Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska to idealne miejsce na upalne letnie dni. Szlak wiedzie wzdłuż Potoku Strążyskiego, który przyjemnie szumi i chłodzi, a drzewa przy ścieżce dają upragniony cień. Szlak jest zagospodarowany i wyłożony kamieniami ale bez dużej ingerencji w otaczającą przyrodę. Wszystko wygląda bardzo estetycznie. Jest to miejsce na łatwy i przyjemny spacer ale trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu, bo kamienie potrafią dać się we znaki. Na końcu wycieczki czeka nas widowiskowy Wodospad Siklawica, który spływa z wysokości 23 metrów.

Dolina Strążyska

Proponuję przedłużyć trasę o "Ścieżkę pod Reglami". Zaczynamy czarnym szlakiem od Skoczni Narciarskiej - Wielka Krokiew. Idziemy wzdłuż wyciągu krzesełkowego dla skoczków. Gdy dochodzimy do ściany lasu skręcamy w prawo i cały czas idziemy czarnym szlakiem, który jest dobrze oznakowany. Ścieżka prowadzi wzdłuż granicy lasu, który to jest od strony południowej i daje przyjemny cień w upalne dni. Szlak Pod Reglami jest też ostoją ptaków i Tatrzański Park Narodowy organizuje bezpłatne wycieczki ornitologiczne w sezonie letnim 2020. Więcej informacji o akcji "Lato z TPN" na końcu artykułu. Gdy samodzielnie przemierzałem szlak udało mi się jedynie zobaczyć ptaszka rudzika. Idąc ścieżką Pod Reglami będziemy mogli podziwiać m.in. głębokie koryto Potoku Białego i Wodospad Spadowiec. W końcowej części wędrówki "Pod Reglami". Około 150 metrów od wejścia do Doliny Strążyskiej jest Bacówka Pod Reglami. Baca od rana w "pocie czoła" wędzi oscypki. Przy letnich upałach powiedzenie w "pocie czoła" jest tutaj bardzo na miejscu. Po godzinie 10 można kupić jeszcze ciepłe góralskie serki. Posileni smacznymi oscypkami dochodzimy do wejścia do Doliny Strążyskiej. Tutaj jest kasa biletowa i parking dla samochodów. Jeśli ktoś ma limitowany czas albo ograniczenia kondycyjne to w tym miejscu może rozpocząć swoją wycieczkę i pominąć czarny szlak pod Reglami.

Bilet do Doliny Strążyskiej jest to opłata za wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przy kasie znajduje się okolicznościowa pieczątka TPN z kozicą, więc możemy sobie ozdobić kartki pocztowe takim stemplem. Zestawienie cen biletów, opłat za parking, kosztów atrakcji znajduje się na końcu artykułu. Na początku czerwonego szlaku Doliną znajdują się bezpłatne toalety typu Toi Toi. Również tablice TPN z informacjami jak na poniższym zdjęciu.

Dolina Strążyska

Odległość od wejścia do TPN do Wodospadu Siklawica wynosi 2 km i idzie się około 50 minut. Różnica wysokości to 200 metrów. Idziemy szlakiem czerwonym, a końcowy etap wycieczki szlakiem żółtym. Ścieżka biegnie wzdłuż potoku Strążyskiego. W połowie drogi będziemy widzieć Strążyskiego Kominy. Gdy je zobaczymy to od razu wyjaśni nam się skąd się wzięła ich nazwa. Po koniec czerwonego szlaku będziemy mijać Skałę Jelinka z tablicą pamiątkową poświęconą Edwardowi Jelinkowi - czeskiemu pisarzowi. Pisarz ten był wielkim zwolennikiem przyjaźni Polsko - Czeskiej. Przed Polaną Strążyska będziemy mieć rozwidlenie kilku szlaków. Idziemy dalej szlakiem żółtym do Wodospadu Siklawica. Przy Polanie jest duża skała przypominająca sfinksa i też tak się nazywa. Mamy też Herbaciarnię (nazywaną czasem schroniskiem) gdzie możemy się pożywić i odpocząć. Szlak żółty, moim zdaniem, jest najpiękniejszym fragmentem wycieczki i zrobił na mnie największe wrażenie. Nie będę tutaj jednak zamieszczał opisów przyrody, bo nie mam talentu Elizy Orzeszkowej. Trzeba iść i zobaczyć.

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska - Kominy

Dolina Strązyska - Kominy

Kominy Strążyskie o charakterystycznym wyglądzie.

Skała Edwarda Jelinka

Skała Jelinka z tablicą pamiątkową.

Polana Strązyska - Szlaki

Przy rozwidleniu szlaków wybieramy szlak żółty do Wodospadu Siklawica.

Polana Strążyska - Ławeczka

Po przejściu rozwidlenia szlaków mamy bardzo malowniczą ławkę do dumania.

Schronisko - Polana Strązyska

Tzw. Schronisko na Polanie Strążyska w rzeczywistości Herbaciarnia.

Schronisko Strązyska - ceny

Ceny w Herbaciarni na Polanie Strążyskiej.

Polana Strążyska i widok na Giewont

Idziemy dalej mając w perspektywie krzyż na Giewoncie.

