O tym gdzie kupić prawdziwego oscypka z bacówki przeczytamy tutaj

Miejsca w Zakopanem gdzie można zjeść dobrze i niedrogo 

Smaczne, dwudaniowe obiady domowe za 25 złotych w Zakopanem? Tak, to możliwe w "Barze u Słonia" i Stołówce Szkolnej w Liceum! W trudnych inflacyjnych czasach gdy za kromkę chleba ze smalcem trzeba zapłacić 15 złotych a za możliwość robienia zdjęć na Krupówkach Miś żąda 50 złotych :) To naprawdę dobra cena. Oszczędnym turystom szczególnie polecam 3 pierwsze miejsca.

Stołówka w Liceum, ul. Słoneczna 1

Dwa zestawy obiadowe do wyboru. Zestaw: zupa, drugie danie i kompot kosztuje 25 złotych (cena z 21 czerwca 2024). Duże porcje (jak widać na zdjęciu) i tradycyjna kuchnia polska. Samą zupę kupimy w cenie od 8 złotych. W cenie 25 złotych też są zestawy obiadowe wegetariańskie i zestawy "fit". Zestaw obiadowy z dorszem kosztuje 33 a z łososiem 35 złotych. Można mieć zastrzeżenia co do długości oczekiwania na wydanie obiadu a w długie weekendy i ferie przypuszczam, że będzie jeszcze gorzej. W trakcie roku szkolnego dłużej trzeba czekać gdy akurat trafimy na przerwę w lekcjach.

Zakopane - Gdzie zjeść?

Otwarte od 11:00 do 16:00.

Stołówka znajduje się na ulicy Słonecznej 1. Idąc ulicą Kościuszki od dworca PKP do Krupówek, skręcamy w prawo w ulicę Sienkiewicza (przed biurem informacji turystycznej). Idąc dalej ulicą Sienkiewicza będziemy mieć po lewej stronie budynek szkoły. Wchodzimy przez otwartą furtkę na teren szkoły i  już od drzwi budynku czujemy zapach jedzenia. Czynne przez 7 dni w tygodniu. Można płacić kartą. Przy stołówce jest toaleta.

O Dolinie Strążyskiej przeczytamy tutaj

O bezpłatnych atrakcjach Zakopanego przeczytamy tutaj 

O krokusach w Dolinie Chochołowskiej przeczytamy tutaj

Stołówka w Zakopanem w LiceumSzkoła w której znajduje się stołówka.

 

Bar u Słonia, Zamojskiego 20k

Jeden zestaw obiadowy.

Zupa i drugie danie kosztuje 25 złotych (cena z 9 lipca 2024 r.). Niestety tylko 4 stoliki w środku i zdarzają się kolejki w sezonie.

Okazuje się, że w Zakopanem, w pobliżu Krupówek możemy zjeść smaczny, dwudaniowy obiad za 25 złotych. Sama zupa dnia 8 złotych.

Kwaśnica w ZakopanemKwaśnica "u Słonia"

Obiady od godziny 12 do 17 (w niedzielę nieczynne). Rano od 9 do 11:30 śniadania, w cenie 16 złotych za zestaw.

W internecie często pojawia się pytanie: "Ile kosztuje piwo w Zakopanem?". "U Słonia" małe piwo 8, a duże 10 złotych. Herbata 5 a kawa 7 złotych. Pierogi 20 złotych za 10 szt.

Zamojskiego 20 na przedłużeniu ulicy Krupówki. Przy przystanku autobusowym i na przeciwko Willi Oksza. W Okszy znajduje się Galeria Muzeum Tatrzańskiego warto tam zajrzeć, bo przecież nie samym chlebem człowiek żyje. 

 

Stołówka w ZUSie, Gimnazjalna 6.

STOŁÓWKA ZAWIESIŁA DZIAŁALNOŚĆ!!!

Stołówka stacjonarnie działa tylko w Poronienie ale można zamówić dowóz do Zakopanego tel. 506 787 876. Zestaw obiadowy kosztuje 24 zł.

 

Pod Smrekami, Rondo św. Jana Pawła II

Obiady od 12:00, zestaw obiadowy kosztuje 35 złotych (cena z lutego 2023 r.). Z zewnątrz chaos architektoniczny w stylu PRL, a w środku ładny regionalny wystrój. Duże porcje.

Zakopane - Gdzie zjeść?

