Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

O tym jak zwiedzić Sejm przeczytamy tutaj

Morskie Oko jak dojechać?

Do Morskiego Oka dojedziemy z Zakopanego prywatnymi busami. Bilet kosztuje 15 złotych w jedną stronę. Ze względu na  remont dworca, autobusy odjeżdżają tymczasowo z Al. 3 Maja Dolne, st. 1. Godziny odjazdu znajdziemy tutaj Możemy jechać do Morskiego Oka też przez Poronin, godziny odjazdu tutaj Busem dojedziemy na parking w Palenicy Białczańskiej. Czas przejazdu to około pół godziny, gdy nie ma korków. 

Z przystanku końcowego busa do Morskiego Oka mamy 9,5 km. Trasę przebywamy pieszo, ewentualnie możemy jechać dorożką/saniami do postoju końcowego dorożek - Włosienica i stamtąd pieszo ok. 2 km do Morskiego Oka.    

Bilety na bus do Morskiego Oka (Palenicy Białczańskiej) można też kupić przez internet tutaj Cena 15 złotych. Bilety na pierwsze kursy np. o 6:30 kupimy tylko u kierowcy. To samo dotyczy kursów powrotnych z Palenicy Białczańskiej do Zakopanego. Moim zdaniem, kupno przez internet biletów jest mało praktyczne w obecnej sytuacji. Może coś się zmieni, bo to jest wersja testowa TPN.  

Jeśli chodzi o powrót z Palenicy do Zakopanego. To bus jedzie gdy się zbierze odpowiednia liczba pasażerów. Tak wygląda praktyka. Zaplanować podróży powrotnej wg rozkładu jazdy dokładnie się nie da.

Parking Palenica Białczańska

Ze względu na korki, w szczycie sezonu, do Palenicy doradzam pojechać busem z Zakopanego. Jeśli jednak zdecydujemy się jechać swoim samochodem to najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletu parkingowego online co najmniej dzień wcześniej do 18:00. W szczycie sezonu miejsce na parkingu trzeba rezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem. Więcej informacji i kupno biletów tutaj. Zakup biletu parkingowego realizowany jest przez internet! Jeśli ktoś woli zapłacić bezpośrednio gotówką to można to zrobić w Punkcie Informacji Turystycznej w Zakopanem (ul. Chałubińskiego 44).

Turysto zmotoryzowany jeśli chcesz uniknąć korków (które są w szczycie sezonu) przyjedź jak najwcześniej na parking czyli przed godziną 8 rano.

Cena za parking w wakacje 2023 wynosi od 55 do 65 złotych. Jest to cena za dzień czyli do zamknięcia parkingu. Ceny są dynamiczne i im więcej jest klientów w sezonie tym jest drożej.

Rowery i inny sprzęt sportowy można wypożyczyć tutaj

Morskie Oko cennik wejścia na szlak w Palenicy

Wstęp do TPN do 1 marca 2023 kosztuje 9 zł, ulgowy bilet 4,5 zł. Bezpłatny wstęp mają m.in. dzieci do lat 7 i posiadacze karty dużej rodziny. Wszystkie ulgi i zwolnienia określa USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Bilety do TPN kupimy online tutaj. Bilety też możemy kupić w kasie przy wejściu na szlak do Morskiego Oka w Palenicy Białczańskiej.

Cena dorożki zależy od pory dnia i umiejętności negocjacyjnych, w sezonie oczywiście drożej (przeciętnie 70 zł w jedną stronę). Jeśli ktoś wcześnie będzie wracał to może dużo wynegocjować, bo wtedy dorożki jadą na dół puste. Dorożki w miesiącach lipiec, sierpień 2023 kursują do godziny 21:00 ale najlepiej nie czekać na ostatnią bryczkę i wrócić wcześniej. Sanie są droższe!

Meleksy nie jeżdżą do Morskiego Oka. Mimo to jest dużo zapytań w internecie właśnie o ten typ transportu. Widać, że jest duże zainteresowanie alternatywnym transportem do Morskiego Oka. Obecnie jednak jedyną alternatywą do góralskich bryczek jest pieszy spacer.

Ceny parkingu i biletów wstępu do TPN z 2023 r.

Ile się idzie pieszo nad Morskie Oko?

