Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wbrew obiegowej opinii, że w Zakopanem za każdym rogiem czają się "zbójcy", którzy chcą od nas wyciągnąć ostatnie dudki, jest tam wiele darmowych atrakcji.

UWAGA: Aktualnie bezpłatny wstęp do większości zakopiańskich muzeów jest w niedzielę! Wszystkie filie Muzeum Tatrzańskiego będą nieczynne w Boże Ciało 8 czerwca 2023.

Dużo bezpłatnych atrakcji na wakacje 2023 przygotował TPN pełny plan pod linkiem https://tpn.pl/zwiedzaj/poszlaki

Każdego dnia, między godziną 10:00 a 14:00, odbędą się wykłady w sześciu popularnych miejscach w Tatrzańskim Parku Narodowym. W tych konkretnych miejscach, które są oznaczone flagami z logo TPN, edukatorzy Parku będą prowadzić prezentacje na temat przyrody Tatr, zasad obowiązujących w Parku i zagadnień dotyczących bezpieczeństwa. Prelekcje będą odbywały o każdej pełnej godzinie w następujących miejscach: Wielka Polana Małołącka, Rusinowa Polana, Czarny Staw Gąsienicowy, Hala Kondratowa przy schronisku, Czerwona Przełęcz pod Sarnią Skałą oraz nad Smreczyńskim Stawem.

Bezpłatne atrakcje będą się odbywały również w Centrum Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Jest to bardzo nowoczesne, multimedialne muzeum, które przybliża nam florę i faunę Tatr. Trzeba się wcześniej zapisać na konkretną godzinę tutaj.  Czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 8:00 - 16:30 (ostatnie wejście o 15).
Muzeum jest zlokalizowane przy rondzie Jana Pawła II.Bezpłatne Atrakcje Zakopanego

Poniżej wystawa "łąka" w Centrum Edukacji TPN

Wyatwa łąka w Centrum Edukacji Przyrodnicznej Zakopane

Niżej wystawa w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem w niedzielę wstęp bezpłatny

Bezpłatnie w niedzielę zwiedzimy Muzeum Tatrzańskie zlokalizowane w pobliżu Krupówek. Tematyka jest podobna do Centrum Edukacji TPN czyli flora i fauna Tatr ale przedstawiona w tradycyjnym muzealnym stylu i z bardziej naukowym podejściem. Dodatkowa na parterze jest rozbudowana wystawa o życiu i folklorze górali. Zobaczymy jak wyglądała izba góralska, przedmioty codziennego użytku, stroje góralskie, rzeźby, obrazy na szkle, formy do wyrobów oscypków itd. 

Będąc w weekend w Zakopanem możemy w sobotę bezpłatnie wysłuchać wykładu w Centrum Edukacji TPN, a w niedzielę bezpłatnie Muzeum Tatrzańskie.

Opłata nie jest pobierana za zwiedzanie wystaw stałych w Zespole Dworsko-Parkowym w Kuźnicach. Czynne w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:30 do 15:30. Zwykle w Kuźnicach mamy najczystsze powietrze w Zakopanem, a więc oddychajmy pełną piersią :). Informacje o zanieczyszczeniu powietrza znajdziemy tutaj

Bezpłatnie można się zapisać na warsztaty rękodzieła zakopiańskiego: np. malowania na szkle. Zapisy pod nr telefonu 661 601 651. Zajęcia odbywają się w Czerwonym Dworze - pięknie odnowionej willi w stylu zakopiańskim. Adres to Kasprusie 27.

Bezpłatnie mamy wstęp do Miejskiej Galerii Sztuki, ul. Krupówki 41

W niedzielę możemy bezpłatnie zwiedzać Kolibę.

Zakopane Atrakcje

 

We wtorek bezpłatnie możemy zwiedzać willę Atma, przy ulicy Kasprusie 19 (niedaleko od Koliby). Willa była przez kilka lat wynajmowana przez Karola Szymanowskiego, który leczył zdrowie w Zakopanem. Obecnie znajduje się tam Muzeum Karola Szymanowskiego i odbywają się koncerty. Więcej informacji na stronie: Muzeum-Karola-Szymanowskiego 

Zakopane Atracje

 

W niedzielę darmowe jest zwiedzanie Galerii Hasiora. Znajduje się przy ulicy Jagielońskiej 18b, po prawej stronie sklepu Biedronki. Władysława Hasior uczył się w zakopiańskim Liceum Technik Plastycznych pod kierunkiem Antoniego Kenara i ostatecznie zamieszkał w Zakopanem. Więcej informacji na stronie muzeum:Galeria Hasiora

Bezpłatne Atrakcje Zakopanego

W Zakopanem jest bezpłatny wstęp do kościołów, a są tam prawdziwe perły polskiej architektury jak np. Jaszczurówka. Dojedziemy autobusem komunikacji miejskiej nr 11. Jedenastką dojedziemy także do Sanktuarium na Krzeptówkach i innych zakopiańskich kościołów. Możemy kupić bilet 24 godzinny za 9 złotych i na jednym bilecie zwiedzić prawie wszystkie kościoły w Zakopanem.  Nie jest pobierana opłata za wstęp do TPN jeśli idziemy najkrótszą drogą do miejsc kultu religijnego. Jednak trzeba pamiętać, że dotyczy to sytuacji gdy idziemy tam w celach religijnych. 

Jeśli zdarzy nam się deszczowa niedzielę w Zakopanem to nie jest to powód do zmartwienia ale okazja żeby dużo zwiedzić nie wydając przy tym ani jednego dudka.

W Kuźnicach są dwa stanowiska z bezpłatną wodą źródlaną więcej info tutaj

Butelkę filtrującą wodę kupimy tutaj

O tym gdzie zjeść dobrze i niedrogo w Zakopanem przeczytamy: tutaj

Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 41
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 18 20 127 92.
 
Proszę o informacje o bezpłatnych atrakcjach Zakopanego w komentarzach.

Komentarze   

#2 gagata 2020-02-17 20:20
Mnie też to razi, że autor pisze DUDKI zamiast DUTKI. Co to za znawca Zakopanego, jak nie wie? Od razu nabieram wątpliwości odnośnie jego porad.
+2 #1 Michau 2019-02-14 19:33
"chcą od nas wyciągnąć ostatnie dudki"

DUTKI, górale chcą od nas wyciągnąć dutki :-)

You have no rights to post comments