Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jaki powinien być dobry plecak na bagaż podręczny?

1. Bardzo ważny jest zamek. Nie ma nic bardziej irytującego niż samootwierający się plecak w czasie gdy np.: biegniemy. Nie dość, że taki otwarty plecak kusi złodzieja to jeszcze może po prostu coś wypaść. Dobrej jakości zamek stanowi sporą część kosztów produkcji plecaka i producenci na nim oszczędzają. Wybierajmy plecaki z porządnym zamkiem, najlepiej gdyby był metalowy. Zepsucie zamka (ze względu na duży koszt wszycia nowego) zwykle kosztuje nas zakup nowego plecaka. 

2. Zamek powinien być osłonięty przed deszczem aby nam plecak w środku nie przemakał (tańsze plecaki takiej osłony nie mają). Można zakupić pokrowiec na plecak np. taki: https://goo.gl/Jq1OaY ale na wycieczki miejskie jest on raczej zbędny. Natomiast bardzo przydaje się na wyprawy rowerowe (zachlapanie błotem, deszcz).  

3. Bardzo praktyczne są boczne zewnętrze kieszenie na napoje. Napój nie będzie nam zabierał cennego miejsca w środku plecaka. Plecak z butelkami w kieszeniach może przekraczać wymagane rozmiary własnie o te napoje, bo je i tak będziemy musieli wypić lub wyrzucić przed kontrolą bezpieczeństwa na lotnisku. (Płyny w bagażu podręcznym muszą być przewożone w pojemniku nie większym niż 100 ml, co nam wyklucza popularne napoje dostępne w sklepach).  

Na stronie wizzair.com czytamy: "Płyny można przewozić na pokładzie tylko w pojemniku o maksymalnej pojemności 100 ml, zapakowane w przezroczystą torbę o pojemności 1 litra i wymiarach 20 x 20 cm, którą można uszczelniać wielokrotnie. Bagaż zostanie sprawdzony na lotnisku."

4. Boczne paski ściągające dzięki którym możemy zmniejszyć objętość plecaka bardzo się przydają w podróży. Mając mało rzeczy nie musimy nosić dużego objętościowo plecaka i jednocześnie pustego w środku.       

5. Dobrze żeby nasz plecak nie był zbyt popularny na rynku, bo możemy go pomylić z plecakami innych podróżnych. Gdy mamy popularny plecak warto go zaopatrzyć w naklejkę, naszywkę aby nie dochodziło do pomyłek. Ciekawe naszywki znajdziemy tutaj

6. Elementy odblaskowe w naszej szerokości geograficznej zwiększają bezpieczeństwo. Jeśli zakupiony plecak nie ma takich elementów, możemy go sobie spersonalizować odblaskową naklejką, naszywką, przywieszką.

7. Warto też przyjrzeć się czy szwy są porządnie wykonanie i czy np.: mocno naładowany plecak nie zacznie się pruć.

8. Dobrze żeby kieszeń boczna była na całej wysokości plecaka. Taka kieszeń wykorzystuje maksymalnie cenne centymetry, które nam przysługują w samolocie na bagaż podręczny.

9. Plecak powinien mieć siatkę na plecach zabezpieczającą przed nadmiernym poceniem i odpowiednio grubą warstwę tylną żeby przedmioty w plecaku nie uciskały nas w plecy ale tutaj dobre pakowanie jest równie istotne. Wygodne i regulowane szelki też są ważne dla komfortu podróżowania.

10. Plecak stary i mało znanej firmy nie będzie kusił złodzieja. Dlatego nie warto kupować coraz to nowego i modniejszego plecaka znanych marek i zabierać go w podróż do biednych krajów.   

11. Nie musimy podróżować z dużym laptopem, który zajmuje dużo miejsca i zwraca uwagę złodzieja. Ciekawy komputer dla podróżnika o rozmiarach niewiele większych od karty kredytowej kupimy: tutaj i tutaj

Aktualnie czyli na dzień 17 czerwca 2020 r. polityka bagażowa wizzair została opisana tutaj i czytamy: "Pasażerowie mogą podróżować z jedną bezpłatną sztuką bagażu podręcznego (maks. wymiary: 40 x 30 x 20 cm*). W przypadku braku wykupionej usługi WIZZ Priority, przy bagażu podręcznym przekraczającym powyższe wymiary pasażer będzie zobowiązany do uiszczenia na lotnisku opłaty za bagaż ponadwymiarowy."

Od 25 czerwca 2020 r. będzie w sprzedaży w Lidlu składany plecak w cenie 19,99 złotych. Wg producenta, ma wymiary 28x17x42,5 cm. Moje pomiary wykazały trochę inne wartości ale plecak spełni wymogi bezpłatnego bagażu w wizzair. Pojemność to 20 litrów a ładowność 15 kg, czyli bardzo dobry wynik jak na składany plecak. Jest to bardzo prosty plecak, a jeśli chodzi o cenę to bezkonkurencyjny na rynku. Dostępny tylko w sklepach stacjonarnych. Jednak jeśli ktoś więcej lata to warto sprawić sobie droższy i bardziej funkcjonalny plecak.