Zółty szlak do Wodospadu Siklawica

Szlak żółty do Wodospadu Siklawica to najpiękniejszy fragment wycieczki.

Ścieżka do Wodospadu Siklawica

Tajemnicza ścieżka na szlaku żółtym.

Wodospad Siklawica

Wodospad Siklawica ma w sumie 23 metrów wysokości i składa się z dwóch progów 10 i 13 metrów.

Wodospad Siklawica

Cennik. Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica.

Parking dla samochodu osobowego przed wejściem do Doliny - 30 złotych za cały dzień.

Dojazd autobusem nr 12 z centrum Zakopanego 4 zł. Ulgowy dla dzieci do lat 7 kosztuje 2,5 zł. Rozkład jazdy jest na dole strony. Autobus odjeżdża z przystanku przy barze FIS koło dworca kolejowego w Zakopanem. 

Wejście do Doliny w 2021 r. kosztuje: bilet zwykły 7 zł a ulgowy 3,5 zł. Dzieci do lat 7 i posiadacze karty dużej rodziny wstęp bezpłatny. Bilety kupimy online tutaj. Bilety kupimy też w kasie przy wejściu do Doliny Strążyskiej i możemy tam sobie przystawić pieczątkę TPN z kozicą.

WC typu toi toi bezpłatne.

Kartka pocztowa w kasie 2 złote (pieczątka TPN z kozicą gratis)

Ceny w schronisku (Herbaciarni) na Polanie Strążysko:

Herbata 8 złotych

Kawa 8 złotych

Kakao 10 złotych

Piwo 10 złotych

Czekolada 12 złotych

Szarlotka, piernik 8 złotych

Kwaśnica z chlebem 14 złotych 

Żurek 14 złotych

Naklejka do książeczki GOT bezpłatna.

Oscypki w bacówce przy czarnym szlaku "Pod Reglami" - 2,5 złotego mały a duży 15 złotych.

500 metrów przed wejściem do Doliny, przy ulicy Strążyska 26 jest Żabi Dwór z zestawami obiadowymi za 25 złotych. Cena z lipca 2021 r. Miejsce z bardzo ciekawym wystrojem, z historią sięgającą Polski przedwojennej i konspiracji w czasie II wojny światowej. Restauracja posiada 4 miejsca parkingowe dla klientów po drugiej stronie ulicy. Mamy do wyboru 5 zestawów w promocyjnej cenie. Po sąsiedzku "Żabiego Dworu" przy ulicy Strążyska są dwie restauracje w jednej zestaw obiadowy kosztuje 18 złotych (Willa Amicus), w drugiej 24,95 złotych (Walkowy Dwór). Konkurencja dobrze wpływa na jakość jedzenia w tej okolicy.

W wakacje odbywają się wycieczki z przewodnikiem TPN dla rodziców z dziećmi, cena 7 zł. Więcej informacji i zapisy tutaj 

O bezpłatnych atrakcjach Zakopanego przeczytamy tutaj

O tym gdzie zjeść dobrze i niedrogo w Zakopanem przeczytamy: tutaj

O cenach w Dolinie Chochołowskiej przeczytamy: tutaj

Jak zachować się na terenie TPN w czasie pandemii przeczytamy tutaj

Bilety kupimy online tutaj

Dojazd do Doliny Strążyska i Wodospadu Siklawica

Dojazd autobusem nr 12 z centrum Zakopanego 4 zł. Ulgowy dla dzieci do lat 7 kosztuje 2,5 zł. Rozkład jazdy jest na dole strony. Autobus odjeżdża z przystanku przy barze FIS koło dworca kolejowego w Zakopanem.

Bus do Doliny Strążyska - rozkład jazdyRozkład jazdy z centrum Zakopanego do Doliny Strążyska i powrotny.

Bus z Doliny Strążyska do centrum Zakopanego - rozkład jazdy

Szlak na Sarnią Skałę

Z Polany Strążyska możemy iść czarnym szlakiem na Sarnią Skałę (1377 metrów), z której mamy piękny widok na masyw Giewontu (1894 metrów n.p.m.). Czas przejścia to tylko 55 minut ale szlak jest stromy i kamienisty. Na Sarniej Skale rośnie wiele roślin reliktowych.

O roślinach reliktowych z epoki lodowcowej można przeczytać tutaj

Sarnia Skała Dębik Ośmiopłatkowy

Komentarze   

+3 #2 Tatrafoto Zakopane 2020-05-23 21:15
Fajny , szczegółowy artykuł. Możesz dodać Patryku, że nazwa Doliny Strążyskiej pochodzi od zagrody do dojenia owiec, która to w gwarze podhalańskiej brzmi strąga. A wiecie że dach jednego z szałasów poniżej Herbaciarni czyli niby schroniska zawalił się ostatniej zimy. Byliśmy rozczarowani na ostatniej sesji ślubnej tam. Mieliśmy już pomysły na kadry, no ale jakoś sobie poradziliśmy - zobaczcie sami i komentujcie: Sesja Ślubna w Dolinie Strążyskiej
+3 #1 Patryk Zieliński 2020-04-29 12:29
Uwielbiamy takie górskie klimaty! Super wpis :)

You have no rights to post comments