Warto spróbować kwaśnicy z ziemniakami i wędzonym żeberkiem za 15 zł. Pierogi z bryndzą 24 zł za 10 szt. 3 placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym kosztują 20 zł. Placek po zbójniku 31 zł. Schabowy z ziemniakami i surówkami 28 zł. Ceny zup od 13 do 15 zł, więc zakup zestawu dnia za 35 zł zawierającego już zupę jest jak najbardziej opłacalny. Ceny z lutego 2023.

 Zakopane - Gdzie zjeść?

Dobra lokalizacja przy Rondzie św. Jana Pawła II i przy szlaku do Kuźnic co powoduje, że ceny szybko rosną.

 

Restauracja: Bąkowo Zohylina, ul. Piłsudskiego 6

Jeśli komuś znudzą się stołówkowo - barowe klimaty Zakopanego to proponuję kwaśnicę za 12 złotych w Restauracji - Bąkowo Zohylina, w pobliżu Krupówek. Kwaśnica bardzo dobra z grzybami, ładnie podana w podgrzewanym kociołku. Regionalny wystrój i góralska muzyka. W czasie występu kapeli dopłacamy 3 zł do rachunku ale naprawdę warto właśnie wtedy przyjść. Gdy byłem o godzinie 20 to 4 górali piło Coca Colę z wodą mineralną i grali jak się patrzy.

Gdzie zjeść w Zakopanem?

Bąkowo Zohylina to zdecydowanie jasna gwiazda na kulinarnej mapie Zakopanego. Dobre jedzenie regionalne, ładnie podane, kelnerki w strojach ludowych, a do tego góralska kapela. Warto zajrzeć! Kilka cen: herbata - 5 złote, zupa pomidorowa - 10 złotych, pierogi - 22 złotych, kotlet schabowy - 22 złotych, kotlet schabowy po góralsku - 24 złote. Ceny z czerwca 2021. Muzyka na żywo od godziny 19 do 23.

 

Karczma "Żabi Dwór", ul. Strążyska 26

Jeśli ktoś wybiera się do Doliny Strążyskiej to 500 metrów przed wejściem do Doliny, przy ulicy Strążyska 26 jest "Żabi Dwór" z zestawami obiadowymi za 39,95 złotych. Cena z lutego 2023 r. Miejsce z historią sięgającą Polski przedwojennej i konspiracji w czasie II wojny światowej. Restauracja posiada 4 miejsca parkingowe dla klientów po drugiej stronie ulicy. Bardzo ciekawy wystrój. Zwraca uwagę dbałość o szczegóły: świeża mięta w wazonikach, pieprz kolorowy na stolikach, serwetki z "Żabim Dworem". Pani która mnie obsługiwała uprzejma i na luzie. Odbywają się tam również koncerty fortepianowe.

Uwaga: zestawy obiadowe zdrożały i kosztują 39,95 zł (aktualizacja z lutego 2023).

Karczma Żabi Dwór Zakopane

Mamy do wyboru 5 zestawów w promocyjnej cenie. Opis na poniższym zdjęciu:

Zakopane Żabi Dwór Menu Obiady

 

Cukiernia Wawel, ul. gen. Galicy 1

Przy Krupówkach, niedaleko restauracji Owczarnia, po prawej stronie zobaczymy sklep Wawel, ze stolikami i wygodnym kanapami do posiedzenie przy gorącej czekoladzie

Dzbanek herbaty kosztuje  6 złotych, mała czekolada do picia 8 złotych a duża 12 złotych. W sklepiku możemy kupić na pamiątkę czekoladę Wawel 90 % kakao, z widoczkiem zakopiańskiej kaplicy Jaszczurówka (cena 6,50 zł). Ogólnie ceny słodyczy są wysokie.

Kawa w promocyjnej cenie 5 zł.

 Zakopane Pamiątki

Jest też czekolada o mniejszej zawartości kakao z Doliną Strążyska. Opis wycieczki Doliną znajdziemy: tutaj

Zakopane - Gdzie zjeść?

 

Kawiarnia w Tygodniku Podhalańskim (4 piętro Domu Handlowego Granit)

Blisko Krupówek, jedziemy windą na ostatnie piętro DH Granit i mamy kawiarnię z panoramą Tart gratis. 

Zakopane kawiarnia w Tygodniku Podhalańskim

Ładny widok na Zakopane z góry i na Tatry będziemy mieć z kawiarni w Tygodniku Podhalańskim. Szczególnie warto się wybrać gdy jest dobra pogoda i przejrzyste powietrze. Ceny herbaty od 6 złotych, kawy od 7 złotych, czekolady od 9 złotych i duży wybór koktajli alkoholowych.