Składany plecak na bagaż podręczny w wizzair  

Solidny plecak adidasa kupimy tutaj Plecak ma wymiary: 16 cm x 32 cm x 44 cm i spokojnie spełni wymagania wizair jako bezpłatny bagaż. Pamiętajmy jednak żeby go za bardzo nie przeładowywać i na wszelki wypadek zmierzyć po spakowaniu. Używam tego plecaka od kilku lat w czasie podróży samolotem i jestem zadowolony. Spełnia większość z opisanych tutaj wymagań ale niestety po 3 latach użytkowania zamek zaczął się sam otwierać. Solidny plecak Nike o wymiarach 42x31x15 kupimy tutaj

W Ikei do 26 stycznia 2020 r. możemy kupić plecak spełniający kryteria bezpłatnego bagażu o wymiarach 39x28x11 cm w cenie 29 złotych. Plecak ma dużo praktycznych kieszeni, metalowe zamki, kieszenie boczne na napoje ale niestety grubość tylko 11 cm. W sytuacji gdy Wizzair i Ryanair dopuszczają 20 cm grubości bagażu bezpłatnego. Czyli nie wykorzystamy maksymalnie przysługującej nam przestrzeni. Więcej informacji tutaj

Solidny i bardzo pojemny plecak, przeceniony o 50 % kupimy tutaj . Jest to plecak dla kogoś kto wykupił wizz priority. Sztywna część plecaka ma 54 cm wysokości. Plecak w przeciwieństwie do walizki jest bardziej elastyczny w rozmiarach i mieści się łatwo do kontrolnego kosza. Gdybyśmy jednocześnie chcieli używać tego plecaka w Ryanair to jest gorzej, bo tam limit grubości wynosi tylko 20 cm. Natomiast rozmiar bagażu kabinowego w LOT jest taki sam jak Wizz Air, więc plecak możemy używać też polskich liniach LOT. Plecak ma aż 40 litrów pojemności. 

Jeśli ktoś planuje aktywny wypoczynek i zamierza dużo chodzić z plecakiem to wtedy dobrym wyborem będzie plecak alpinistyczny. Plecak jest bardzo wygodny i nie krępuje ruchów ale ma małą pojemność tylko 22 litry. Wymiary: wys 47, szer 27, gł 17 cm. Plecak kupimy tutaj        

Niedrogi i prosty plecak na bagaż podręczny, który zmieści się pod siedzeniem możemy zobaczyć na stronie: https://goo.gl/gjG9um Plecak dobrze się sprawdzi na weekendowe loty tzw. "city breaki". Ma paski kompresyjne, boczne kieszenie na butelki z wodą, wygodne szelki, piankę na plecach, jest odporny na przelotne deszcze. Dla bardziej wymagających polecam plecak trekingowy: https://goo.gl/A17nom (wymiary: wys. 45 cm; szer. 28 cm; głęb. 23 cm.) ale przy pełnym załadowaniu nie spełni nowych kryteriów wizzair do zabrania na pokład bez opłat.

Plecak zakwalifikowany jako mały bagaż, do zabrania na pokład wizzair.

Na zdjęciu plecak zakwalifikowany jako mały bagaż, do zabrania na pokład pasażerski.

Ciekawą alternatywą do plecaka jest składana torba kabinowa, do obejrzenia na stronie: https://goo.gl/pTptMn Torba kosztuje tylko 29 złotych. Minusem jest pognieciony wygląd po rozłożeniu. Torba jest elastyczna i łatwo ją przepakować. Szczególnie na grubość rozmiar mocno się powiększa ale torba ma grubość 18 cm, a limit wizzair to jest 23 cm. Mamy duży zapas. Gdybyśmy jednocześnie chcieli używać tej torby w ryanair to jest gorzej, bo tam limit grubości wynosi tylko 20 cm.  

Plecak na bagaż podręczny w wizzair

Na zdjęciu widzimy reguły dla nowych nowych zasady w polityce bagażowej wizzair.

Rozmiary bagaży podręcznych (płatnych i bezpłatnych)*:

AeroMexico: 55 x 40 x 25 cm

easyJet: 50x40x20 cm

IATA: 55x35x20 cm

LOT: 55x40x23

Norwegian: 55x40x23 

Ryanair: 40x20x25 cm 

Wizzair: 40 x 30 x 20 cm

vueling: 55x40x20 cm

volotea:  55x40x20 cm

WOW Air: 42x32x25 cm

transavia: 55x40x20 cm  

*Jako, że linie lotnicze często wprowadzają zmiany proszę o upewnienie się na stronie linii lotniczych czy nadal te rozmiary są aktualne.

Komentarze   

#2 Ad 2017-05-28 05:43
Cytuję Agnieszka:
Jaki jest rozmiar bagażu w Ryanair?

Ze strony ryanair.com odnośnie bagażu podręcznego:
"Każdy pasażer* może wnieść na pokład jedną torbę podręczną o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz 1 małą torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm."
#1 Agnieszka 2017-04-14 04:54
Jaki jest rozmiar bagażu w Ryanair?

You have no rights to post comments