusy jeszcze będą w Tatrach. Można się wybrać w weekend. Jeśli jednak ktoś ma możliwość to lepszym wyborem będzie inny termin, wtedy jest mało turystów w Dolinie.

Dolina Chochołowska cennik

Bilet do Doliny Chochołowskiej kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł. Opłaty za bilety są pobierane przez Wspólnotę 8 Wsi Podhalańskich. Za rower płacimy tak jak za człowieka 8 zł lub ulgowo 4. Zwiedzanie Doliny rowerem jest dobrym pomysłem, ze względu asfaltową ścieżkę i dość duże odległości (szlak w obie strony ma prawie 15 km).

Kolejka Rakoń

W sezonie można tez jechać kolejką Rakoń do Polany Huciska (3,5 km), koszt 7 złotych. Kursuje od godziny 8:00 do 18:00, co pół godziny. Gdy jest mały ruch turystyczny jeździ tylko do 16:00. Kolejką można podróżować z pieskiem. Kolejka wznowiła działalność 27 kwietnia 2022 i będzie kursowała do października 2022 r.

Kolejka Rakoń w Dolinie Chochołowskiej

Przy Polanie Huciska mamy bezpłatne toalety typu toi toi i punkt dezynfekcji rąk.

Pieszo od Siwej Polany (czyli wejścia do Doliny) do Polany Chochołowskiej pójdziemy około 2 godziny. Jeśli ktoś jest wygodny to może zamówić bryczkę aż do samego schroniska. Cena od 170 do 200 złotych za 4 osoby. Cena do negocjacji. 

Kulig w Dolinie Chochołowskiej - cennik

Kulig z pochodniami kosztuje 150 złotych. W cenie godzinny przejazd saniami w Dolinie. Następnie występ kapeli góralskiej i poczęstunek przy ognisku. Bardzo polecam imprezę ale tylko wtedy gdy jest dużo śniegu w Dolinie i odbywa się saniami, bo co to za kulig bez śniegu i bryczką.  Scena kuligu w filmie "Potop" została nakręcona właśnie w Dolinie Chochołowskiej. Możemy się poczuć jak Oleńka z Kmicicem ;)

Ceny ze stycznia 2022 r.

Bilety do Doliny kupimy online tutaj.

W Dolinie Chochołowskiej wolno spacerować z psem szlakiem do schroniska, czego nie wolno robić na terenie TPN.

Dolina Chochołowska - Potok Chocholowski

Potok Chochołowski i odsłonięte skały osadowe.

 

 

Dolina Chochołowska - krokusy

Chochołowskie krokusy w pełnej okazałości.

Krokusy i pierwiosnki w Dolinie Chochołowskiej

Żółte pierwiosnki i fioletowe krokusy tworzą piękne kompozycje w Dolinie Chochołowskiej.  

Potok Chochołowski

Drogę umila nam Chochołowski Potok.

Dolina Chochołowska - łąka

Żółte pierwiosnki nie są tak sławne jak krokusy ale równie piękne :).

Potok Chochołowski

Nad strumykiem przepływającym przez Dolinę Chochołowską kaczeńce mają bardzo dobre warunki do wzrostu. Kwiat ten jest spotykany w niższych partiach gór a jego oficjalna nazwa to knieć błotna.

 

Tablice edukacyjne w Dolinie Chochołowskiej

Spacerując Doliną Chochołowską możemy poszerzyć swoją wiedzę, czytając tablice edukacyjne rozmieszczone wzdłuż trasy.

Skąd się bierze halny?

Co to jest halny?

Jak się robi oscypek?

Jak się oscypek?

Godziny odjazdów busów do Doliny Chochołowskiej z Dworca PKP Zakopane

Rozkład jazdy autobusów z Zakopanego do Doliny Chochołowskiej i Kościeliskiej

Scena kuligu w filmie "Potop" została nakręcona właśnie w Dolinie Chochołowskiej.

O roślinach spotykanych w Tatrach możemy dużo się dowiedzieć w zakopiańskim Centrum Edukacji Przyrodniczej. Wstęp bezpłatny, więcej informacji tutaj

O tym gdzie zjeść dobrze i niedrogo w Zakopanem przeczytamy: tutaj

Opis wycieczki do Morskiego Oka znajdziemy tutaj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież