Panamerykańska Autostrada to sieć dróg o łącznej długości około 30 000 kilometrów, rozciągająca się na obu kontynentach amerykańskich. Jest to najdłuższy autostrada na świecie. Istnieje jednak jeden odcinek przerwy w autostradzie w dżungli Darién, na granicy między Panamą a Kolumbią, znany jako Darién Gap. Z tego powodu niektórzy twierdzą, że to nie jest najdłuższa autostrada na świecie, bo jest właśnie ta luka 100 km w dżungli.
Przebieg trasy
Autostrada Panamerykańska zaczyna się w Alasce, w miejscowości Prudhoe Bay, a kończy w Argentynie, w mieście Ushuaia na Ziemi Ognistej – jednym z najbardziej wysuniętych na południe miejsc zamieszkałych na świecie.
Trasa ta przebiega przez:
- Amerykę Północną (USA, Kanada, Meksyk),
- Amerykę Centralną (kraje takie jak Gwatemala, Honduras, Kostaryka, Panama),
- Amerykę Południową (Kolumbia, Ekwador, Peru, Chile, Argentyna).
Czy Gwatemala jest bezpiecznym krajem?
Na zdjęciu odcinek autostrady w Gwatemali, z widokiem na wulkan Agua. W Gwatemali jeśli mamy wybór to bezpieczniej jest podróżować autostradą niż drogami lokalnymi. W Polsce bezpieczna droga oznacza brak wypadków, a w Gwatemali – brak napadów na podróżnych z użyciem broni. Na lokalnych drogach takie rzeczy mogą się zdarzyć. Co kraj to obyczaj. Jednak Gwatemala (jeśli chodzi o bezpieczeństwo) wypada całkiem dobrze w porównaniu z innymi krajami Ameryki Łacińskiej. Ale też trzeba pamiętać, że jest krajem leżącym w obszarze aktywnym sejsmicznie. I w ogóle jest to zupełnie inny poziom bezpieczeństwa niż ten do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Żyjemy w bardzo bezpiecznym kraju, pod wieloma względami.
Bezpieczeństwo w Gwatemali na tle innych krajów
Gwatemala od lata ma wysoki wskaźnik zabójstw na 100 tysięcy mieszkańców, wynika to z porachunków zorganizowanych grup przestępczych. Turyści nie są celem takich ataków! Jeśli chodzi o bezpieczeństwo indywidualne to każdy ma inne subiektywne odczucia. Pisząc o bezpieczeństwie najlepiej się odnieść do międzynarodowych statystyk i badań, które podaje Global Organized Crime Index https://ocindex.net/ Zostało tam sklasyfikowane 193 państw świata. Pierwsza trójka krajów z największą przestępczością zorganizowaną to: 1. Birma, 2. Kolumbia, 3 Meksyk. Gwatemala jest dopiero na 26 miejscu. Rosja na 19, Włochy na 40, Francja na 58, Wielka Brytania na 61, Niemcy na 80 a Polska dopiero na 125. Widać z tego jak bezpiecznym jesteśmy krajem. Do najbezpieczniejszych należą kraje Skandynawskie, z wyjątkiem może Szwecji gdzie jest gorzej niż Polsce, bo Szwecja ma 118 miejsce.
Czy warto jechać do Gwatemali?
Wracając do Gwatemali jest to obszar aktywny tektonicznie, leżący w Pacyficznym Pierścieniu Ognia i dzieją się tam takie zjawiska, z którymi w Polsce nie mamy do czynienia: trzęsienia ziemi, huragany, tsunami. Powstają kilkumetrowe dziury w drodze, lawiny błotne, osuwiska kamieni. Pasy startowe lotniska Aurora są zasypywane są kamieniami z erupcji pobliskiego wulkanu Pacaya. Nie chcę nikogo straszyć ale trzeba o pewnych sprawach wiedzieć i gdy np. wybuchnie wulkan to loty będą odwołane aż do oczyszczenia pasów startowych i trzeba mieć przygotowane pieniądze na dłuższy pobyt. Dobrze mieć świadomość co się robi i gdzie się jedzie!
Natomiast kraj jest bardzo barwny, z ciągle żywą kulturą Majów, piękny krajobrazowo, ludzie przyjaźni i pomocni, ceny umiarkowane. Wiele osób tam podróżuje, szczególnie z USA i wracają bardzo zadowoleni. Warto jechać!
O owocach w Gwatemali przeczytamy pod linkiem https://www.niebieskaplaneta.pl/index.php/75-owoce-w-gwatemali