 

Bar Panorama w Hotelu Kasprowym, ul Szymaszkowa 

Bardzo ładną panoramę na Tatry mamy z Baru Panorama w Hotelu Kasprowym. Hotel powstał w 1974 i stał się legendą PRLu. Obecnie jest po udanej renowacji.

Kilka cen z Baru Panorama: Kawa espresso - 11, kawa cappuccino - 14, a wino martini 10 cl - 18 złotych. Małe piwo 12 a duże 14 złotych. Bardzo duże ciastko dnia jest w cenie 26 złotych. Trzy ciastka do wyboru jak na poniższym zdjęciu. Butelka szampana Dom Perignon Vintage kosztuje 1600 zł.

Hotel Kasprowy Zakopane Restauracja Panorama - cennik   

 

U Marzanny, ul Balcera 17e

Zupa i drugie danie w cenie od 30 złotych (cennik z marca 2022 r.)

U Marzannny Zakopane cennik

czynne od godziny 12 do 20. 

Zakopane - Gdzie zjeść?

Ul. Balcera 17 e, na przeciwko wyciągu Nosal, blisko przystanku publicznej linii autobusowej 11 i prywatnych przewoźników.

Miejsce specyficzne poprzez nazwy w karcie dań i wystrój typu rupieciarnia np.: mnóstwo pustych butelek powieszonych u sufitu. Wystrój to kwestia gustu ale najważniejsze, że znajdziemy tam dobre jedzenie i sprawną obsługę. Warto do "Marzanny" choć raz zajrzeć i sprawdzić czy nam odpowiadają takie klimaty i poczujemy bluesa.

Piekarnia w Zakopanem

W Zakopanem kupimy też bardzo smaczny pszenno-żytni chleb biesiadny. Tak dobrze wypieczony, że aż skórka jest lekko gorzkawa. Piekarnia znajduje się na początku ulicy Kościelisko.

Nocleg jest w Cyrhli po drodze do Morskiego Oka. Jest to na peryferiach Zakopanego ale kursuje autobus komunikacji miejskiej nr 11. Jeśli ktoś nie lubi zatłoczonych Krupówek a szuka czystego powietrza i spokoju to będzie to bardzo dobre miejsce. Informacje o zanieczyszczeniu powietrza w Zakopanem znajdziemy tutaj

Uwagi ogólne

Po sąsiedzku "Żabiego Dworu" przy ulicy Strążyska są dwie restauracje (Willa Amicus i Walkowy Dwór). Konkurencja dobrze wpływa na jakość jedzenia. Będąc w Zakopanem najczęściej stołuje się albo "w ZUSie" (obecnie zawieszona działalność),  albo "w Liceum". Podobna tradycyjna kuchnia polska z tym, że w "Zusie" jest większy wybór surówek i pewnie bardziej przypadnie do gustu kobietom. W "Liceum" jest bardziej męska kuchnia z konkretną porcją mięsa. Mająca dobrą opinię stołówka w sądzie już nie istnieje ale w pobliżu sądu są dwie stołówki opisane na początku artykułu. Legendarna restauracja "Poraj" w Willi Poraj też już nie działa od co najmniej kilkunastu lat. Kulinarne tradycje w Willi Poraj są jednak kontynuowane i działa tam Restauracja Dobra Kasza Nasza. Przy okazji mojej następnej wizyty w Zakopanem sprawdzę ją dla czytelników mojego bloga. W Zakopanem mamy co najmniej dwie restauracje o nazwie Bar Mleczny co wprowadza zamieszanie w internecie. Na czas wakacji często rosną ceny posiłków w Zakopanem. 

Zakopane gdzie zjeść dobrze i niedrogo?Na zdjęciu oferta obiadowa w Willi Amicus.

Proszę o opinię na temat jedzenia w Zakopanem w komentarzach.

O poza kulinarnych atrakcjach Zakopanego przeczytamy tutaj

Opis szlaku Doliną Strążyska do Wodospadu Siklawica znajdziemy: tutaj

Gdzie zjeść w Warszawie - sklep z dziczyzną przeczytamy tutaj

Gdzie zjeść w Świnoujściu przeczytamy: tutaj

Gdzie zjeść w Krynicy Zdrój przeczytamy: tutaj

Artykuł "Gwatemala - kraj wiecznej wiosny" do przeczytania tutaj   

 

One comment

Clicky