Czas przejścia szlaku z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka to 2 godziny i 10 minut a z powrotem 1 godzina 55 minut. Takie precyzyjne informacje możemy przeczytać z oznakowań szlaków. Przyjmijmy, że przejście w obie strony zajmie nam 4 godziny. Co najmniej jedną godzinę warto poświęcić na podziwianie Morskiego Oka, herbatkę w schronisku, zdjęcia, oglądanie pstrągów potokowych w górskim jeziorze itp. Czyli minimum spędzimy na takiej wycieczce 5 godzin + dojazd z Zakopanego. Szlak jest łatwy, przystosowany pod masowego turystę ale w chłodnych porach roku, końcowy odcinek może być oblodzony. Różnica wysokości 432 metry. W czasie mojej ostatniej wędrówki do Morskiego Oka widziałem sporo osób pchających wózki dziecięce. W zasadzie cały czas jest asfalt, pod koniec trochę kostki brukowej. Pamiętajmy, że w sezonie i w długie weekendy szlak może być bardzo zatłoczony. W rekordowe dni szlakiem idzie kilkanaście tysięcy turystów!  

O WC na szlaku do Morskiego Oka

WC jest średnio co pół godziny marszu: pierwsze toalety toi toi są przed Potokiem Waksmundzkim, później przy Wodogrzmotach Mickiewicza i przy przystanku Wanta. Obok toalet są też punkty do dezynfekcji rąk. Wymienione WC są bezpłatne.  

Nocleg jest w Cyrhli po drodze do Morskiego Oka. Jest to na peryferiach Zakopanego ale kursuje autobus komunikacji miejskiej nr 11. Jeśli ktoś nie lubi zatłoczonych Krupówek a szuka czystego powietrza i spokoju to będzie to bardzo dobre miejsce. Jak widać na poniższym zdjęciu w Cyrhli mamy rzeczywiście sielankowe widoki.

Informacje o zanieczyszczeniu powietrza w Zakopanem znajdziemy tutaj

O cenach w Dolinie Chochołowskiej przeczytamy: tutaj

Opis szlaku Doliną Strążyska do Wodospadu Siklawica znajdziemy: tutaj

O tym gdzie zjeść dobrze i niedrogo w Zakopanem przeczytamy: tutaj

Droga nad Morskie Oko

drodze do Morskiego Oka będziemy mijać 7 punktów informacyjnych Tatrzańskiego Parku Narodowego:

1.Palenica Białaczańska,

2.Dolina Białej Wody,

3.Wodogrzmoty Mickiewicza,

4.Wanta,

5.Włosienica,

6.Żleb Żandarmerii,

7.Morskie Oko. 

Palenica Białczańska

Trasę zaczynamy od pierwszego punktu informacyjnego Palenica Białczańska. Po przejściu pół kilometra od Palenicy Białczańskiej będziemy przechodzić przez most nad Potokiem Waksmundzkim, który niedaleko uchodzi do rzeki Białki. Warto się zatrzymać i podziwiać piękno słowackich Tatr. Nad rzeką graniczną Białką widzimy szczyt Czerwona Skałka (Červená skalka) 1372 m n.p.m.

Dolina Białki

Punkt informacyjny Dolina Białki. Na tablicy mamy zaznaczone szczyty widoczne z tego miejsca. Przy dobrej pogodzie zobaczymy najwyższy szczyt Karpat Gerlach. Warto się tutaj dłużej zatrzymać i popatrzeć na tatrzańskie szczyty.

 Wodogrzmoty Mickiewicza

Docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Od Wodogrzmotów Mickiewicza można iść zielonym szlakiem do Doliny Pięciu Stawów. Nazwę Wodogrzmoty Mickiewicza nadano w roku 1891, na pamiątkę sprowadzenia rok wcześniej prochów Wieszcza na Wawel. Przedtem A. Mickiewicz spoczywał na cmentarzu w Montmorency, we Francji. Do dziś znajdują się tam groby wielu znanych Polaków i jest nazywany Panteonem Polskie Emigracji. Na cmentarz Montmorency zwłoki Mickiewicza sprowadzono ze Stambułu. 

 Wanta Morskie Oko

Przystanek Wanta. Miejsce wzięło swoją nazwę od dużego bloku skalnego (nazywanego Wantą), który znajduje się w tym miejscu. Przed Wantą możemy skręcić w czerwony szlak i skrócić sobie drogę do Morskiego Oka ale szlak w zimnych porach roku jest oblodzony i trudny. Jednak przy dobrych warunkach szlak czerwony jest lepszym wyborem. 

Leśniczówka Wanta przy szlaku do Morskiego Oka jest otoczona ścisłym monitoringiem. W przeszłości zdarzało się, że gdy nie było leśniczego w domu to turyści wchodzili do jego leśniczówki robili sobie herbatę i kładli się na jego łóżko. Niesforni turyści bywają uciążliwi ale trzeba przyznać, że leśniczy ma piękne widoki ze swojego domku.

