Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wyszedłem na taras i zobaczyłem widok jak na pierwszym zdjęciu. Pomyślałem sobie dobrze, że jutro wyjeżdżam, bo nie wiadomo co tutaj się będzie działo. Mieszkałem 16 km na wschód od budzącego się wulkanu. W nocy było słychać odgłosy jakby gdzieś daleko spadały ciężkie metalowe płyty. Pytałem się Polki, która mieszkała w tym pięknym miejscu dłużej: "Co to jest?". Odpowiedziała: "A nie wiem". Tak, czasem lepiej nie wiedzieć co się dzieje na świecie, wtedy się lepiej śpi. Rozmawiałem z ludźmi, którzy przeżyli wybuch wulkanu w 1974 i do tej pory mają traumy.
Trzy miesiące po moim wyjeździe wulkan wybuchł. Pyły wulkaniczne unosiły się na wysokość 15 km. Zasypały lotnisko oddalone o 44 km, z którego wcześniej odlatywałem. Lawa wypłynęła na południową stronę wulkanu i spaliła pobliskie wsie San Miguel Los Lotes i El Rodeo. 190 osób zginęło, 259 zostało uznane za zaginione, 57 było ranne. Na szczęście wybuch nastąpił w południe co ułatwiło ewakuację mieszkańców. Po wybuchu pojawiła się lawina piroklastyczna czyli bardzo szybko przesuwająca się po ziemi chmura gorących gazów wulkanicznych, pyłów i kamieni. Chmura piroklastyczna osiąga podobną prędkość jak samochód. Widać na filmikach nakręconych przez świadków jak samochody uciekają a chmura je goni. Przypomina to sceny z filmów katastroficznych ale niestety to się dzieje naprawdę. Właśnie lawina piroklastyczna zniszczyła miasto Pompeje w starożytności. Wulkan Fuego (po hiszpańsku ogień)  ma wysokość 3763 m n.p.m  i  jest najbardziej aktywnym wulkanem w Ameryce Środkowej. Gwatemala leży w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów. Na szczęście Polska leży bardzo daleko od Pierścienia Ognia.  
Wybuch wulkanu Fuego w Gwatemali
Na zdjęciu powyżej widać unoszące się pyły wulkaniczne nad wulkanem Fuego. Na zdjęciu niżej wulkan o wschodzie słońca.
Wulkan Fuego i Acatenango
 
I went out on the terrace and saw the view as in the picture. I thought how good that I was leaving tomorrow, nobody knows what will happen here. I lived 16 km from the awakening volcano. At night, I heard noises that looked like heavy metal plates falling. I asked a Polish girl who lived here longer: "What's this?". She replied, "I don't know." Yes, sometimes it's better not to know what's going on in the world, then you sleep better. I talked to people who survived the volcanic eruption in 1974 and are still traumatized.
Three months after my departure, the volcano erupted. Volcanic ash rose to a height of 15 km. The dust covered the airport 44 km away. Volcanic lava flowed out and flooded nearby villages. 190 people were killed, 259 missing and 57 injured. Fuego volcano is 3,763 m above sea level and is the most active volcano in Central America. Guatemala is located in the Pacific Ring of Fire, which is a zone of frequent earthquakes and volcanic eruptions. Fortunately, Poland is very, very far away from the Ring of Fire.   

You have no rights to post comments