 Włosienica

Przystanek Włosienica. Tutaj kończą swoją trasę bryczki do Morskiego Oka i dalej można już tylko iść pieszo. 

Żleb Żandarmerii

Punkt informacyjny Żleb Żandarmerii. Ze Żlebu schodzą zimą ogromne lawiny zasypując drogę do Morskiego Oka. W przeszłości w tym miejscu zdarzały się wypadki śmiertelne wskutek lawin.

Im bliżej Morskiego Oka tym piękniejsze widoki na Tatry. Idąc od Żlebu Żandarmerii mamy bardzo ładną perspektywę na ośnieżone szczyty Tatr. W końcu docieramy do celu. Morskie Oko w ostatni weekend maja, ciągle w zimowym otoczeniu. Morskie Oko jest położone na wysokości 1395 m n.p.m. Jest to największy staw w Tartach, ma długość 862 m i szerokość 568 m, a głębokość 51,8 m. Obwód to 2 km i 613 metrów. Pływają w nim pstrągi potokowe i dlatego dawniej nazywane było Rybim Stawem. Wg legend w Morskim Oku mieszka potwór będący rybą o baraniej głowie.

Morskie Oko cennik 2023:

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego - 9 złotych (ulgowy 4,5 ). Parking Palenica Białczańska cena od 39 złotych za samochód za dzień.

Morskie Oko dojazd: autobus z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej - 15 złotych ( w jedną stronę).

Bryczka z Palenicy Białczańskiej do Polany Włosienica 70 złotych w jedną stronę. Warto się targować, bo cena zależy od tego czy to jest sezon i ilu jest chętnych i jaka wczesna jest godzina odjazdu. Oczywiście nie musimy korzystać z bryczek i możemy przejść całą trasę pieszo. Najważniejsze żeby mieć odpowiednie obuwie, bo po drodze może być ślisko. (Dobre nakładki antypoślizgowe na zimowe wędrowki, do zobaczenia tutaj i tutaj

Gdy już dojdziemy nad Morskie Oko, w schronisku jest restauracja, gdzie można się napić i pożywić

herbata kosztuje 7 złotych

kawa - 12 złotych

herbata z rumem - 22 złotych

szarlotka - 9 złotych

piwo - 12 złotych

jajecznica z dwóch jaj z pieczywem - 18 złotych

zupa pomidorowa -25 złotych

kwaśnica beż żeberka - 25 złotych

kwaśnica z żeberkiem - 30 złotych

kotlet schabowy, ziemniaki i kapusta zasmażana - 44 złotych

to tylko kilka przykładowych cen, bo menu jest szerokie. 

Nie ma potrzeby płacić 14 złotych za butelkę wody w Schronisku. W Kuźnicach są dwa stanowiska z bezpłatną wodą źródlaną więcej info tutaj

Można płacić tylko gotówką a alkohol jest sprzedawany do godziny 20:00.

Cena noclegu do 30 czerwca 2023 to 90 złotych. Najlepiej zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem.

http://www.schroniskomorskieoko.pl

W schronisku możemy zobaczyć pamiątkowe zdjęcia z pobyty Jana Pawła II nad Morskim Okiem. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku do Morskiego Oka przybył Józef Piłsudski (przyjechał samochodem a nie góralską bryczką:).
W sklepiku schroniska możemy kupić kartki i przystawić okolicznościową pieczątkę.

Wygodny plecak na górskie wędrówki kupimy tutaj  

O Stylu Zakopiańskim przeczytamy tutaj

O cenach w Dolinie Chochołowskiej tutaj

Godziny odjazdu busów do Palenicy Białczańskiej z dworca PKP Zakopane znajdziemy tutaj

Busy z Zakopanego do Morskiego Oka - rozkład

Busy do Morskiego Oka - rozkład

Natężenie ruchu na trasie Kraków - Zakopane sprawdzimy tutaj Po wejściu w ten link możemy włączyć podgląd przez kamery i na bieżąco obserwować sytuacje na "Zakopiance".

Butelkę filtrującą wodę kupimy tutaj

Dobre okulary przeciwsłoneczne przecenione o 50 % kupimy tutaj

Uwaga: Ostatni odcinek drogi do Morskiego Oka jest stromy i bywa mocno oblodzony zimą, dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto zadbać o odpowiednie obuwie. Wskazane jest też zaopatrzenie się  w dobre nakładki antypoślizgowe. Do zobaczenia tutaj 

O bezpłatnych atrakcjach Zakopanego przeczytamy tutaj

Bezpłatną mapkę dla dzieci o TPN pobierzemy tutaj
 
Wybuch wulkanu Ognia tutaj
Web Analytics